Öyle Bir Dünya Yok!

Dün Tivibu lansmanında dikkatimi çeken bir şey vardı. Biz teknolojiyi önden takip eden kişiler herkesi kendimiz gibi sanıyoruz. Dev şirketlerin ürettiği ürünleri sadece bizim için üretildiği yanılgısı içerisindeyiz. Aşağıda isim vererek birkaç eleştiriden  bahsedeceğim. Amacım tartışma başlatmak değil, düşüncelerimi söylemektir,  zaten eleştiri yapanların hepsi arkadaşım:

Tivibu şu anda Mac’de çalışmamasına eleştiriler geldi. (Ben de elimde Mac’imle takip ediyordum toplantıyı )Olcayto dedi ki hatta: “Biz baya kalabalığız yalnız.” Ya nasıl kalabalığız.Düzeltme: Olcayto’nun yorumunu yanlış anlamışım, yorumu başka bir cümle içinmiş. (Demek istediğim Olcayto’ya değil, Mac için program olmamasına gelen eleştirilere) O odada belki Mac kullananların oranı %50- 60’tır. O odanın dışına çıkın, Türkiye’de Mac kullananların oranı nedir acaba?

Sunipeyk Tivibu’nun reklamı için dedi ki: Reklamındaki çocuklar öyle bilgisayarları başında toplanıp video izlemiyorlar, hepsi cayır cayır torrent, rapidshare’den indiriyorlar. Hangi reklam şirketi çektiyse o reklamı…
Ya nasıl indiriyorlar, biz herkes torrentlerden Lostlar, Flashforwardlar indirip herkes bilgisayarlarında bunları izliyor zannediyoruz. Böyle bir dünya yok! Bu dünya Friendfeed, Likemind çevresinde, genellikle iyi ingilizce bilen, yüksek tahsilli çevrede. Bu çevrenin dışına çıksan…

Türkiye Dünya’da en fazla online video izleyen ülkerlerin başında geliyor. Facebook’u bile video sitesi olarak kullanıyoruz. Eğer bu ülkede “Youtube’ye girmeyi bilmeyen mi var canım?” diye düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz.

Sarper çok mantıklı birşey söyledi:  Ben Mikro Kredi için sürekli Doğuyu, Güneydoğuyu geziyorum. Önce oraları bir görmeniz lazım. Bir devlet üniversitesi yurduna gidip bakmak lazım, o çocukların kaçının bilgisayarı var, kaçı torrentten bir şeyler indiriyor.

İçinde bulunduğumuz bu miyopluk beni şaşırtıyor. Keşke herkes laptoplarından hatta Mac’lerinden internete girse, gençler teknoloji kurdu olsa… Türkiye’yi anlamak için erkeklere en büyük tavsiyem askere gitmeleridir. Koğuşta yanınızda yatan adamı hatırlayın. Türkiye o, biz değiliz.

Kitlelere hitap edilecek servisler onlara göre yapılıyor – yapılmalı- bize göre değil. Eğer servisler bize göre yapılsaydı o ürün niş bir ürün olurdu, kitlesel değil.

Comm

5 Yorum

webohaFebruary 25th, 2010 11:27 am

Çok güzel yorumda bulunmuşsun. Bence de Türkiye’yi kendi çevremiz gibi görmek çok büyük yanlış olur. Bir örnek de ben vereyim: Turkcell’in Recep İvedik karakterli reklamları çok eleştirildi ama Turkcell 35 milyon kullanıcısı ile nasıl bir hedef kitleye satış yaptığını çok iyi biliyor. O yüzden Recep İvedik çok iyi bir karakter reklam için.
Yalnız bazı şeyleri gördükçe ben bile şaşırıyorum. Tekstil işi ile uğraşan abim var ve kendisi mail bile göndermeyi bilmiyor. O derece uzak teknolojiden. Geçenlerde ziyaretime geldi ve dediki köyüme bir bakayım saldıran olmuş mu? Ne köyü dedim Travian oynuyormuş. İngilizcesi bile yok. Siteye girmek için google’da tr yazıyor gelen sonuçtan giriyor 🙂
Neyse demek istediğim hedef kitleyi iyi analiz etmek lazım. Eğer hedefiniz tüm Türkiye ise Recep İvedikleri düşünmek lazım 🙂 Not: Türkiye’nin en çok izlenen ilk 10 filminde 2 recep ivedik filmi var.

İbrahim UzunFebruary 25th, 2010 11:56 am

Asker yorumunu çok beğendim. Eline sağlık Hasan abi.

Ali MuratFebruary 25th, 2010 3:58 pm

güzel bir yazı olmuş, tebrikler

Hasan Sabri Kayaoglu-Aka DedegiMarch 11th, 2010 4:38 pm

“Koğuşta yanınızda yatan adamı hatırlayın. Türkiye o, biz değiliz.” Doğru bir tespit.Kuşadası-Güzelçamlı,yaşadığım yerdeki Türkiye gereçeği tespitlerim inanılmaz.Bir başka Türkiye,bir başka Türk insanı gerçeğini artık kabıllenmemiz gerekiyor.Onların arzu,beğeni ve isteklerini göz ardı etmemeliyiz.Sonuçta onlar çoğunlukta ve gelişen,değişen bu yeni dünya ve Türkiye’de kendilerinin de kaale alınmalarını istiyorlar.Hepsi bu…

sametMarch 16th, 2010 9:57 pm

Bu yazıyı herkesin okuması gerekiyor. Çok güzel bir yorum bence. Ama yinede tivibu Mac’te çalışsaydı iyi olurdu.

Yorum Yapın

Mesajınız