Ben Kimim?

2018 yılında haftanın ortalama 3-4 günü çalıştım. Bunun yaklaşık 2 günü Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya üzerine eğitim ve sunumlara gidiyor. İnsan Kaynakları (HR) hem yüksek lisansım hem de özel ilgi alanım. Dijital Pazarlama kariyerim. Hem Ajans tarafından hem de Türkiye’deki büyük firmalar tarafında Dijital Pazarlama Eğitimine büyük ilgi var. Özellikle firma içinde ürün yöneticisi (product manager) pozisyonlarının artması ile potansiyel ürün yöneticilerini, dijital pazarlama aktivitelerini hayata geçirebilecek şekilde eğitiyoruz arkadaşlarımla. Genelde 2 günlük eğitimlerde Analytics, SEO, SEM (Adwords…), Sosyal Medya ve E-mail Pazarlaması konularını kapsıyoruz. 1-2 günü de danışmanlık verdiğim yabancı bir şirkete gidiyor, direkt uzaktan Avrupa Merkez Ofisi/İtalya ile çalışıyorum. Eğitim ve danışmanlık hakkında bilgi almak isterseniz hasanbasusta gmail’e mail atabilirsiniz. Aşağıdaki yazımda yaptıklarımı anlattım.

Başusta Eğitim ve Danışmanlık Şirketimi Kurdum

Bugüne kadar Milupa (Danone), Adidas, Doğuş Holding, İş Bankası, Türk Telekom gibi büyük markaların yanı sıra gelecek vaat eden girişimlere de çok sayıda bireysel danışmanlık yaptım. Bir süre dijital ajanslara süreçsel ve yönetimsel konularda danışmanlık verdim. Haftamın 1 gününü misyonuna inandığım bir Sivil Toplum Örgütü’ne vakfetmeyi istiyorum. Sivil Toplum Örgütü en ilgilendiğim konu olan Eğitim ile en iyi bildiğim konu olan Dijital’in kesişim noktasında olabilir. Kalan 2 günü de aileme ayırıyorum. Detaylı özgeçmiş için Linkedin profilimi inceleyebilirsiniz.

Yeditepe Üniversitesi MBA’da (her dönem olmasa da) Yeni Ekonomi ve Yeni Pazarlama İletişimi üzerine ders veriyorum. 2014’e kadar sıklıkla Sosyal Medya ve E-ticaret konularının bugünü ve geleceği hakkında eğitimlerde konuşmacı olarak yer alıyordum. Bu konulara bir süreliğine ara vermeye karar verdim. 8 dönem Kadir Has Üniversitesi Sosyal Medya Akademisi’nde eğitmen olarak görev aldım.

2. Sabbatical dönemimde (Temmuz 2014-Ocak 2015) okumak isteyip okuyamadığım kitaplara, vakit geçirmek için zaman bulamadığım oğluma ve dostlarıma, görmek isteyip göremediğim yerleri görmeye yoğunlaştım. (Bu konu ilginizi çektiyse Hangi Kitabı Okumalı? başlıklı yazıma mutlaka göz atın.) 2015’e kadar etkilendiğim bilgi kaynaklarından ve okuduğum kitaplardan (sayfanın sonunda listesini bulabilirsiniz) oluşan Hayat Üzerine Düşünceler yazılarım bir eğitime dönüştü. Türkiye’nin bu konuda en büyük ve popüler akademilerinden birinde bu düşüncelerimi paylaşıyorum.

2014 Temmuz ayına kadar son 2 yılımı, temelini Şubat 2012’de Webrazzi Eticaret Konferansı’nda anlattığım, ve aynı yıl hayata geçirdiğimiz Sosyal Ticaret start-up’ı Sosyotik’i geliştirmek için harcadım. Tam istediğim gibi gitmedi, aktif görevimden ayrıldım.

2009’dan, 2011 yılının sonuna kadar Promoqube’de Dijital Pazarlama Stratejisti olarak yer aldım,  2006’dan beri bu blog’un yazarıyım.

İlk çalışanı olarak başladığım Türkiye’nin en başarılı sosyal medya ajanslarından Promoqube’de İnsan Kaynakları (işe alımdan işten çıkarmaya kadar tüm süreçler), Online medya takibi, iş geliştirme, Facebook reklamları, ürünler, uluslararası işbirlikleri (Facebook Dublin Ofisi ile ilişkiler, Socialbakers, Dünyadaki PDC Ajansları, potansiyel müşterilerimiz…) ve küçük bir şirketten büyük bir şirkete doğru yol alırken yapılması gereken tüm işlerden sorumluydum. Müşteri Temsilcisinden, Hesap Yöneticisine, Reklam Sorumlusundan, İş Geliştirme Direktörüne kadar birçok pozisyonum oldu. Titr olarak her zaman Dijital Pazarlama Stratejistini tercih ettim. Promoqube’te çok keyifli 2 sene geçirdim. Neden ayrıldığımı ve ne yapmak istediğimi merak ederseniz buradan okuyabilirsiniz.

Sahip olmakla en gurur duyduğum şeyler; harika bir kütüphanemin olması, iyi bir sinema ve müzik zevkim tabii bir de bloğumun olmasıdır. (Aklımdakiler kısmı uzun zamandır daha aktif) İş dışındaki zamanımın büyük kısmını bu uğraşlara harcarım. (Bir de zamanında Lost, Flashforward, Heroes, Lie to Me, Mentalist, Fringe gibi dizilere zaman harcıyordum)

Sosyal Ticaret, Sosyal Medya, Dijital Pazarlama konuları ile çok yakından ilgiliyim ve uzun zamandır bu konular hakkında düşüncelerimi paylaşıyorum. Öğrenmeyi, farklı konularda tecrübe edinmeyi ve öğrendiklerimi paylaşmayı seviyorum. 2009-2010 yılları arasında Webrazzi’de on binlerce sektör profesyoneline ulaşan analizler yazdım. Analizlerim genel olarak Sosyal Medya, E-ticaret ve Dijital Pazarlama üzerineydi. Tüm yazılarımı bu linklerden (Türkçe) ve (İngilizce) inceleyebilirsiniz:

Eğer hepsini okumanıza zamanınız yoksa, Sosyal Medya üzerine aşağıdaki 3 analizimi okumanızı tavsiye ederim:

1- Sosyal Medyada Global Gelişmeler ve Türkiye’deki Durum
2- Sosyal Pazarlama Yol Haritası
3- Sosyal Medyaya Yatırım Yapanlar – Doğru Yoldasınız

Her zaman farklı olduğumu savunurum. Kimileri buna yaratıcılık der, sadece birazcık farklılık yaratıcılık sayılmasa da çok zevkli olduğu kesin. Örneğin, profil resmimin neden ters olduğunu soran yüzlerce insan biliyorum. O kadar küçük bir farklılık ki bu ama herkes fark ediyor. Seth Godin’in Mor İnek kitabında dediği şu kısmı hayatım boyunca uygulamaya çalıştım: “Hayatınız boyunca en mükemmeli yapmaya çalışmayın, bunun yerine en farklı olanı yapmaya çalışın, Mor İnek en mükemmel inek çeşidi değil ki. Gene de eğer bir Mor İnek görseydiniz, bunun fotoğrafını çeker, tanıdığınız herkese bundan bahsederdiniz.”  Yaptığım tam da böyle bir şey.

Geçmişimden biraz bahsedeyim: 1982’de Fenerbahçe’de doğdum, büyüdüm. İngiltere, askerlik ve kısa bir taşınma süresi dışında hep Fenerbahçe’de oturdum. Tabii ki Fenerbahçeliyim. (Endüstriyel futbola olan ilgim yıllar yılı azalmaya devam etse de)

İlkokuldan sonra yedi yıl Vatan Anadolu Lisesi’nde okudum. Milenyuma İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde girdim. 2004 yılında üniversiteyi tam bitirmiştim ki henüz ne yapacağımı bilmediğimi fark ettim. Hemen Yüksek Lisans’a başvurdum. Başvurduğum dört bölümün üçünden kabul geldi. Marmara “Human Resources Management” bölümünde karar kıldım. Burada okurken asıl istediğimin “Pazarlama” olduğuna karar verdim ve Pazarlama okumak için 2005 yılında İngiltere’ye gittim. Bir seneden uzunca bir süre Cambridge’de yaşadım. Bir yandan pazarlama okurken diğer yandan da Marmara için “Lider ve Yönetici Geliştirme” konusunda belirlediğim tezimi İngiltere’nin en büyük lojistik şirketini konu alarak uyguladım ve 2006 yılının yazında Türkiye’ye, 2007 Haziranında ise askerliğimi Siirt’te tamamlayarak İstanbul’a döndüm. Tam bu sırada kendime Yaratıcılık odaklı bir iş bakarken Youth Republic’ in “Fikir İnsanı” aradıklarına dair iş ilanı ile karşılaştım.

Bu işi istediğime karar verdim ve Youth Rep için bir video cv hazırladım. Bu cv daha sonra Hürriyet İnsan Kaynaklarina haber oldu. Bu videoda 2007 yılına kadar ne yaptığımı detaylı bir şekilde anlatıyorum. (2007 yılı için belki fena değil ama bana çok komik geliyor artık bu video) Tam da bu işe başvurduğum sırada çok heyecanlandırıcı bir başka iş teklifi aldım. Hep hayalimde olan “Yurtdışı Pazarlar Sorumlusu” pozisyonu. 1,5 sene kadar yaklaşık 80 kişi çalışan bir Orta Boy işletmeyi ihracata açma görevini üstlendim. 1 sene sonunda Polonya, İran ve Irak’a ihracata başladık. Sıfırdan buraya gelene kadar çok sayıda ret, gülünç duruma düşme, suratıma telefon kapanmalar yaşadım, hatalar yaptım. Tabiî ki çok sayıda da yurtdışı seyahat, (2008 yılında 5 defa Polonya, 2 Almanya, 2 İtalya, 1 İran seyahati, her biri ortalama bir hafta sürüyordu.) Seyahat ettiğim süre boyunca ortalama 2500 km. yol yapıyor. Bir randevudan diğerine koşuyordum (koşmuyor, arabayla gidiyordum, bu yüzden iki defa hız cezası yedim 🙂“Anahtar Teslim İhracat” olan işim sıfırdan detaylı bir pazar araştırması yapmak için çok sayıda rapor okuma ile başlıyor, potansiyel müşteriyi internet üzerinden bulma, kendimi tanıtma, randevu alma, iş seyahati planlama, vizeyi, uçağı, kalınacak otelleri, kiralanacak arabayı ayarlama, potansiyel müşterileri fabrikalarında ziyaret etme, sunum yapma, takip etme, satışı gerçekleştirme, ihracat evraklarını hazırlama, lojistiği ayarlayarak potansiyel müşteriyi daimi müşteriye çevirme ile sona eriyordu.

2008 yılının Nisan ayında evlendim. Gerek işim, gerekse İngiltere’de okuduğum zaman boyunca genç yaşıma rağmen özellikle Avrupa’ da çok sayıda ülke ve şehir görme fırsatı buldum. Ziyaret ettiğim yerlerin bazılarını aşağıda fotoğraflarını ise Albüm sayfasında görebilirsiniz. Bunları tecrübelerim hanesine kattım. Çok ilginç şeylerle karşılaştım. Şanstan yana bugüne kadar bir problemim olmadı. Zaten şansa da çok inanan bir insan değildim.

İhracat işini Adobe’deki “freelance danışmanlık” için bıraktığım günden beri hiç pişman olmadım. Belirli bir süre “freelance” olmanın keyfini çıkarttım. Sabahları Fenerbahçe sahilde yürüyüş yapıyor, kahvaltı ediyordum. Daha sonra denizdeki yunuslara bakarken  bir palmiye altında oturup kitabımı okuyor işime öyle devam ediyordum.

Daha sonra yolumuz Özgür Alaz ile kesişti. Uzun zamandır bu alanda araştıran, okuyan, içerik üreten bir kişi olarak çalışmak istediğim alan Sosyal Medya’ydı. Beni bloğumdan, Friendfeed gibi sosyal ağlardan ve Webrazzi yazılarımdan tanıyan birçok değerli şirket / Ajans bana Sosyal Medya odaklı işler teklif ediyorlardı. Türkiye’de interneti en iyi bilen kişinin  Arda Kutsal, sosyal medyayı en iyi bilen kişinin Özgür Alaz olduğunu düşünüyordum. Ne mutlu ki bana 2009 yılında her ikisi ile de çalışmaya başladım.

Bu arada 2011 yılında baba oldum 🙂 Umut kelimesini bu dünyada en değer verdiğim yere, oğlumun nüfus kağıdına yazdırdım.

Umut Egemen

Sonuç olarak, şu anda bir hayalim var ve onun üzerinde çalışıyorum. Başarılı olmayı kendimden ziyade yardım edeceğim kişilere daha erken ulaşabilmek için istiyorum. Sahip olduğum potansiyelin tamamını kullanmak, başarısız da olsam hayalini kurduğum şeyleri denemek, insanların hayatında bir farklılık yaratmak için çok çalışıyorum. Başarı tanımım çok farklı. Çok derine girmeyeceğim ama özetle toplumsal faydayı savunuyorum, gitmek istediğim nihai nokta ise: Phronesis. Umarım bu yolda hedeflerimden hızlı ilerlerim.

Son olarak aşağıdaki linklere göz atman da fayda var:

Okuduğum ve Puan Verdiğim Kitaplar

İzlediğim ve Puan Verdiğim Filmler

Takip et: @hasanbasusta

Aklımdakiler

Fotoğraflarım

Benim kim olduğumu öğrenmek için bu kadar yazı okuduğun için çok teşekkür ederim. Lütfen sen de bana kendini tanıt, en azından  hasanbasusta (at) gmail .com ‘a bir mail gönderip bu site hakkında ne düşündüğünü söyle. İletişim sayfasındaki sosyal ağlardan bana ulaş. Konuşmalarıma, seminerlerime, etkinliklerime katıl. Umarım bu etkinliklerden birinde tanışırız. Görüşmek üzere…