Mobil Sosyal Ticaret’te 2 Gelecek Vaat Eden Girişim: Wrapp ve Shopkick

Bir önceki yazımda Türkiye’deki eticaret sitelerinin bir sonraki adımına projeksiyon tutmuş; dikeyler ve farklı modeller oyun alanı daraldığı zaman büyük ihtimalle fiziksel (offline) dükkanlar göreceğimizi benim için de en heyecanlandırıcı tarafın burası olduğunu söylemiştim. Bu konunun devamı olarak sosyal ticaret – offline ticaret kesişimi ile devam edeyim.

Eninde sonunda online-offline entegrasyonunun gerçekleşeceği konusunda kimsenin şüphesi yok. Durum böyleyken en başından beri orada olmakta fayda görüyorum. Geçen sene bir yazımda hep “Next Big Thing” konuşuluyor. Odaklanmamız gereken “Next Biggest Thing” belki de yani Mobil Sosyal Ticaret demiştim. Dolayısı ile SOLOMO’ya (Sosyal, Lokal, Mobil) ek olarak benim ilgimi çeken alanlar bu işin gelecekte gerçekleşecek online-offline entegrasyonu.

Bu alanları kapsayan 2 yeni ama gelecek vaat eden girişimden bahsedeyim. Bir tanesi –gene İsveç kökenli- sosyal hediye kartı şirketi Wrapp. Basitçe arkadaşınıza online hediye kartı satın almanızı sağlayan bir mobil uygulama / web sitesi. Hediye kartını aldığınız kişi bunu cep telefonundaki barkodu okutarak dükkanda kullanabiliyor. Değer yaratan bölümlerden bir tanesi hediyenin sosyal ağlarda dağılımı itibarı ile marka bilinirliğinin arttırılmasına ciddi katkıda bulunması. Yani hem perakendeciler açısından performans bazlı (satış) hem de online bilinirliği arttırıcı (pazarlama). Son kullanıcı açısından ise çok kullanışlı.

İçerisinde online-offline entegrasyonunu, mobili, lokasyonu, sosyalliği ve ticareti yani gelecek vaat etmesi açısından benim kriterlerimi tümden karşılayan bir girişim. Daha 1 yaşında olmasına rağmen Rocket tarafından ışık hızıyla klonlandılar, web sitelerinde çok yakın zamanda Türkiye dahil 14 ülkeye geleceklerini açıkladılar. Ek olarak, Türkiye’den yetenekli bir şirketin bu servisi “launch” aşamasında olduğunu biliyorum. Yani bu ciddi bir köşe ve bu köşeleri kapmak için çok çok hızlı hareket ediliyor.

Şu anda Türk kültüründe böyle bir uygulamanın yerinin az olması dezavantaj gibi gözüküyor. Performans bazlı olması dolayısı ile perakendecilerin bunu en azından deneyeceğini ve kötü sonuçlar almayacaklarını düşünüyorum. Asıl zorluk ise son tüketici tarafında yaşanacak bana kalırsa. Sonuçta, ana etken her zamanki gibi fikir değil,  işi yapma (execution) olacak.

Bir diğer girişim ise hızlıca 20 milyon USD yatırım alan Shopkick. Shopkick de fiziksel perakende dünyası ile mobil dünyayı bağlayan, 2011 yılında en iyi sosyal ticaret uygulaması yarışmasında finalist olan güzel bir lokasyon bazlı alışveriş uygulaması. Aynı zamanda dükkanların, alışveriş merkezlerinin içine girdiğinizde hem ödül (kick) kazandığınız bir nevi yeni nesil sadakat sistemi hem de ziyaretçi trafiğini ölçen bir çeşit offline analytics. Kafanızı karıştırmamak için daha derine girmiyorum ama bence bu yeni nesil fikirlerin asıl gücü son kullanıcı açısından çok basit kullanımı olan ama kendi içinde çok fazla komplike kurguyu basitçe harmanlamış olmasından geliyor.

Bir önemli dipnot: Her ikisinin de yatırımcısı Reid Hoffman ( Linkedin, Paypal, Facebook, Zynga… desem yeterli olur sanırım) Bu teknolojilerle ilgileniyor ama kendisini takip etmiyorsanız çok şey kaçırıyor olabilirsiniz.

Shopkick için asıl fırsatın satın alma verisi ile sosyal verileri birleştirmekte olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bunu da kısmen başarıyorlar. (İngilizce bilenlerin Behavioral targeting‘i okumalarını öneririm.) Biraz “Azınlık Raporu” gibi gelecek ama orta vadede dükkana giren müşterisini tanıyan, sosyal ağ datasının da yardımı ile, gerçek zamanlı doğru teklifleri sunan ve satın alma yapmayacak ziyaretçiyi dönüşüme (conversion) bağlayabilecek sistemlere varması bana çok da uzak gelmiyor. Teknolojik altyapısı geliştirilebilir ama temelde hazır sayılır, topluma adapte olması olması için birkaç on yıllık zaman var. Bu bloğun düzenli okuyucuları önümüzdeki senelerde bu sürecin bir parçası olacak, buna eminim 🙂

Comm

Yorum Yapın

Mesajınız