“NEXT BIG THING” Sosyal Medya ile E-ticaretin Birleştiği Yerde mi? Sosyal Ticaret Fırsatları – 2

İlk yazımda konuya bir giriş yapmış ve özetle Amerika’yı bırakalım, ülkemize bakalım diye bitirmiştim. E-ticaret verileri açısından ülkemize bakarsak: IAB verilerine göre e-ticarette ödemelerin %77’si Kredi Kartı ile yapılıyor. Türkiye, Kredi Kartı açısından bir cennet. Penetrasyonda Avrupa’da İngiltere’den sonra ikinciyiz.

BKM verileri 2011 yılındaki (burası önemli, kredi kartı ile gerçekleşen) e-ticaret hacminin yaklaşık 20 milyar TL olduğunu gösteriyor. Glenbrook verilerine göre Türkiye e-ticaret pazarı 2010 yılında 14 milyar dolardı ve sağlıklı bir şekilde büyüyor. Türkiye e-ticaret pazarı, Avrupa’nın potansiyeli en yüksek birkaç pazarından bir tanesi olarak gösteriliyor. 34 milyon internet kullanıcısının 12 milyonu (%34’ü) aktif online satın alma yapıyor. Yurtdışındaki Girişim Sermayeleri (Venture Capitalist) için Türkiye’ye yatırım yapmamak vizyon eksikliği, fırsat kaçırma olarak görülüyor. Alanındaki 4. oyunculara bile ciddi yatırımlar gelebiliyor.

Her zaman söylendiği gibi genç nüfusumuz büyük avantajımız. Türkiye’deki internet kullanıcı rakamları her geçen gün olumlu anlamda değişiyor. Bir diğer önemli kriter olan lojistik altyapımız çok güçlü. Türkiye’nin büyük bölümüne 24 saat içerisinde ürün ulaştırabiliyoruz.

Şimdi verileri birleştirip bir çıkarsama yapalım: Türkiye’deki yaklaşık 34 milyon internet kullanıcısının büyük kısmının kredi kartı var, dışarıda alışveriş yapıyorlar ama online alışveriş yapanların sayısı sadece 12 milyon. İşte önümüzdeki senelerin fırsatları burada. Türkiyenin online alışverişte gideceği çok yol var. Peki, bunu ne hızlandırabilir?

Sosyal Ticaret’in Potansiyeli var mı?

Evet, potansiyeli var. Bunu söyleyenin ben olmadığımı, Mark Zuckerberg olduğunu defalarca yazdım.

Zuckerberg, her sene yaklaşık 1 saatlik bir konuşma yapıyor. F8’te, G8’te vs. Bu konuşmalar geleceğin nereye gittiğini göstermesi açısından çok önemli. Daha önceki konuşmalarında tüm endüstrileri sosyalleştireceğini ve buna oyunlardan başladığını çünkü oyunların buna en müsait olduğunu söylemişti. Zynga’nın ya da daha yerel bir örnek verelim Peak Games’in başarısı ortada. Daha birinci senesi dolmadan 70 milyon dolardan değerlendi. Fırsatın ne kadar büyük olduğunu anlatmak için daha fazla söze gerek yok sanırım.

Sırada ise 3 endüstri olduğunu söyledi Zuck: 1- Film 2-Müzik 3- Basın, Kitap

Huffington Post’un, Washington Post’un Social Reader gibi Facebook uygulamalarını incelemediyseniz, şimdi incelemenizi şiddetle öneririm Gelecekte bu endüstrinin nereye doğru gittiğini göstermesi açısından çok önemliler. Özetle, öncelikli fırsatlar film, müzik ve kitap endüstrilerinde. Daha sonrasında ise fiziksel ürünlerde. Bunların hepsi adım adım gerçekleşecek.

Bakalım, heyecanlı bir gelecek bekliyor bizi. Bir sonraki yazımda ise öncelikli fırsatlara değineceğim. Yazı dizisini nasıl bulduğunuz hakkında tweet gönderirseniz sevinirim. Geri bildirimlerinize göre sanırım 4  yazıda bitireceğim bu konuyu.

Not: Konuyu 4 yazıda bitirdim. Daha iyi bilgi sahibi olmanız için mutlaka üçüncü ve dördüncü yazıları da okumanızı tavsiye ederim.

Comm

2 Yorum

[…] document.getElementById("fb-root").appendChild(e); }()); Bu serinin ilk ve ikinci yazılarında ülkemizdeki hem Sosyal Medya’ya hem de E-ticaret’e bakışıma […]

[…] document.getElementById("fb-root").appendChild(e); }()); Sanırım, birinci, ikinci ve üçüncü yazılar şu ana kadar sosyal ticaretin ne olduğu konusunda fikir sahibi edinmemizi […]

Yorum Yapın

Mesajınız