SEO’nun Önemi Giderek Azalacak mı?

Mashable’nin CEO’su Pete Cashmore’nin CNN.com’da yayınlanan harika bir köşe yazısı var. Bu yazıyı mutlaka okumanızı öneririm. Yazıda özetle sorguladığı konu şu: Facebook’un Like Tuşu Google’nin Kabusu mu? Bu kanıya şuradan varıyor Cashmore:

1-) Like’ler Linklerin yerini alıyor: Like tuşunun web sitelerinde yer alması gerçekten Google için çok kötü bir haber. Çünkü Google’nin algoritması linkler üzerinden çalışıyor oysa yakın bir zamanda kişilerin hangi sitede arkadaşlarının beğendiği daha önemli olacak. Yani bir haber sitesine girdiğimizde editörün değil arkadaşlarımızın beğendiği haberlere göre sıralanmış olacak haberler. Yukarıdaki Like tuşuna basarsanız bu sizin Facebook’unuzda güncelleme olarak gözükecek. Dahası, bir süre sonra yalnızca arkadaşlarınız beğendiği yazılara göre gözükecek her site. Böylece her site kişiye özel bir hal alacak. Google’nin de Like’lere tam erişimi olmadığı için eskisi gibi etkinliği kalmayacak.

2-) SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) dev bir sektör oluşturdu. Ama artık eskisi gibi önemi kalmayacak. Bunun yerine Facebook Optimizasyonu gibi yeni bir kelime ile tanışabiliriz.

Facebook her anlamda Google’nin tahtını sallamaya başladıkça bizi heyecanlı gelişmeler bizi bekliyor. Ve yepyeni fırsatlar…

Ben bu konuda SEO uzmanlarının düşüncelerini çok merak ediyorum, sektör profesyoneli iseniz lütfen yorum yazın. SEO’nun önemi giderek azalacak mı?

Comm

6 Yorum

MelihMay 2nd, 2010 6:21 pm

Kesinlikle Cashmore’a katılıyorum.
Bu gün Facebook hem video, hem arkadaşlık hem de oyun sitesi. Kısacası kendi içinde bir cumhuriyet. Üstelik FriendFeed gibi kendi pazarını bölebilecek bir porjeyi satın alıp, özelliklerini kendine entegre etmesi de “Like” tufanının farkında olduklarını gösteriyor.

Yakın gelecekte kullanıcıların haber okuma alışkanlıkları tamamen “Like” algoritmasıyla şekillenecek. Bu noktada google’ın tek can simidi igoogle hizmetini daha fonksiyonel kılmak olacaktır.

[…] 1 2 Tags: Buzz, LIKE, paylaş, Sosyal Medya, yorumla Comments RSS […]

M. Görkem GÜLCANMay 2nd, 2010 10:38 pm

SEO’nun önemini giderek azaltabilir veya farklı bir bakış açısı yaratabilir bunu görmemiz çok uzun zaman almayak fakat google vs facebook kısmına gelince dengelerin facebook’dan yana artması için facebook’un iş biçiminde değişiklikler yapması gerekebilir.

Google’da sonuçta boş durmuyor. Arama sonuçlarında size like özelliği sunuyor. Arkadaşlarınız beğendiği arama veya haber sonuçları yukarıdaki örnekteki gibi size sunulması da yakın gelecekte mümkün.

Afşın AvcıMay 3rd, 2010 9:05 am

SEO uzmanı değili, çok da anlamam.. Kişisel düşüncem SEO’nun zaten son zamanlarda içinin boşaldığı, bir ActionList haline dönüştüğü, çok büyük bir kısmının kapıt üzerindeki yönergelerle halledileceği yönünde..

Ve Facebook’un bu hareketi bence de SEO’nun etkisini azaltacak. SEO çok teknik bir şeymiş gibi gözükürken, Facebook – Twitter gibilerinin sayfaları-kişileri birbirine bağlama yöntemleri semantik gözüküyor. Bunun sonucunda da semantik, tekniği yener diyorum.

Ahmet BAYRAKTARMay 3rd, 2010 2:08 pm

Saçma, milyonlarca kullanıcısını google karşıtı bir yazı ile etki altına almaya çalışmaktan öteye gitmeyecek bir tespit.

MuratJuly 7th, 2012 2:17 pm

Google algoritmalarini surekli yeni trendlere gore degistiriyor. Son zamanlarda da kisilere en alakali sonuclarin yaninda en ilgi duyabilecekleri sonuclari da getiriyor. Ki, google+ ile cevrelerinde olan herhangi birinin +1ledigi icerigi daha ustlerde cikariyor. Hem arama yapanlar illa ki arkadaslarinin begendikleri seyleri gormek istemezler, islerine en yarayacak seyi gormek isterler bunun icin de google’in 200’un ustunde kriteri vardir. Bu yuzden google oldugu muddetce seo’nun onemi azalmayacak!

Yorum Yapın

Mesajınız