Sosyal Medya ve Eticaret Başarısı: Fab.com

Sosyal ticaretin en basit tanımıyla “Sosyal Medya ve E-ticaretin keşisim kümesi” olduğunu daha önce çok kez söylemiştim. Bugün bu kesişimi güzel bir şekilde başarıya dönüştürmüş bir örnekten bahsedeceğim: Fab.com Dünya’nın en hızlı büyüyen e-ticaret şirketlerinden bir tanesi. Daha 9. aylarında 1 milyon adet ürün satmayı başardılar ve sadece Aralık 2011’de 40 milyon dolar yatırım aldılar. Kurucuları bugün London Web Summit’te 20 dakikalık bir sunum yaptı ve birinci senesini yeni dolduran bu tasarım odaklı eticaret sitesinin neden başarılı olduğunu ve iş modelini nasıl değiştirdiğini anlattılar. Daha da önemlisi çok taze rakamlar verdiler. Merak edenler buradan izleyebilir, ben aşağıda en önemli bulduğum birkaç rakamı paylaşıyorum:

Benim en dikkatimi çeken rakamlardan bir tanesi bu. Birinci yılında 3 milyon üyeye ulaşmış olmaları büyük başarı ama daha da önemlisi bu üyelerin %50’sinin sosyal ağlardan gelmesi. Yanlış anlamadıysam sosyal derken neredeyse tamamı Facebook, %1-2’de Twitter ve Pinterest’ten geliyor. Arkadaşını davet et, doğası gereği sosyal bir kurgu ama ülkemizde hala ağırlıklı e-mail üzerinden gerçekleşiyor. Yakın zamanda, Facebook, Twitter gibi ağları üye kazanmak için entegre kullanmamak kabul edilemez olacak, bu belli.

Diğer önemli rakamlara gelelim:

  • Günlük “log-in’lerin” %40’ı mobilden geliyor. Çok çok önemli bir rakam, geleceğin “Sosyal Mobil Ticaret” olduğu aşikar. Toplumun kaç senede adapte olacağını hep beraber göreceğiz.
  • iPad kullanıcıları web kullanıcılarının 2 kat hayat boyu değerine sahip. iPad uygulamasını indiren kişilerin ilk hafta alışveriş yapma oranı: %10. Bu herhalde daha önce  sektörde görülmemiş bir rakam.

Dünya’da örneği var mı bilmiyorum ama ben açıkçası sadece tablet için tasarlanmış bir eticaret sitesinin ülkemizde oldukça başarılı olacağını düşünüyorum. Gene kritik öğe zamanlama, ipucu vereyim: hemen değil.

Fab.com büyük bir başarı olsa da gelecek eticaret sitelerinin yanında çok küçük bir başarı olarak kalacak bana kalırsa. Sosyal ağları iyi entegre etmişler, birinci adımları tamam ama önlerinde daha çok uzun bir yol var. Siteye özel sosyal medya kurguları ile alışveriş dönemi başladığında bu örnekler ve başarılar bize komik gelecek, buna eminim.
Comm

Yorum Yapın

Mesajınız