Tribün Lideri de Olsa Lider Liderdir!

Bugün UEFA Kupası finali var. Taksimde olan bir işim dolayısı ile bütün İstiklal Caddesi’ ni Werder Bremenli taraftarlar ile birlikte indim, daha sonra da birlikte vapura bindik ve Fenerbahçe’ ye kadar yürüdük. Bu esnada çeşitli tespitler  yapma fırsatı buldum:

1. Herkes kalabalık taraftar grubunu izlerken ben tribün liderini izledim ve şuna karar verdim. Liderlik konusunda bakılması gereken ilk yerlerden birisi tribünler olmalı. Otoriteleri sarsılmaz ve tek bir hareketleri ile yüzlerce kişiyi yönetebiliyorlar.

2. Bütün İstiklal Caddesi boyunca tek bir Werder Bremen bayrağı asılı cafe-bar yoktu. Cafe-bar sahipleri açısında ne büyük bir körlük! Kadıköy’ e geldiğimde ise bir kaç bayrak asılmış bir cafe tamamen doluydu, insanlar mecburiyetten içkilerini ayakta içiyordu.

3. Werder Bremen’ lilerin sayısı Şaktar Donetsk’ lilere oranla oldukça fazlaydı. Bizim sokaktan başlayan olağanüstü güvenlik önlemleri vardı.

4. Millet olarak Lucescu’ yu ne kadar çok seviyormuşuz. Gördüğüm Türklerin çoğu Lucescu’ ya ( Şaktar’ a değil ) tezahürat yapıyordu.

5. Bayrak, forma vs. satıcıları müşteriye en hızlı uyum sağlayan tüccarlar. Hepsi yeteri kadar Bremen bayrakları, atkıları depolamış ve gördüklerimin tamamı işini görecek kadar Almanca konuşmayı öğrenmişti.

Comm

Yorum Yapın

Mesajınız