WİMAX: Bilgisayarın Yorum Yapması

WiMax’ in çok yararı var da, teknolojik altyapısı ile görüntünün işlenmesi sonucu bilgisayarların otomatik yorum yapmasına imkan tanıması en önemli yararlarından bir tanesi. Alphan Manas’ ın Akşamdaki yazısındaki örnek bizi bilimkurgu filimlerine götürüyor:

“Arabamızdaki navigasyon sistemine sesle Nişantaşındaki ABC Restoranına gitmek istiyorum dediğinizde: Şu anda TEM’de kaza var, E-5′ i kullanalım. Arkadaşınız Nalan’ın kazada kolu kırılmış ve Taksim İlk Yardım Hastanesine kaldırılmış, Ben geçmiş olsun çiçeği yolladım sizin adınıza. Ayrıca Nişantaşında çöp kamyonu bozulmuş ve tıkalı. BENCE Taksimdeki XYZ Restoranına gidin. Şu anda 5 tane boş masa var, rezervasyon yaptırmamı ister misiniz? Ayrıca restorana gitmeden hastaneye de uğrayabilirsiniz. “

Okurken bile nefesim kesildi, gelecekte bilgisayarlar bizim yerimize yaşasa da olur, ne de olsa ne yapmamız gerektiğini hep onlar söyleyecek. Bir farkla tabii, her zaman vezir kalacaklar, her zaman… (I, Robot gibi filimler gerçekleşmezse tabii)

Comm

Yorum Yapın

Mesajınız