E-ticaretin Geleceği: Facebook, Google, Walmart ve Sosyal Ticaret -2

İlk yazımda Sosyal Ticaret’e bir giriş yapmış, Facebook, Google ve Dünyanın en büyük süpermarket markası Walmart’ın önemine değinmiştim. İleriki yazılarda tüm Facebook ekosistemini (Reklamlar, Sayfalar, Credits…) Google’i (özellikle Wallet) detaylı anlatmak istiyorum ama genelde bunları yazmak uzun sürdüğü için bu konuyu ağırlıklı MBA programı altında verdiğim Yeni Ekonomi dersimde ve bireysel verdiğim eğitimlerde paylaşmak durumunda kalıyorum. Konumuza dönersek, bu yazının ana konusu şu: Google’i, Facebook’u biliyoruz, neden Walmart?

Öncelikle Amazon’un neden listede olmadığına dair sorular geldi. Amazon, benim listemde 4. sırada. Hem Hepsiburada ile çalışma şansı bulduğumdan hem de benim özel ilgi alanım olduğu için Amazon’un yaptığı, hatta yapacağı yazılan her şeyi önceden araştırıyorum, biliyorum. Amazon’un bugünün “best practice’i” olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Yalnız, daha uzun vadede yapılacaklara baktığımda Walmart’ın daha gelecek vaat ettiğini düşünüyorum. Sebebine yani son zamanlardaki son derece önemli gelişmelere gelmeden önce bir durum analizi yapayım:

Walmart.com ciro bakımından e-ticarette 6. sırada, Amazon ise 1. Tabii ki aralarında 8 kattan fazla fark olması önemli. (4 milyar USD, 34 milyar USD.) Yalnız Walmart’ın gücüyle, bu farkı kapatıp 1. sıraya oturacağını düşünüyorum orta vadede. Zira Walmart 421 milyar USD ile dünyada açık ara en fazla ciro yapan şirket durumunda, çalışan sayısı da 2 milyondan fazla. Amazon ise 78. sırada. Karlar konusunda da benzer bir tablo mevcut.

Son birkaç aydaki önemli gelişmeler:

1. Walmart, Nisan 2011’de yaklaşık 300 milyon USD’ye Kosmix isimli bir startup’ı satın aldı ve Walmart Labs’e çevirdi. Bu konunun pek yankı bulmaması ilginç. (Fikir vermesi açısından, hisse satışı gerçekleştiğinde Markafoni’nin değerinin 200-210 milyon USD olduğu tahmin ediliyordu)

Peki Kosmix yani Walmart Labs neden bu kadar değerli ve ne yapıyor? Kosmix gerçek zamanlı veriyi analiz eden ve müşterisine kişiselleştirilmiş fırsatlar sunan bir platform. Bugüne kadar semantik olarak bunu yapmak çok denendi ama bu sefer başarılı olacak mı, hep beraber göreceğiz. Kosmix’in kurucularının daha önceki işlerini 250 milyon USD’ye Amazon’a satmış olması bu şansı benim gözümde arttırıyor. Nasıl çalıştığına dair bir şey açıklanmadı ama az çok tahmin edebiliyorum.

Başlangıç olarak, -belki çok iyi bir örnek olmayacak ama- sosyal ağlarda (örneğin Twitter’da) “Hamburger seviyorum” yazarsam bana benim evimin bulunduğu lokasyondaki Walmart’taki “Hamburger köftesinde” indirim olduğunda gönderecek bir sistem olduğunu düşünüyorum. Ve tüm bu aksiyonları (satın alma dahil) online olarak Google Wallet ya da Facebook uygulamaları üzerinden tamamlayabileceğim, kredi kartım ile online ödeyebileceğim bir ana sistem.

Ben izin verdiğim sürece, beni çok iyi tanıyan, iyi bir Sosyal CRM platformunu da içinde barından ticari ve sosyal anlamda bir yenilik. Login with Facebook ve diğer dataları harika kullanacak bir analiz aracı…

Heyecanlanmanız için yeterli olmuştur sanırım. Bir sonraki yazımda OneRiot’ı ve Facebook üzerinden bu iletişimin nasıl yapılacağını düşündüğümü  anlatıp bu yazı dizisini kapatmayı düşünüyorum.

Güncelleme: Serinin birinci yazısını buradan, üçüncü ve son yazısını buradan okuyabilirsiniz.

Comm

8 Yorum

Melih Bahadır VarolNovember 29th, 2011 3:55 pm

Hasan ellerine sağlık. Sosyal ticaret geleceğin konusu olmasına rağmen türkçe kaynak yok. Yazdıkların çok iyi bir başlangıç olmuş.

Twitter örneği belirttiğin gibi çok iyi bir örnek olmamış 🙂 “Onu diyene bu reklamı gönder” de spam’in bir çeşidi.

Ben kullanıcıyı tanıyıp ona fırsatlar sunmak yerine, kullanıcının aradığı ürünü/hizmeti sosyal verilerle harmanlayarak önüne çıkaracağı bir sistemin daha verimli olacağını düşünüyorum.

Eren SezenerNovember 30th, 2011 11:48 am

Bütün bunlar Walmart adına heyecan verici gözükse de, biraz da tarihe bakmak lazım. Şu ana kadar bildiğim kadarıyla brick & mortar hiç bir şirketten bu tarz yenilikçi bir model veya teknoloji çıkmadı. Semantik analiz veriminin de çok tartışıldığını göz önünde bulundurursak açıkcası ben biraz şüheci bakıyorum Walmart’ın oyunu değiştirebileceğine.

Deniz UtkuNovember 30th, 2011 1:50 pm

Hasan, düşüncelerini güzel yazmışsın ama ben tabi ki yine katılmıyorum 🙂

En büyük karşı çıkacağım nokta, “digital native” yani doğası gereği online olan Amazon.com’un, en azından Jeff Bezos hayattayken, ciroda birinciliği kimseye kaptıracağına inanmam. Kindle alanında görüldüğü gibi, Amazon uzun vadeli düşünen ve uzun vadedeki kârı için kısa vadedeki gelirlerinden vazgeçebilen ender Amerikan şirketlerinden birisi olarak tanınıyor.

Bir de kullanıcı yönü var bu işin. Walmart, o devasa mağazalarını kapatmadığı sürece (ve kapatmayacağına göre), insanların gözündeki “basit” imajını kıramayacaktır. Cevahir’deki kuru kalabalık gibi zaman geçirmek için Walmart’a gidiyor insanlar. Amazon’da da zaman geçiriyor insanlar çünkü bir online içerik sağlayıcı aynı zamanda Amazon, ama iki kitle arasındaki gelir farkını tahmin edebilirsin düşününce.

Yani özetle Amazon’u teknoloji olarak geçemeyeceğini, ve online ciroda Amerika’da en fazla 3. olabileceğini düşünüyorum Walmart’ın.

[…] document.getElementById("fb-root").appendChild(e); }()); İlk iki yazıda (Birinci ve İkincisi) konunun giriş ve gelişmesini anlatmıştım. Bu yazımda diğerlerinin devamı niteliğinde. […]

Murat KarademirDecember 3rd, 2011 1:35 am

Gercek zamanli etkilesimi(gze) yapabilen basariyi yakalayacaktir.Sosyal medya su an icin elestiri ve kirlilik yumagi.Ne zaman ki ciceksepeti , – kiz arkadasimla kavga ettigimi ona kizgin oldugumu tweetledigimde bana cicek tavsiyesinde bulunur , o zaman gze tamamdir.
@deniz in dedigi gibi wallmart basitlik – bir o kadar da ucuzluk mantigiyla online i da ele gecirirmi ? Amazon un dikey hareketlerine de bakarak -warehouse fulfillment – online ticaretin tekeli konumuna gelmistir.Bunun kirilacagini orta vade de dusunmuyorum .

[…] Lütfen serinin ikinci ve üçüncü yazısını da okuyun. window.fbAsyncInit = function() { FB.init({appId: "", […]

[…] sahibi isek NEDEN bu kadar büyük fırsat sorusunun cevabına daha doğrusu analizine geçelim. Amerika’yı bırakalım, ülkemizdeki rakamlara bakalım. Bir sonraki […]

ilker ilgenJuly 22nd, 2012 2:48 pm

Kemikleşmiş müşteri tanımını hatırlayalım. Müşteri memnuniyetini sağlamış ve sürprizlere yer vermeyen internet tabanlı bir şirket AMAZON. Online pazarın satış lideri olduğu gibi strateji lideride.

AMAZON zaten internet tabanlı bir şirket. Media Markt olacak. AMAZON’nun elinde bir teknoloji geliştren ekibi var. Media Markt satın aldı ama daha ona alışmadı. Buda önemli bir süreç belkide Microsoft gibi bu işi beceremeyecek.

Facebook şuan Wallmart ile sohbet ediyor çünkü piyasadaki en güçlü parakendeci wallmart. Başka alternatifi benim bildiğim bu ölçekte yok.

AMAZON’ nun elindeki kindle silahı henüz tam gücünü göstermişte değil.

Yalnız şurdaki linkle IPAD ve Kindle kullanıcılarının bir karşılaştırması var. Konu IPAD değil ama onda en çok kulanılan uygulama Facebook olunca düşündürücü oluyor.

http://tech.fortune.cnn.com/2010/09/28/ipad-owners-younger-and-more-male-kindles-richer-and-better-educated/

Yorum Yapın

Mesajınız