Twitter Üzerinden Sosyal Ticaret Yapılabilir mi?

Bana çok sorulan sorulardan bir tanesi bu. Konferanslarda ve konuşmalarımda örneklerimi Facebook ağırlıklı veriyorum. Sebebi ise malum; Türkiye’de ve Dünya’da sosyal ağ eşittir Facebook algısı. Daha da önemlisi sosyal ticaret için hayati olan veri konusunun Facebook’ta diğerlerinin çok çok ilerisinde olması. Gelecekte bu durum değişebilir ama Facebook uzunca bir süre liderliğini devam ettirecektir. En yakın rakip ticari anlamda Google (plus) olabilir ama dataları (özellikle sitede zaman geçirme) şu anda pek parlak değil. Comscore datası Google plus kullanıcıları sitede aylık ortalama 3.3 dakika geçirirken, Facebook ortalaması 7,5 saat.

Neyse konuyu dağıtmayayım, Google’ın da uzun vadede buradaki en önemli oyunculardan biri olacağını düşünüyorum. Buradaki temel fark; Google ve Facebook ödeme sistemleri, sayfaları, reklamları ve daha bir çok özelliği ile bir ekosistem iken Twitter’ın, Pinterest’in ve diğer sitelerin sadece bir sosyal ağ olması.

Gelelim Twitter ve sosyal ticaret ilişkisine. Çok yeni olmakla birlikte Twitter üzerinden sosyal ticaret adımları atılıyor. Sosyal medya ve ticaret anlamında en beğendiğim birkaç şirketten biri olan American Express Mart 2012’de aşağıdaki “Sync, Tweet and Save” kampanyasını duyurdu:

3 basit adımda şöyle işliyor:

1. Kredi Kartınızı Twitter kullanıcı adınız ile buradan eşleştiriyorsunuz.

2. Hastag’li fırsatı Retweet ederek otomatik olarak indirim kazanıyorsunuz.

3. Kredi kartınız ile indirimli tutarı ödüyorsunuz.

Yani diyelim ki @StarbucksTR, Amex ya da takip ettiğiniz bir arkadaşınızın hesabında “Bunu RT et, bir sonraki kahvende %20 indirim kazan #amexcoffee” gibi bir twit görüyorsunuz, RT ediyorsunuz ve anında indirim kazanıyorsunuz. En güzel tarafı kupon yok, çıktı almak yok, süreç otomatizasyonu çok temiz.

Amex, önce Foursquare sonra Link, like, love ( Temmuz 2011) kampanyası ile başlattığı bu akımı Twitter’la bir adım ileri taşıyor aslında.

Bu alanda neredeyse her hafta yenilikler görüyoruz. Ben de gelişme oldukça bu inovatif uygulamaları öncelikle Twitter hesabımda paylaşıyorum. Konu ilginizi çektiyse buradan takip edebilirsiniz.

Hazır konu açılmışken e-ticaretten de bir örnek vereyim. Zappos (Amerika’nın Zizigo’su) temel olarak ürünlerinin daha çok Twitter’da paylaşılmasını ve tavsiye edilmesini sağlamak için Tweetwall isimli bir Twitter uygulaması geliştirdi. Başlangıç için güzel ama tabii ki yeterli değil.

Daha önce de çok kez söyledim. Kişilerin arkadaşlarına tavsiye etmesi sosyal ticaretin adımlarından bir tanesi. Tweetwall’da başlangıç için güzel, belli ki bir deneme projesi ama asla yeterli değil. Tüm süreçleri kapsayan ve sonunda müşterisinin satın almasını sağlayan kurguların daha karlı olacağını söylemek mantıksız olmaz. American Express kampanyası bu yüzden önemli. Twitter – Sosyal Ticaret ilişkisi emekleme döneminde, bu tür kampanyalar vizyoner projeler ve sonuçları önemli. İşe yararsa tüm dünyada “best-practice” gösterilecekler. Yaramazsa buradan edindikleri deneyimlerle daha da iyi kurgular üretecekler. Ama sonuç ne olursa olsun sosyal ticarete bir fayda sağlayacak, biz de yakından takip edeceğiz.

Sosyal ticaret ile ilgili diğer yazılarımı burayı tıklayarak okuyabilirsiniz.

Comm

Yorum Yapın

Mesajınız