Sosyal Medya’da Online Takip ve Kriz Yönetimi 2

Bir önceki yazımda Sosyal Medya’da Online Takip’in neden önemli olduğunu yazmıştım. Bu yazımda ise Sosyal Medyada markamızı nasıl takip edebiliriz konusuna değineceğim.

Bu konunun temelde 2 yolu var:

A) Amatör ve çoğunlukla ücretsiz yöntemler:
1- Google Alerts

Çok iyi bir alternatif olmasa da, genel olarak markanız hakkında bir şey konuşulduğunda size mail atan ücretsiz bir Google hizmeti.

2- Search.twitter.com

Markanız hakkında gerçek zamanlı ne konuşuluyor anında öğrenebilirsiniz.

3-Friendfeed’in Arama kutusu

Twitter’a benzer bir mantıkla markanız hakkında anında ne konuşulduğu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

4. Facebook’un Arama Kutusu

5. Düzenli olarak markanızı Google’de aramak gibi çözümler.

Eğer küçük bir şirketseniz yukarıdaki yöntemler sizin için bir çözüm olabilir. Eğer istatistik, verimlilik, raporlama gibi kavramlara önem veriyorsanız orada ikinci seçeneği kullanmak zorundasınız.

B) Online Medya Takip Yazılımı Kullanmak

Bu yazılımlar temelde markanız hakkında konuşulan her şeyi bir arayüz ile sizin ekranınıza getirir. Dünya’da ve ülkemizde birkaç başarılı örneği var. Yazılım işin temeli yalnız işin tamamı değil. Bu yazılımlar eğer filtrelenmez ise, belirlediğiniz anahtar kelimelerde onbinlerce girdiyi sizin önünüze getirir ve var olan işinize daha da iş katarlar. Burada bir optimizasyon yapıldıktan sonra yapay zekanın sizin için yapabileceğinin sonuna gelmiş olursunuz. Bundan sonrası bir pazarlama zekası gerektirir.

Diyelim ki, büyük  bir markasınız ve markanız hakkında konuşulanları dinlemek istediniz, bunun için bir medya takip yazılımı hizmeti satın aldınız, bundan sonra ne yapacaksınız? Bir sonraki yazının konusu bu.

Comm

2 Yorum

[…] Medya’da Online Takip ve Kriz Yönetimi 3 İlk iki yazımda Online Medya Takip’e bir giriş yapmış ve neden ve nasıl sorularının temel […]

[…] Yönetimi 4 Online Medya Takip konusunda yazdığım 4. ve son yazım bu. (İlk 3 yazı için: 1 , 2, 3 ) Bu yazının konusu, Sosyal Medya’da Marka açısından kriz nedir, kriz daha çıkmadan […]

Yorum Yapın

Mesajınız