Friendfeed'i Twitter'e, Onu da Facebook'a Bağlamak

Uzunca sayılabilecek bir süreden beri sosyal ağlarda varım. Facebook ve diğer kullandığım sosyal medya araçları ( Bloğum, Twitter’im, Youtube, Linkedin profilim, Picasa, Flickr, Digg, Google Reader, Slideshare profillerim…) Friendfeed’e bağlı. Bu ilişkiyi uzunca bir süre tek taraflı devam etti. Daha sonra Friendfeed’i Twitter’e bağladım. Benzer platformlar olduğu için gayet de iyi oldu.

Uzunca bir süredir ayrı tuttuğum Facebook’u ise geçenlerde Twitter’e bağladım, dolayısı ile FF, Twitter üzerinden Facebook’a bağlanmış oldu. Böyle olunca, FF’i çok sık güncellediğim için özellikle sosyal medyadan olmayan arkadaşlarım tepki göstermeye başladı. Ben de birkaç gün denedikten sonra Facebook’un FF entegrasyonunu kaldırdım. Nedeni şuydu: Facebook, lise-üniversite arkadaşlarının, akrabaların bulunduğu bir yer. 13 milyon üyesi var Türkiye’de. Herkes orada. Twitter, FF gibi platformlar ise daha çok “ilk kullanıcıların” (early-adopters) yeri. O yüzden orada verilen iki mesaj çok farklı etki yapıyor. Facebook kitlesi doğal olarak “sosyal medya hatta Facebook rakamları” ile bile ilgilenmiyor. Tek amaçları o sosyal platformda arkadaşları ile kontakta kalmak. Öyle olunca da paylaşmanın bir anlamı kalmıyor. Biz Friendfeed’de yüzlerce kişiyi akışkan bir ekranda takip etmeye çok alışkınız ama ortalama bir Facebook üyesi sadece kendi çekirdek çevresini takip ediyor.

Sonuç olarak, siz de FF kullanıcısı iseniz ve benim gibi Facebook arkadaşlarınız lise- üniversite arkadaşlarınız gibi sosyal çevrenizden farklı ise FF’i Facebook’a bağlamamanızı öneririm.

Comm

8 Yorum

bilogSeptember 16th, 2009 9:38 am

Daha dün gece benzer bir yazı yazmıştım 🙂 İyi yapmışsın abi.

http://abaragandi.blogspot.com/2009/09/ortaya-karsk-sosyal-olaylar.html

Hasan BasustaSeptember 16th, 2009 9:57 am

Bilal, ben de bu yazıyı yazmaya senin yazını okuduktan sonra karar verdim. Teşekkürler ilham için.

bilogSeptember 16th, 2009 4:46 pm

Ahah, rica ederim 🙂

Eğitişim Kariyer EnstitüsüSeptember 17th, 2009 5:53 pm

Mükemmel bir tespit olmuş. Elinize sağlık Hasan Bey.

berk pınarSeptember 24th, 2009 4:47 pm

gerçekyen tepki göstern kişilerden biri olduğum ve belki de bu kararı sana aldırmada etken rol oynadığım için kendimi şsanslı hissediyorum. dediklerin doğru. facebook çoğu kişi için işten eve geldiğinde (çünkü bir çok iş yerinde face açılmıyor) 5-10 dakika geçirilen, arkadaşlardan haber alınan bir mecra (ekseriyetle) ve bu kullanım sahasındaki karısıklık ve kalabalıklık zaman ıcınde can sıkıcı olabılıyordu. bu nedenle kendı facebook anasayfam adına sana teşekkür ederim 🙂 güzel tespit :):)

hSeptember 20th, 2010 9:01 pm

peki twitterı ffe bağlamak fikri nasıl sizce (:

MstdrsnJanuary 28th, 2011 7:57 pm

Ya mesela twitter den bi tweet attık o facebook a nasıl gidiyor…

Koltuk TakımlarıMarch 20th, 2011 11:47 am

nasıl baglandıgını da yazsaydınız keşke.

Yorum Yapın

Mesajınız