RFID: GELECEĞİN TA KENDİSİ

Çok basit bir dille anlatacağım: Yeni nesil barkod. O kadar da değil tabii. Bir kere okunabilmesi için insana ihtiyaç duymuyor, içine bilgi kaydedilebilir, uzaktan okunabilen, ortalama ömrü 10 yıl olan bir tür mikroçip.

Garantinin reklamlarında dönen stikır şeklindeki kredi kartlarından köprülerdeki OGS’lere hayatımıza girdi. Wal- Mart en büyük 100 tedarikçisine, RFID teknolojisi kullanmazlarsa ve bu konuda yenilikçi davranmazlarsa onlarla çalışmayacakları ültimatomunu verdi. Metro, konteynerler ve kartonların üzerinde bulunan RFID’ ler sayesinde mallarını Hong Kong’ dan Rotterdam Limanına oradan da ana merkezleri olan Almanya’ ya takip edebiliyor. Starbucks, kamyonlarda korunması gereken sıcaklığın takibini RFID sayesinde yapıyor.

Artık belediyeler çöp kutuları üzerine RFID, çöp kamyonları üzerine okuyucu yerleştirerek, çöp kutusunun ne zaman ne kadar dolu olduğunu anında görebilecek. Verimlilik inanılmaz artacak. Çevremizde bu mikroçiplerden görmeye başladık. Derimizin altında da göreceğimiz günler ise, o kadar da uzak değil.

Comm

Yorum Yapın

Mesajınız