E-ticaretin Geleceği: Facebook, Google, Walmart ve Sosyal Ticaret -3

İlk iki yazıda (Birinci ve İkincisi) konunun giriş ve gelişmesini anlatmıştım. Bu yazımda diğerlerinin devamı niteliğinde. Öncelikle, Walmart’ın sosyal iletişiminin nasıl olacağına dair fikir yürütmek istiyorum. Facebook sayfasını örnek alalım. Facebook sayfasının marka tarafındaki sahibinin hangi departman olduğu ana tartışma konularındandır. Kurumsal ilişkiler mi, Pazarlama mı, Satış mı, Marka Yönetim mi? Bulunan ortak çözüm ise genelde şu olur: Konu ile en ilgili olan departman sayfayı sahiplenir. (Genellikle Dijital Pazarlama ya da Kurumsal İlişkiler) Geri kalan departmanlara ile Facebook sekmesi (tab) açılır, sıra ile varsayılan sekme (default tab) yapılır.  Kurumsal ilişkiler (haklı olarak) marka adına yazılan her şeyden haberdar olmak ve denetlemek, Ürün (ya da Brand Management) tarafı mümkün mertebe Kurumsal İlişkilere danışmadan başına buyruk bir şekilde sayfayı yönetmek ister. Sanırım Walmart bu tartışmayı büyük ölçüde sonlandıracak.

Walmart’ın Facebook sayfasında 10,6 milyon (eski terim ile) hayranı var. Ama internet ve sosyal ağlar gittikçe lokal hale gelmeye başlıyor. Markaların 10,6 milyon hayranı ile aynı iletişimi kurmalarının çok fazla mantığı kalmıyor. Farklı şehirdeki, farklı sosyo-ekonomik kültürdeki müşterilere farklı şekilde iletişim gerekiyor. Bunun için Facebook My Local Walmart sekmesine tıklayarak kendi Walmart’ınızın Facebook sayfasına gidebiliyorsunuz.

Walmart’ın lokal olarak açtığı ve hayranlarının sadece lokal Walmart’lardan indirim haberlerini alacağı binlerce Facebook sayfası var. Walmart’ın 10,6 milyon kişilik Facebook sayfasını Kurumsal İlişkilerin yönetmesi çok daha mantıklı. Bence oradan indirim haberleri verilmemeli zaten. Ama lokal Facebook sayfaları sanırım onlar Ana Sistem’den otomatik olarak içerik girişi yapılarak yönetilecekler ve Mağaza müdürlerine bağlı olacaklar. Bakalım, hep beraber göreceğiz.

Unutmadan, bir diğer konu da Walmart’ın 13 Eylül 2011’de OneRiot’u alması. OneRiot da sosyal medyadaki verileri analiz ederek kişinin ilgi alanına göre reklam gösterme teknolojisi üzerine kurulu bir şirket. 

Önemli bir not: Walmart’ın yönetim kurulunda Facebook’un da yatırımcısı olan Accel Partners’tan Jim Breyer var ( İkinci kişi ) Accel aynı zamanda Kosmix’in de yatırımcısıydı, diğer yatırımcılar arasında ise Amazon CEO’su Jeff Bezos vardı.

İşin nasıl yapılabileceği konusu şimdilik çok belirli değil. Bu sebeple, bu konuda ciddi paralar kazanmak hemen gerçekleşmeyecek. Ama neden Sosyal Ticaret ile ilgilenmeliyiz konusu çok daha önemli. Bu konuda Walmart Labs’in şu söylediklerine sonuna kadar katılıyorum:

E-ticaretin gelişiminde bir dönüm noktasındayız. Birinci nesil, e-ticaret mağazaları internete taşımaktı. Gelecek nesil, sosyal kimlik ile bir araya getirilmiş, mağaza, web ve mobili kullanan entegre deneyimler inşa etmek olacak.

Walmart’ın dünya çapında (ABD ve Avrupa’dan, Çin ve Hindistan gibi büyüyen pazarlara kadar) muazzam erişimi ve benzersiz bir operasyon alanı var. Walmart’ın ölçeği ile Kosmix’in sosyal platformunu bir araya getiren WalmartLabs, geleceği keşfetme ve inşa etme konusunda benzersiz bir noktada.

Teknoloji geliştiren herkesin hayali, geliştirdiği ürünlerin milyarlarca kişiyi etkilemesi ve nesiller boyunca devam etmesidir. Sosyal ticaret fırsatı çok büyük, ve bugün başlangıç noktasındayız. Uçuşa geçiyoruz!

P.S: (Paragrafın orjinali) We are at an inflection point in the development of ecommerce. The first generation of ecommerce was about bringing the store to the web. The next generation will be about building integrated experiences that leverage the store, the web, and mobile, with social identity being the glue that binds the experience. Walmart’s enormous global reach and incredible scale of operations — from the United States and Europe to growing markets like China and India — is unprecedented. @WalmartLabs, which combines Walmart’s scale with Kosmix’s social genome platform, is in a unique position to invent and build this future.

It is every technologist’s dream that the products they build will impact billions and will continue on to the next generation. The social commerce opportunity is huge, and today is day zero. We have liftoff! (Paragrafın çevirisi için: Bahadır Varol’a teşekkürler.)

Comm

6 Yorum

eminDecember 2nd, 2011 1:58 pm

[son paragraf için] ingilizce bilmeyenler için geçmiş olsun. en iyi yemeği getiren garsonun son anda bu yemeği müşterinin masasına dökmesi gibi.. 🙂

aleyramDecember 2nd, 2011 8:25 pm

Yazınızı beğenerek okudum. Paylaşım için Teşekkürler.

Melih Bahadır VarolDecember 2nd, 2011 11:48 pm

yettim Emin 🙂

[…] Lütfen serinin ikinci ve üçüncü yazısını da okuyun. window.fbAsyncInit = function() { FB.init({appId: "", status: true, […]

Engin UtkanMay 21st, 2012 9:58 pm

Güzel bir yazı dizisi olmuş. Teşekkür ederim. Geçen yaz yaşadığım walmart online deneyimim geldi aklıma …
Link: http://utkan.info/2011/07/12/walmartdan-bir-garip-online-alisveris-hikayesi/

[…] Serinin birinci yazısını buradan, üçüncü ve son yazısını buradan okuyabilirsiniz. window.fbAsyncInit = function() { FB.init({appId: "", status: true, cookie: […]

Yorum Yapın

Mesajınız