“NEXT BIG THING” Sosyal Medya ile E-ticaretin Birleştiği Yerde mi? Sosyal Ticaret Fırsatları – 4

Sanırım, birinci, ikinci ve üçüncü yazılar şu ana kadar sosyal ticaretin ne olduğu konusunda fikir sahibi edinmemizi sağlamıştır. Bu yazı dizisini “Gelecekte ne olacak?” sorusu ile bitiriyorum:

Ticaret kelimesinin önüne latin alfabesinin her harfinin geldiğini gördük. E-(lektronik), F-(acebook), M-(obil), T-(ablet) Ticaret gibi ama işin özü şu: Eğer ticaretin temelini bilmiyorsak önüne hangi harfi koyduğumuzun bir önemi yok, hepsinde başarısızlığa mahkumuz. Bunun için araçlardan ziyade işin mantığını kavramamız gerekiyor.

Mantığı kavradıktan sonra araçları ve şirketleri konuşabiliriz. 5 sene sonra da sosyal ticaret konuşmaya devam edeceğiz, araçlar çoğalacak. Yakınsama bir adım daha ilerlemiş olacak. Online-offline entegrasyonları daha da önemli hale gelmiş olacak. Doğal olarak Google Wallet’ı daha çok konuşacağız büyük ihtimalle. Şu anda f-ticaret, sosyal ticaret ile eşanlamlı kullanılıyor, birçok kişi aradaki farkı bile bilmiyor. Bu, şu anda sosyal ağ ile Facebook kelimesini eşanlamlı kullanmamıza benziyor. Google, sosyal ağlarda (henüz) çok başarılı olamadı ama bu işin geleceği olan Mobil, Google’in alanı. Android’i ile, 2009 yılında 750 milyon dolara aldığı Admob ile 2011 yılında 12,5 milyar dolara satın aldığı Motorola ile bu alandaki en geleceği olan şirketlerden bir tanesi.

Özetle, daha büyük alan, daha büyük oyuncular getirecek. Google gibi, 2 milyon çalışanı olan, yıllık cirosu 421 milyar dolar olan Walmart gibi. (Fikir vermesi açısından söylüyorum. Dünya’nın en büyük ordularından ve ekonomilerinden biri olan ülkemizin ordusu yaklaşık 800.000 kişi, TÜİK verilerine göre Gayri Safi Yurtiçi Hasılası 2010 yılında 735 milyar dolar. )

Markalar, sosyal CRM vasıtası ile neye ihtiyacımız olduğunu bize söyleyecek ve biz akıllı telefonlarımız ile satınalma yapabileceğiz.  Korkutucu mu? Daha doğru soru tehdit mi, fırsat mı? Bu anlattığım şeyler hayal ürünü, konsept, prototip değiller, hepsinin teknolojisi hazır, yukarıdaki videoda da görüyorsunuz, Amerika’da kullanılıyor, yaygınlaşması yaklaşık 5 sene sürecek. Yani, bizim fırsatları değerlendirmemiz için biraz vaktimiz var. 

Google Wallet, Google hesaplarımızın datası ile harmanlandığında (burada en önemlisi o zamana kadar kitlesel olmayı başarırsa Google Plus olacak, ya da Google’ın henüz çıkmamış sosyal ürünü) arkadaşlarımızın ne satın aldığını direkt olarak görebileceğiz. Sonrasında zaten buna sosyal ticaret demeyeceğiz, ticaret diyeceğiz. Bizim için normal bir alışveriş şekli olacak çünkü. Doğru zaman olduğunu hissetmemiz, bizim ne kadar başarılı marka yöneticileri, girişimci veya pazarlama profesyonelleri olduğumuzu direkt etkileyecek. Süre işliyor, istediğiniz fırsattan başlayabilirsiniz, herkese başarılar…

Not: Bu yazı dizisi hakkında ne düşündüğünüzü ya da hangi konularda yazmamı istediğinizi bir tweet ile gönderirseniz memnuniyetle değerlendirmeye alırım.

Comm

6 Yorum

Giris taksimi – draft « Deniz TuranFebruary 27th, 2012 8:00 am

[…] […]

muhasebeFebruary 27th, 2012 10:50 am

Merhaba,
startup yazıları iyidir.

Atakan EkerFebruary 27th, 2012 7:11 pm

Hasan bey, twitter’da uzun uzun bir ton tweet’de atmak istemedim, yazılar ve video çok açıklayıcı hatta süper fakat benim yorumlayamadığım bazı konuları sormak istedim; sanırım google tekelinde değil daha bu olay, özellikle ilk olarak Amerika ve Avrupada yayılacaktır ve tüm hesap bilgilerimizin bütünleşmesini de henüz tamamlayamadılar. Tamam çok büyük server’larında bizimle(özel hayatlarımız dahil) ve alışveriş alışkanlıklarımızla ilgili yığınla bilgiye de sahipler, sosyal medya aracılığıyla otomatik bir paylaşım şu an söz konusu değil satın almalarımız esnasında ama bu olduğunda anladığımı kadarıyla arkadaşlarımız ve çevremiz görecek ve bu otomatik bir womm oluşturacak hatta ölçülebilirliği de artacak ona da ok. Fakat bu ödeme sistemi şu anda ülkemizde bankalar tarafından yeterince yaygın olmasa da kullanılıyor veya pazarlanmaya çalışılıyor fakat çok kullanan var mı şimdiden? Diyelim ki var ve potansiyel olarak genç nesil buna hazır, Google ve citibank sanırım bu işe birlikte soyunmuşlar. Benim merak ettiğim de diyelim ki citi ya da herhangi bir bankayla anlaştılar, hepimize Iphonu da uygulamayı da satmalı ya da bedava vermeliler ki biz bu uygulamaları kullanarak gerekli veriyi sağlayalım. Ve bundan para kazanacak duruma gelsinler. Bu mümkün değil demiyorum farkını soruyorum Türkiyede ki klasik bankacılık uygulamaları ve teknolojik uygulamaları tam oturmamışken, Iphone’nun pahalılığı ve önümüzdeki 5 senede de olsa ve ısrarla biz gelecek mobil’de desekte biraz iddalı bir strateji değil mi? Google Plus kurum sayfalarıyla belki ilerde daha iyi olacak ama şu anki durumuna bakarak Buzz gibi başarısız olmasa da çok hızlı ilerlemiyor ve buraya yapılan yatırım çok büyük olmasına karşılık mobil olayını zorlayacaklar mı dersiniz? Zaten gerçek kullanıcı olup olmadığımızı anlamak için inanılmaz şartlar öne sürerek hesaplarımızı birleştirdiler ve bu da bir çok insanın bu sürece daha bir kuşkuyla bakmasını sağladı. Değişim ve gelişim kaçınılmaz fakat yatırım olarak böyle bir alanın ilerlemesi hızlı olsa da Türkiye açısından bakarsak altyapısını ve yatırım riskini de düşünürsek özellikle mobil pazarlama işlerine tam olarak ne zaman başlar ya da başlamalı ülkemiz yatırımcıları sizce? Konu hakkında çok bilgim yok, o yüzden beni mazur görür ve yanlışlarımı düzeltmem için bana cevap verirseniz çok sevinirim. Kolaylıklar dilerim. Saygılar, selamlar.

[…] istediğim dükkanda kullanmam için hazır olmalı. (Önemli: Google Wallet ile ilgili yazımı buradan okumanızı […]

[…] istediğim dükkanda kullanmam için hazır olmalı. (Önemli: Google Wallet ile ilgili yazımı buradan okumanızı […]

Yorum Yapın

Mesajınız