E-ticaretin Geleceği: Facebook, Google, Walmart ve Sosyal Ticaret -2

İlk yazımda Sosyal Ticaret’e bir giriş yapmış, Facebook, Google ve Dünyanın en büyük süpermarket markası Walmart’ın önemine değinmiştim. İleriki yazılarda tüm Facebook ekosistemini (Reklamlar, Sayfalar, Credits…) Google’i (özellikle Wallet) detaylı anlatmak istiyorum ama genelde bunları yazmak uzun sürdüğü için bu konuyu ağırlıklı MBA programı altında verdiğim Yeni Ekonomi dersimde ve bireysel verdiğim eğitimlerde paylaşmak durumunda kalıyorum. Konumuza dönersek, bu yazının ana konusu şu: Google’i, Facebook’u biliyoruz, neden Walmart?

Öncelikle Amazon’un neden listede olmadığına dair sorular geldi. Amazon, benim listemde 4. sırada. Hem Hepsiburada ile çalışma şansı bulduğumdan hem de benim özel ilgi alanım olduğu için Amazon’un yaptığı, hatta yapacağı yazılan her şeyi önceden araştırıyorum, biliyorum. Amazon’un bugünün “best practice’i” olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Yalnız, daha uzun vadede yapılacaklara baktığımda Walmart’ın daha gelecek vaat ettiğini düşünüyorum. Sebebine yani son zamanlardaki son derece önemli gelişmelere gelmeden önce bir durum analizi yapayım:

Walmart.com ciro bakımından e-ticarette 6. sırada, Amazon ise 1. Tabii ki aralarında 8 kattan fazla fark olması önemli. (4 milyar USD, 34 milyar USD.) Yalnız Walmart’ın gücüyle, bu farkı kapatıp 1. sıraya oturacağını düşünüyorum orta vadede. Zira Walmart 421 milyar USD ile dünyada açık ara en fazla ciro yapan şirket durumunda, çalışan sayısı da 2 milyondan fazla. Amazon ise 78. sırada. Karlar konusunda da benzer bir tablo mevcut.

Son birkaç aydaki önemli gelişmeler:

1. Walmart, Nisan 2011’de yaklaşık 300 milyon USD’ye Kosmix isimli bir startup’ı satın aldı ve Walmart Labs’e çevirdi. Bu konunun pek yankı bulmaması ilginç. (Fikir vermesi açısından, hisse satışı gerçekleştiğinde Markafoni’nin değerinin 200-210 milyon USD olduğu tahmin ediliyordu)

Peki Kosmix yani Walmart Labs neden bu kadar değerli ve ne yapıyor? Kosmix gerçek zamanlı veriyi analiz eden ve müşterisine kişiselleştirilmiş fırsatlar sunan bir platform. Bugüne kadar semantik olarak bunu yapmak çok denendi ama bu sefer başarılı olacak mı, hep beraber göreceğiz. Kosmix’in kurucularının daha önceki işlerini 250 milyon USD’ye Amazon’a satmış olması bu şansı benim gözümde arttırıyor. Nasıl çalıştığına dair bir şey açıklanmadı ama az çok tahmin edebiliyorum.

Başlangıç olarak, -belki çok iyi bir örnek olmayacak ama- sosyal ağlarda (örneğin Twitter’da) “Hamburger seviyorum” yazarsam bana benim evimin bulunduğu lokasyondaki Walmart’taki “Hamburger köftesinde” indirim olduğunda gönderecek bir sistem olduğunu düşünüyorum. Ve tüm bu aksiyonları (satın alma dahil) online olarak Google Wallet ya da Facebook uygulamaları üzerinden tamamlayabileceğim, kredi kartım ile online ödeyebileceğim bir ana sistem.

Ben izin verdiğim sürece, beni çok iyi tanıyan, iyi bir Sosyal CRM platformunu da içinde barından ticari ve sosyal anlamda bir yenilik. Login with Facebook ve diğer dataları harika kullanacak bir analiz aracı…

Heyecanlanmanız için yeterli olmuştur sanırım. Bir sonraki yazımda OneRiot’ı ve Facebook üzerinden bu iletişimin nasıl yapılacağını düşündüğümü  anlatıp bu yazı dizisini kapatmayı düşünüyorum.

Güncelleme: Serinin birinci yazısını buradan, üçüncü ve son yazısını buradan okuyabilirsiniz.

Comm

Yorum Yapın

Mesajınız