GARANTİ VE ÇOCUK GİRİŞİMCİLİĞİ

Garanti Bankasının unutulmaz limonatacı çocuk reklamı, hepimizin içindeki girişimcilik tohumlarını tetiklemişti. Çoğumuz zaten çocukken su, limonata gibi şeyler satmıştık, en azından apartmanın önünde stand açmışlığımız vardı. Springwise’daki bu banka fikrini görünce bravo dedim. Bir Amerikan Bankası, Lemonaire adındaki kampanyası ile çocuk girişimcilere limonatacı olmak için başlangıçta gereken ekipmanı (bardak, peçete, masa vs.) ile “Nasıl Limonatacı Olunur?” adlı bir küçük işletme rehberi veriyor. 10 dolar da sermaye. Küçük girişimciler için tek şart, 13 yaşın altında olmaları. Keşke hazır reklamı da olan Garanti Bankası’da böyle bir kampanya başlatsa. Banka, bu zekice, herkesin takdirini toplayan kampanya ile Amerikan girişimcilik kültürüne katkı yapmakla kalmayıp, neredeyse bedavaya, milyonlarca dolarlık tanıtım (New York Times’tan bu bloga) yapmayı başardı. Ve tabiiki ilerideki potansiyel başarılı işadamlarını daha çocukluklarından müşterileri yapma fırsatı.

Bana Muhammad Yunus’un “Banker to the Poor” kitabını anımsattı. Hayatımı değiştiren kitaplardan bir tanesi olan “Fakirin Bankacısını” bir günde iki defa okumuştum. Benzer bir mantıkla, Bangledeş’in en fakir ve cahil kısmındaki insanlara mikro-kredi vererek iş sahibi olmalarını amaçlamış ve başarılı olmuş, Bangledeşli bir köylü çocuğunun gerçek hikayesi. Muhammad Yunus 2006 Nobel Barış Ödülü dahil bir çok ödülü, 1983 yılında Grameen Bank’ı kurmasına ve ilk olarak kendi cebinden 42 kişiye toplam 27 dolar borç vermesine bağlı. İşte o banka, bugün 2.4 milyon fakir aileye 3.8 milyar dolar kredi veren dev bir kuruma dönüştü. Yeni bir metodolojiye dönüşen bu düşünce Türkiye dahil Dünyanın 100’e yakın ülkesinde uygulanır hale geldi.

Bu iki düşünce birbirinin tersi gibi gözükse de aslında özünde aynı. Ve amaçları farklı olsa da “Çocuk Girişimcileri Destekleme” bir gün bütün bankaların bir hizmeti haline gelebilir, tüm dünyada…

NOT: BU YAZIYI YAZDIKTAN SADECE İKİ SAAT İÇİNDE GARANTİ BANKASININ BANA ULAŞARAK, FİKRİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ, DEĞERLENDİRMEYE ALINMIŞTIR DEMESİ BENDE ŞAŞKINLIK VE HAYRANLIK UYANDIRMIŞTIR.

Comm

3 Yorum

[…] ilham veren kişilerden Muhammad Yunus ve Girişimcilik üzerine 2007′de yazdığım yazıyı buradan […]

Ceren ÖksüzMay 31st, 2012 3:56 pm

Yazıda en çok Garanti Bankasının yorumuna heyecanlandım, devamı gelse keşke…Reklam gerçketen harekete geçiriciydi.

MesutJune 3rd, 2012 2:03 pm

Bence garanti bankasından beklenebilecek hareket, Türkiye’deki gerçek kurumsal ve inovasyonu destekleyen şirketlerin başında geliyor. Akın Öngör’ün ortay koyduğu kültürü yaşatıyorlar.

Not: garanti bankası ile hiç bir ilgim yoktur.

Yorum Yapın

Mesajınız