Hiçbir Şirkete CV ile Girmedim

Bu hafta Hürriyet’in İnsan Kaynakları ekinde Zeynep MengiYaratıcı CV üzerine bir haber yazıyordu. Benim de görüşlerimi yayınlamış, teşekkür ediyorum kendisine. 2007 yılında hazırladığım bu Video CV, şimdilerde çok komik gelse de o zamanlar kalabalıklar arasında fark edilmemi sağlamıştı.

HASAN BASUSTA VIDEO CV from Hasan Basusta on Vimeo.

Gazetede yayınlanan konu hakkındaki görüşlerim şöyle:

Youth Rep’e fikir insanı pozisyonu için başvuran Hasan Başusta, tecrübesi olmadığı için “Farklı bir şey yapmam gerektiğini biliyordum ve kendimi anlatan bir video CV hazırladım” diyor: “Mükemmel bir iş başvurusu değildi, sadece farklıydı. Aklıma geldi, hemen 1 saat içerisinde yapıp göndermiştim. Kağıda yazılan CV’lerden en önemli farkı, dikkat çekici olması. Bu tür bir CV ile işe başvurursanız yüzlerce rakibiniz arasından sıyrılmanız çok daha kolay olur. Zaten insan kaynakları yöneticilerinin bir CV’ye ayıracakları bir kaç saniyeleri var. O anda dikkat çekmelisiniz. Böyle bir CV’nin yaptığı etkiyi gördükten sonra bir daha sıradan bir CV hazırlamamaya karar verdim. Uluslararası şirketlerden yeni kurulan şirketlere birçok kurumda çalıştım, hiçbirine CV ile girmedim. Beni tanımak isteyenlere ise bloğumun ve sosyal ağ profillerimin adreslerini gönderdim. Bu adresler benim ile ilgili her türlü sorunun cevabını bir dosya kağıdı CV’den daha ayrıntılı bir biçimde veriyordu.”

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? İşe yaratıcı bir cv ile mi  yoksa dosya kağıdı cv ile başvurmak daha etkili olur?

Comm

3 Yorum

Yiğit KonurJanuary 10th, 2010 11:39 am

Yüzlerce aday arasından seçim yapılırken,ilgili insan kaynakları biriminin personeli incelemek için sosyal ağlarını ziyaret etmek gibi bir imkanı bulunuyorsa kesinlikle uyguladığınız yöntem çok etkili.

mr_lonelyJanuary 10th, 2010 12:03 pm

Yaratıcı cv tabii ki dosya cv’den daha çekici olur. Ama şu da var, yaratıcı bir cv hazırlayıp işe girdikten sonra, o iş için yeterli olmadığın izleniminin oluşması.
Tecrübesiz, yetiştirilmek üzere çalışan alımları artık eskisi gibi değil. Kimse insan yetiştirmek istemiyor. Çünkü piyasa da hazır yetişmiş ve tecrübesiz insanla hemen hemen aynı ücrete çalışacak bir sürü işsiz var.
Mesela ben Elektrik Teknikeriyim, 8 yıldır bu işin içindeyim ama son bir yılını işsiz olarak evde geçirdim. Eskiden yeteneğime göre iyi paraya çalışıyordum, şimdi asgari ücrete bile evet diyecek hale geldim. Ama yine de iş bulamıyorum, çünkü benden iyileri de asgari ücrete evet diyor. Bütün mesele bu.

Neyse fazla uzun konuştum. İşverenler eskisi gibi kıymet bilmiyor artık, ben o kadar söyleyeyim. 🙂

Saygılar…

[…] Dünyanın ilk google earth cv’si olan Özgür Alaz’ın cv’sini ve bir vide cv olan Hasan Başusta’nın cv’sini incelemenizi […]

Yorum Yapın

Mesajınız