Sosyal Ticaret’te Önemli Kilometre Taşlarından Bir Tanesi: Want (İstiyorum) Tuşu

Birkaç gündür dünyada sosyal ticaret konusu daha bir sıklıkla konuşulmaya başlandı. Sebebi ise şu: Facebook’un Want tuşunu devreye alacağına dair izlerin bulunması. Şu anda hazır ama yayınlama (publish) yetkisi yok. Aşağıda bir örneğini görebilirsiniz.

Şubat 2012’deki Webrazzi Sosyal Ticaret sunumumda bundan bahsetmiştim. Sunumu izlemediyseniz (en azından son 9 dakikasını) buradan izlemenizi tavsiye ederim. Sunumun 17. dakikasında aşağıdaki slaytla birlikte bugünkü bulunan izlerin neden önemli olduğunu anlatıyorum:

…En önemli gelişmelerden bir tanesi bu: Eskiden biliyorsunuz, hala da öyle ama sadece “Like” tuşu vardı; ben iPhone’u beğendim vs. vs. Ama yakın zamanda, -şu anda pilot projeleri tamamlandı- Like butonunun yanına diğer aksiyonlar da geliyor. Ben buna sahip oldum, ben bunu seviyorum, ben bunu giyiyorum… Yani benim iPhone 3GS’im var diyebileceğim ben ve denecek de büyük ihtimalle.

İnsanlar yakında zamanda neye sahip olduklarını Facebook’ta söyleyecekler ve bu, markalar için inanılmaz değerli bir bilgi. Çünkü bir marka için kimin iPhone 3GS’inin olduğu, yeni bir iPhone 4 ya da 4S çıktığında inanılmaz değerli. (Segmente daha doğrusu hedeflenebilir yeni nesil reklamlar)

Ve bunların buton olduğunu göreceğiz. Şu anda bir eticaret sitesinin kendisini beğenmenin yanında, ürünler bazında ben şu ürüne sahibim, ben bunu istiyorum.

Düşünün ki “istiyorum tuşu” bir eticaret sitesi için ne kadar değerli? Filtrelenmiş bir şekilde o ürünü isteyen kişileri görebildiğinizi düşünün…

diyerek devam ediyorum.

Yeri gelmişken bir diğer önemli konu, geçen gün paylaştığım twiti de burada tekrar paylaşayım ve yorumlarınızı alayım.

Siz ne düşünüyorsunuz?

1- Facebook ile giriş yaptığımızda kişiselleşen Türk (eticaret) siteleri görecek miyiz yakın zamanda?

2- İstiyorum butonu gerçekten sosyal ticaretin kapısını aralayan ve eticareti değiştirme ihtimali olan bir gelişme olabilir mi?

Lütfen cevaplarınızı bana buradan twit atarak paylaşın.

Comm

4 Yorum

Taner KAYMANJuly 9th, 2012 12:11 am

Güzel bir yazı olmuş sevgili Hasan , Facebookda insanların bu ürün bende var Tuşuna basmasından sonra sosyal ticaretin anlamı büyüyebilir zira insanların bu sefer birbirlerinden tavsiye almaları ve bu tavsiyeler sonucunda karar vermeleri devreye girecektir. Tavsiye işi ile birlikte satın alanların da Kazanacakları iş fikirleri gelişebilir

Murat ÇetinerJuly 10th, 2012 9:33 am

Nasıl bir etki yapıcak acaba bu tuşlar…

1- Facebook ile giriş yaptığımızda kişiselleşen Türk (eticaret) siteleri görecek miyiz yakın zamanda?

Yukardaki satırda ve attığınız twitte tam olarak neyi anlatmak istediğiniz?

Mustafa YücelgenJuly 26th, 2012 10:20 am

Keşke biraz daha insancıl düşünüp, insanların üzüntülerini de paylaştıklarında “like” tuşunun yerine “paylaşıyorum”, “destekliyorum” gibi ifadeleri de koysalar. Ölüm haberi paylaşıldığında “30 kişi beğenmiş” şeklinde bir uyarı çok manidar.

Erdem TaşJanuary 3rd, 2014 9:26 pm

Mustafa Yücelgen dediğinize aynen katılıyorum, beni de çok rahatsız ediyor bu konu. Sırf bu yüzden genelde beğenmiyorum bu tür paylaşımları. Sonuçta sosyallik dediğimiz şey ‘birbirini anlama, hissettiklerini paylaşma ve daha iyi bir iletişim’ değil mi?

Yorum Yapın

Mesajınız