Sosyal Ticaret’te Önemli Kilometre Taşlarından Bir Tanesi: Want (İstiyorum) Tuşu

Birkaç gündür dünyada sosyal ticaret konusu daha bir sıklıkla konuşulmaya başlandı. Sebebi ise şu: Facebook’un Want tuşunu devreye alacağına dair izlerin bulunması. Şu anda hazır ama yayınlama (publish) yetkisi yok. Aşağıda bir örneğini görebilirsiniz.

Şubat 2012’deki Webrazzi Sosyal Ticaret sunumumda bundan bahsetmiştim. Sunumu izlemediyseniz (en azından son 9 dakikasını) buradan izlemenizi tavsiye ederim. Sunumun 17. dakikasında aşağıdaki slaytla birlikte bugünkü bulunan izlerin neden önemli olduğunu anlatıyorum:

…En önemli gelişmelerden bir tanesi bu: Eskiden biliyorsunuz, hala da öyle ama sadece “Like” tuşu vardı; ben iPhone’u beğendim vs. vs. Ama yakın zamanda, -şu anda pilot projeleri tamamlandı- Like butonunun yanına diğer aksiyonlar da geliyor. Ben buna sahip oldum, ben bunu seviyorum, ben bunu giyiyorum… Yani benim iPhone 3GS’im var diyebileceğim ben ve denecek de büyük ihtimalle.

İnsanlar yakında zamanda neye sahip olduklarını Facebook’ta söyleyecekler ve bu, markalar için inanılmaz değerli bir bilgi. Çünkü bir marka için kimin iPhone 3GS’inin olduğu, yeni bir iPhone 4 ya da 4S çıktığında inanılmaz değerli. (Segmente daha doğrusu hedeflenebilir yeni nesil reklamlar)

Ve bunların buton olduğunu göreceğiz. Şu anda bir eticaret sitesinin kendisini beğenmenin yanında, ürünler bazında ben şu ürüne sahibim, ben bunu istiyorum.

Düşünün ki “istiyorum tuşu” bir eticaret sitesi için ne kadar değerli? Filtrelenmiş bir şekilde o ürünü isteyen kişileri görebildiğinizi düşünün…

diyerek devam ediyorum.

Yeri gelmişken bir diğer önemli konu, geçen gün paylaştığım twiti de burada tekrar paylaşayım ve yorumlarınızı alayım.

Siz ne düşünüyorsunuz?

1- Facebook ile giriş yaptığımızda kişiselleşen Türk (eticaret) siteleri görecek miyiz yakın zamanda?

2- İstiyorum butonu gerçekten sosyal ticaretin kapısını aralayan ve eticareti değiştirme ihtimali olan bir gelişme olabilir mi?

Lütfen cevaplarınızı bana buradan twit atarak paylaşın.

Comm

Yorum Yapın

Mesajınız