Sosyal Medya’da Online Takip ve Kriz Yönetimi 3

İlk iki yazımda Online Medya Takip’e bir giriş yapmış ve neden ve nasıl sorularının temel cevaplarını yazmıştım. Bugün bir sonraki aşamayı anlatacağım. Bir online medya takip yazılımı aldıktan sonra gelen girdileri ne yapacaksınız?

Ben asıl değer yaratan kısmın, markamız hakkında konuşulanların doğru analiz edilmesinde yattığını düşünüyorum. Yazılıma gelen onbinlerce girdi doğru şekilde filtrelenmeli, etiketlenmeli ve ilgili kişiye en özet halinde raporlanmalı.

Etiketlemeden kastım şu: Bir haber ekrana düştüğünde bu haberin negatif, pozitif ve nötr etiketlendirmesi yapılır, ikinci olarak bu bir öneri mi, şikayet mi, bilgilendirme mi, yorum mu gibi ne tür bir haber olduğu işaretlenir ve raporlanırken toplu bir halde raporlanır. Bu hafta şu kadar bilgilendirme mesajı geldi, şu kadar öneri geldi. Bu önerilerin zaman içerisindeki dağılımlarını şu tabloda görebilirsiniz. Gelen öneriler şunlardır şeklinde raporlandığı zaman, bu onbinlerce girdi marka tarafında çok basit ve kolay anlaşılabilecek bir şekilde tercüme edilir.

İyi filtrelenmiş bir online takip raporunun şirketin stratejisine direkt katkı sağlayabilir. Dinlemede kalırsanız neler öğrenebilirsiniz:

1. Markanızın imajı ve itibarı nasıl?

2. Neyi iyi yapıyorsunuz, hizmetlerinizde ve ürünlerinizde neleri daha iyi yapabilirsiniz? Müşteri içgörüleri.

3. Yeni piyasaya sürdüğünüz ürününüz hakkında alabileceğiniz geri bildirimler.

4. Olası kriz senaryoları ve kriz başlamadan önce haberdar olmak.

Buradaki internette markanız ile alakalı her konuşulan ile sizin için asıl değeri yaratan konuşmaları ayırt ettikten sonraki zorluk, o diyaloglara katılmak için yaptığınız stratejik iletişimdir. Normal zamanlarda nasıl iletişim yapılmalı, kriz zamanlarında nasıl iletişim yapılmalı konusuna bie sonraki yazımda değineceğim. ( Birçok marka sosyal ağlarda nasıl cevap verilmesi gerektiği hakkında çok fazla bilgi sahibi değil. Bu yüzden iletişimi bu konunun uzmanı ajanslarına bırakıyorlar)

Comm

Yorum Yapın

Mesajınız