100 Sene Önce Atatürk’ün Vizyonu vs. Bir Güncel Siyaset İkonu Olarak Kanada Başbakanı

Kanada Başbakanı günümüzde Dünya’nın en popüler siyaset ikonu. Yaptığı şeyse, önceden hazırlanmış sorulara önceden hazırlanmış cevaplar vermek. Örneğin yukarıdaki videoda Kuantum Bilgisayarların çalışma prensibini anlatıyor.

PR amaçlı yaptığı eylemler Dünya’da büyük övgü topluyor. Özellikle de bizim gibi iyi eğitimli, bilimi takip eden kişiler tarafından. Çok sıradışı bir kişilik olduğu belli. Bilim adamı ile bilim adamı, çocukla çocuk olabiliyor.

Aşağıda Yoga’nın zor hareketlerinden ‘Mayura Rasa’yı (el bilekleri üzerinde yere paralel yükselme hareketi) yaparken zorlanmadığını görüyoruz.

Kendisi atletik, yakışıklı, sporcu, sanatı takip eden, kültürlü, kadınlara karşı saygılı yani muasır medeniyet seviyesinin görmek istediği Başbakan. Aşağıdaki son bir örnekle konuyu toparlayayım. Biz diyor, kendimizi feminist olarak tanıtmaktan korkmamalıyız. Kızlarımız kadar oğullarımıza da bu kültürü aşılamalıyız.

Şimdi gelelim bizim ülkemize. Bu sefer örnek günümüzden değil, 100 sene öncesinden geliyor. Dünyadaki muasır medeniyet seviyesine gelmiş politikacıları günümüz Türkiye politikacıları  ile değil, ancak Atatürk ile karşılaştırmak uygun olur.

Benzer örnekler üzerinden gidelim. Kanada Başbakanı’nın gururla anlattığı matematiksel formüller üzerine Atatürk’ün kitapları var. Bugün kaçımız Atatürk’ün Geometri Kitabı yazdığından, birçok terimi Türkçe’ye kendisinin kazandığından haberdarız acaba?

Atatürk matematik geometri

Aşağıda da 24 Haziran 1926’dan bir fotoğraf görüyoruz. Karşıyaka Spor Kulübü’nde Bayan Tenis maçı izliyor.

Atatürk tenis spor

Atatürk sadece spor izlemiyor. 1930’larda yüzerken, kürek çekerken o kadar çok fotoğrafı var ki.

Atatürk yüzme spor kürek

Müzik dinliyor, kahvesini tellendiriyor 🙂

atatürk müzik kahve

Tiyatro, Bale, Opera gibi konularda görüşü belli. Bir insanın 80 sene önce şunları hayata geçirme ihtimali neydi acaba?

Tiyatro, opera, bale sanatlarının alt yapısı oluşturulurken, yeni oyun ve operalar yazılması, bestelenmesi konusu gündeme geldi. Atatürk, Cumhuriyet dönemi güzel sanatlar çalışmalarının kaynağını Türk tarihinin, Türk halk kültürünün ve Cumhuriyet’in getirdiği yeni değerlerin oluşturmasını istiyordu. Bu amaçla, bazı oyunların konula­rını bizzat kendisi vermiş, bu oyunların metinlerini bir dramaturg gi­bi inceleyip düzeltmiş, ilk temsillerinde de hazır bulunmuştur. (Kaynak)

Müze geziyor, resim inceliyor, tiyatro izliyor, konserlere gidiyor, heykeltraşlarla sohbet ediyor. Kitap sevgisine girmiyorum bile…

atatürk tiyatro bale opera

Atatürk müze sanat heykel

Örnekleri çoğaltmak mümkün. Tabii ki Atatürk’ü günümüzün herhangi bir Türk politikacısı ile karşılaştırmak komik olur. Muasır medeniyetler seviyesindeki Dünya’nın nereye geldiğini gördükçe, bu vizyona 100 sene önce erişen bir liderin, her şeye rağmen ülkesini değiştirme çabasına insan gerçekten hayret ediyor.

Kanada Başbakanı’nın Feminizm ilgisini gördük. Şimdi 1 dakikalık saygı duruşuna geçip lütfen şu soruyu iyi düşünün:

İsviçre Medeni Kanunu’nu örnek alarak 1926 Anayasası oluşturulan bir ülkede kadınların seçme seçilme hakkı Türkiye’de 1930’larda, İsviçre’de 1971’de kabul ediliyorsa;

Acaba Atatürk günümüzde yaşasaydı biz nasıl bir ülkede yaşıyor olurduk?

Cevaplarınızı #AtatürkYaşasaydı hashtag’i ile https://twitter.com/hasanbasusta/ ‘ya gönderebilirsiniz.


Comm

Yorum Yapın

Mesajınız