Türkiye'de Sosyal Medya'nın Geleceği Parlak

Webrazzi için yazdığım şu yazıda Comscore’ un 4. Dalga Raporunu okudum ve analiz ettim. Bu rapor Türkiye açısından gayet olumlu rakamlardan oluşuyor ve Sosyal Medya’ nın Türkiye’ de geleceğinin daha da parlak olduğunu gösteriyor. Türkiye’nin genç nüfusu ve hızlı internet adaptasyonu en büyük avantajımız. Avrupa’da ilk onda yer aldığımız ender konulardan bir tanesi internet ve sosyal medya. Eğer bu konularda kendinize yatırım yapıyorsanız geleceği yakalamışsınız, hız kesmeyin doğru yoldasınız. Şimdi rakamlara bir göz atalım:

ComScore’ un raporunda değerlendirilen 17 Avrupa ülkesi arasından 40 milyon kullanıcı ile en büyük popülasyona sahip Almanya’yı 36.8 milyon ile İngiltere ve 36.3 ile Fransa takip ediyordu. Türkiye bu sıralamada 17 milyon kullanıcısı ile 7. sırada yer alıyordu. Bu raporda da benzer rakamlar karşımıza çıkıyor. Aktif internet kullanıcıları yaklaşık olarak tüm internet kullanıcılarının 1/3′üne denk geliyor. Türkiye 4,8 milyon aktif internet kullanıcısına sahip ve Avrupa’da 9. ülke konumunda. Ayrıca raporda Türkiye’nin internet penetrasyonunun %35 ile 38 ülke arasında 28. olduğu belirtilmiş.

Son derece sosyal olduğunu bildiğimiz Türk internet kullanıcıları araştırmaya göre Avrupa’ da en fazla sosyal ağ profiline sahip 8. popülasyon. Dünyadaki aktif internet kullanıcıların yaklaşık 2/3′ü bir sosyal ağa katılmış durumda. Gördüğümüz kadarı ile bu oran Türkiye’de dünya ortalamasının bir hayli üzerinde.

Bir diğer dikkat çeken konu da sosyal medyanın artık mobil hale geliyor olması. Aktif internet kullanıcılarının %17’si sosyal medyaya cep telefonlarından ulaşıyor.

Eğer birisi bana gelip ne yapacağını bilmediğini söyleseydi onlara Sosyal Medya ve İnternet konusunda uzmanlaşmalarını söylerdim. 5 sene içerisinde yatırdıklarından fazlasını alacaklarına eminim, özellikle internete cepten ulaşanların oranı %17′ lerden çok daha yukarılara çıkmaya başladığı zaman…

Comm

2 Yorum

Hüseyin ErkmenAugust 25th, 2009 1:37 am

4. Dalga Raporu linkini de yazsaydın keşke!

[…] Büyükşener‘in,   Burak Bayburtlu‘nun,  Ömer Enis’in, Simto Alev‘in ve Hasan Başusta‘nın yazılarını tavsiye ederim.  Neyse dönelim […]

Yorum Yapın

Mesajınız