“NEXT BIG THING” Sosyal Medya ile E-ticaretin Birleştiği Yerde mi? Sosyal Ticaret Fırsatları – 1

Birkaç hafta önce, herkese 2012 trendleri soruluyordu, hatta #2012tahminleri Twitter’da Trending Topic’ti. 2012 Trendlerinde 2011 yılından farklı hiçbir şey yoktu, gerçekten. Sosyal medya çok büyüyecek, dijital pazarlamaya verilen önem artacak, e-ticaret hacmimiz artacak…  2012 tahmini olarak geçtiğimiz üç yıldan farklı olarak Şubat 29 çekecek yazılsa belki daha faydalı olabilirdi 🙂

Bu konuları uzun zamandır takip ediyoruz. 2 ana trendi biliyoruz: Sosyal Medya ve E-ticaret. Sosyal medya iletişimi yapmak ve markalarımızın ürünlerimizi internet üzerinden satarak satışlarımızı arttırmak. Bazen markafoni gibi siteler aracılığı ile bazen kendi internet sitemiz üzerinden.

Her zaman söylenen “Amerika’nın 10 sene gerisindeyiz abi” gibi kahvehane muhabbetleri en azından Sosyal Medya için geride kaldı. Türkiye olarak en büyük şansımız sosyal ağları Dünya’da en çok kullanan, en fenomen haline dönüştüren ilk birkaç ülkeden biri olmamız. Comscore verilerine göre Türkiye’de interneti olan insanların yüzde kaçı sosyal medya kullanıcısı, biliyor musunuz? %96.

Bir diğer konu özellikle Markafoni, Trendyol, Grupanya, Grupfoni gibi firmalar ile parlayan 2011 yılı, üstüste gelen on, yüz milyonlarca dolarlık değerlemeler, yatırımlar… Geçen gün paylaştım, 192 CEO, 2012 için genel olarak karamsarken, dillerinden düşürmedikleri, daha fazla önem verecekleri belki de tek ortak alan e-ticaret.

Sosyal medyayı biliyoruz, her gün yarısının giriş yaptığı 30 milyon Facebook üyesi gibi herkesin verdiği rakamları tekrar etmeyeyim. E-ticareti de biliyoruz, yukarıda anlattığım gibi. Peki ya bu ikisi birleşirse ne olur? Ya, önümüzdeki en büyük fırsat SOSYAL TİCARET ise, ya ticaret ya da en azından e-ticaret tarihinde hiç değişmediği kadar değişmek üzereyse? İşte bu sorunun cevabını verebilirsek, Sosyal Ticaret’teki fırsatları daha iyi anlayabiliriz.

Burada siteye Like, Tweet butonu koymak ya da sadece Login with Facebook entegre etmekten bahsettiğimi düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. “Social by Design” konsepti çok önemli ama yeterli değil. Ayrıca, bu argümanların çoğu bana ait değil. Burada anlattığım fikirlerin bir çoğu şu anda Amerika’da, ağırlıklı Silikon Vadisi’nde konuşulan konular. Evet, sosyal ticaret yani Sosyal Medya ile e-ticaretin birleştiği noktanın “THE NEXT BIG THING” olma olasılığı yüksek. Şimdi, Sosyal Ticaret’in ne olduğu konusunda fikir sahibi isek NEDEN bu kadar büyük fırsat sorusunun cevabına daha doğrusu analizine geçelim. Amerika’yı bırakalım, ülkemizdeki rakamlara bakalım. Bir sonraki yazıda…

Not: Daha detaylı bilgi sahibi olmanız için ikinci, üçüncü ve dördüncü yazıları da mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Comm

7 Yorum

Bilal KökJanuary 10th, 2012 2:21 am

Uzun süredir sizi takip ediyorum sosyal ticaret ile ilgili benim de bir fikrim var ve bir yıldır proje üzerinde çalışıyoruz. İnternet sektoru 2012’yi her ne kadar dikey e ticaret yılı olarak görse de bence sosyal e-ticaret için süper bir dönem ve bunu değerlendirmek lazım. Sizinle en kısa sürede bu konuyla ilgili görüşmek isterim sanırım aynı noktaya bakıp aynı gelecegi görüyoruz iyi günler dilerim.

Eren SezenerJanuary 12th, 2012 11:39 pm

Daha önce ihtiyacımız olduğunu bilmediğimiz bir şeyden çıkacak derim Next Big Thing. Facebook, Twitter, iPad gibi.. Mesela Airbnb bu tanıma uygundu ama hızları kesildi onların da.

Mehmet OrtaçJanuary 18th, 2012 1:07 am

Türkiye’de bir takım öncü ajanslar sosyal ticareti konuşmaya ve hatta uygulamaya başladı. Bu oldukça olumlu bir gelişme. Sonunda sosyal medya ısinin bir eğlence değil, pazarlamanın bir parçası olduğunu anladık.

[…] + "//connect.facebook.net/en_US/all.js"; document.getElementById("fb-root").appendChild(e); }()); İlk yazımda konuya bir giriş yapmış ve özetle Amerika’yı bırakalım, ülkemize bakalım diye […]

[…] document.getElementById("fb-root").appendChild(e); }()); Bu serinin ilk ve ikinci yazılarında ülkemizdeki hem Sosyal Medya’ya hem de E-ticaret’e bakışıma […]

Sosyal MedyaFebruary 23rd, 2012 7:08 pm

Selamlar,

Güzel bir düşünce paylaşımı olmuş.

Birşey eklemek isterim:

Şu anda dünyada sadece blogu üzerinden ürün satan dahi binlerce insan var. Kimileri de çok başarılı oluyor. İnternet aslında inanılmaz bir demokrasi sağlıyor. Yani çalışkan işinde başarılı, ilgili,üretken bir insanın büyük satış rakamlarına ulaşması çok zor değil.

Trend de sürekli yukarıyı gösteriyor.

[…] document.getElementById("fb-root").appendChild(e); }()); Sanırım, birinci, ikinci ve üçüncü yazılar şu ana kadar sosyal ticaretin ne olduğu konusunda fikir sahibi […]

Yorum Yapın

Mesajınız