Sosyal Medya Uzmanı /Stratejisti Ne İş Yapar?

social-media-bandwagon1Geçen gün Eren ile tartışıyorduk. Tartışmamızın ana konusu şuydu:

Sosyal Medya Uzmanı / Stratjisti ne iş yapar? Kime Sosyal Medya Uzmanı ( daha çok kullanılanı Social Media Expert / Specialist ) denir?

Günümüzde bu ünvanları çok duymaya başladık. Gördüğüm kadarı ile Sosyal Medya Uzmanlarının geneli şu işlerle uğraşıyorlar:

1. Facebook’ta grup kuruyorlar.
2. Friendfeed’de / Twitter’da hesap açıp, herkesi ekliyorlar. Daha sonra da takip edilmeyi bekliyorlar.
3. Bloglara marka adına yorum bırakıyorlar vs. vs.

Bunlar güzel ama olması gereken bu mu? Bu sorunun cevabını en iyi “Sosyal Medya Uzmanlarının ve Stratejistlerinin” verebileceğini düşünüyorum. Ve gerçekten bu ünvanı taşıyan arkadaşlarıma soruyorum: Sosyal Medya Uzmanı ne iş Yapar? Daha doğrusu “Ne iş yapmalı?”

Konu ile ilgili Friendfeed’de çok geniş bir tartışma başlamıştır. Sosyal Medya ile ilgili iseniz okumanızı tavsiye ederim.

Comm

15 Yorum

keremOctober 18th, 2009 12:38 pm

Bu konu üzerinde bir uzmanlıgım yada bu konuda hakkında pek bir cabam yok fakat gecenlerde başıma gelen başarılı bir örneği paylaşayım buradan..
X adlı yabancı bir markanın dikkat cekici bir telefon api si var. Yapılan acıklamalar ve arkasındaki firmalar size “bana güvenin” mesajını net olarak veriyor. Kafaya dank diye vuruyor arkasındaki firmalara bakınca…
Bu apilerini duyurmak için sosyal medya araçlarında (Facebook,twitter,friendfeed,…) profiller oluşturuluyor. birkaç yazı paylaşılıyor ve izlenmesi bekleniyor tamda dediğiniz gibi ama iş orada bitmiyor gercekten. Konu ile ilgili sağlam hediyeler veren bir yarışma hazırlıyorlar. Bu yarışma ama kimseyi zorlayacak birşey değil, katılması kazanması cok kolay bir yarışma. Ardından birde bakıyorsunuz butun sosyal medya araçlarında onları izlemeye başalamışsınız. Bu arkasındaki cook buyuk firma ise bu yarışmanın duyulmasında ön ayak oluyor. Sonrasında ise ilgili kişiler tarafından duyulmanın rahatlığı ile yollarına 10 adım ilerden devam ediyorlar…
Çok değil 10 gün içinde bunu başardılar ve api dikkatimi cektiği için bende bunu yakından izledim…
Sosyal medya nedir derseniz benim aklıma bu başarılı örnek gelir. Ama bununla bitiyormu Kesinlikle hayır insanların sizi unutmaması içinde çalışmalı ve haberler ve yarışmalara devam etmelisiniz.
Fikirlerim böyle konu hakkında birde sorum var aslında konu ile ilgili arkadaşlar cevap atarsa sevinirim 🙂
Bu X firmasının arkasındaki guven verici Y firması olmadan bunu nasıl başarabiliriz peki? mumkunmu benzeri bir şey?

utku yasavulOctober 18th, 2009 3:58 pm

Sosyal medya uzmanı alternatif sosyal medya fikirleri geliştirmeli. WEB 2.0 araçların sunduğu altyapılar üzerine yeni kullanım alanları geliştirmeli…

hayriye dartarOctober 19th, 2009 8:44 am

Sosyal medyayı çok iyi kullanan firmalar ve yöneticiler var hem kendi reklamını hemde firmasını ön plana çıkarıyor

HandemOctober 24th, 2009 1:32 am

Bu başlığı ff’de görmüş ilgi gösterememiştim – ancak o gün de şu anki tepkiyi verdiğimi hatırlıyorum: Sosyal Medya Uzmanını ve Stratejistini aynı kefeye koymamak gerekiyor. Bir konuda uzman olduğun, ileriye dönük iyi bir öngörüde bulunabileceğin anlamına gelmez. Bana kalırsa strateji çizebilmek başlıca bir yetenektir. Stratejist 2010 planını belirler, uzmanlar onu uygulamaya koyar, durumu yönetirler.

[…] ile ilgili olarak “Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar” konulu yazım yardımcı […]

İsmail DağlıDecember 23rd, 2009 11:18 pm

Sosyal Medya uzmanı olarak görmüyorum ama başarılı kampanyalar ve örnekleri denetleyebiliyor, doğruyu bulabiliyorum ve yardım isteyen kurumlara yardımcı olabiliyorum. Sosyal Medya uzmanı olabilmek için ilk önce bir sisteme dahil olunması gerektiğine inanıyorum. Pazarlamadan, reklama, yazılımdan, tasarıma, editörlükten, fotoğrafa blog’a kadar geniş bir sistem ile yapılması gerektiğine inanıyorum. Çevrede baktığımda facebook’a grup açtım ben sosyal medya uzmanıyım diyenleri görüyorum. ( 200 lira reklam ile bir çok insan 13 yaşındaki yiğenimde toplar) Bunun ile alakalı bir yazı yazdım blog’umda…

http://doublemarketing.blogspot.com/2009/12/sosyal-medya-hizmetileri.html

n0q0January 13th, 2010 8:47 pm

Bende ismail bey’in dedikleriyle hem fikirim. Sosyal medya uzmanı olmak facebook da grup acmak ve uye toplamaksa yada twitter da takipcilerinin olmasıysa ben de bir sosyal medya uzamıyım 😉

Volkan ÇelikFebruary 6th, 2010 11:58 am

Sosyal Medya Uzmani / Stratjisti;

Pazarlama ve iletisim departmanlari ile ortak calisir. Sirketin marka/urun/hizmetin iletisim ve pazarlama stratejini ogrenir, sirket bugune kadar ne yapmis, musteri sikayetleri neler, yapilan yanlislar, rakipler gibi bir swot analizi temin eder. Bu istemesinin sebebi ise, Sosyal Medya uzerinden ne gibi geri bildirimler alabilecegini onceden gorebilmek, rakipleri izlemek ve ona gore bir strateji belirlemek icindir.

Aldigi bu swot analiz sayesinde, sosyal medya da nasil varolmasi gerektigi ile ilgili bir swot analizi cikarir. Cikarilan bu analiz, marka/urun/hizmet hangi sosyal aglar uzerinden, hedef kitlesine nasil ulasacaginin yol haritasi cikarmasi icindir. Eger bir tanıtım kiti hazirlanmasi gerekiyorsa bunu icerigini, tasarimini, kimlere gonderilmesi gerektigini, gonderilip gonderilmedi gibi konularda yoneticilik yapar.

Cikarilan yol haritasi sayesinde, sosyal aglar uzerinden gelistirdigi strateji ile hedef kitlesine ulasirken, diger departmanlardan destek alir (gorsel ve icerik gibi) Bu icerikler sayesinde sosyal aglar uzerinden hedef kitlesine ulastiran Uzman, bu yapilan projenin kac kisiye ulastigini, geri bildirimlerin nasil oldugunu, bloglarin marka/urun/hizmet nasil yaklastigini, sosyal aglarda marka/urun/hizmet konusulurken eksikleri, hatalari ve önerileri raporlayarak pazarlama ve iletisim departmanlari ile paylasir.

Pazarlama ve iletisim departmanlari ile paylatigi rapordan sonra neler duzeltildigi, yenilikler, ile ilgili bildirimleri hedef kitlesi ile paylasir.

En onemlisi gorevi ise marka/urun/hizmetin sosyal medya’da devamliliginin saglanmasidir. Bunun yaparken kullanici/musterilerle devamli olarak etkilesim icerisinde olmaya dikkat eder.

volkanMay 2nd, 2010 4:29 am

http://www.keskinsirke.com/?p=78 linkte bu konuda bir yazı var.

HerbalifeFebruary 26th, 2011 10:11 pm

Arkadaşlık Sitelerinden doğan Sosyal Medya ciddi anlamda network anlamında insanlara ulaşmanın en iyi rolünü üslenmiş ve bu konuda uzmanlaşan kişiler sosyal medya sektörünüde oluşturmuşlardır. bu konudaki sosyal medya çalışmalarınızdan dolayı sizi tebrik ediyorum..

seoloperMarch 4th, 2011 6:11 pm

sosyal medya kullanımının pazarlamadaki etkisi kaçınılmaz bir durum fakat, yapılan en küçük hata sosyal platformda şirketin itibarını yerle bir edebilir.
iyi stratejiler belirlenirse sosyal medya ile yapılamayacak bir şey yok.

PINARMarch 5th, 2011 1:01 am

Sosyal medya uzmanları tüm çalışmaları yaptıktan sonra raporlama için geri bildirimleri hangi kanallarla alıyorlar yani bu işin teknik kısmı nasıl yönetiliyor ? Alt yapıda kullanılan programlar var mı ?

Efe ErtemMarch 28th, 2011 12:56 am

Boş, temelsiz, herkesin yapabileceği, vasıfsızlar için biçilmiş kaftan bir iş. Ama bunun meslek olduğunu iddia edenlere gülüp geçiyorum. Hiçbir şirketin, sosyal medya faaliyetlerinin kendine somut yarar sağladığına dair gerçekçi raporları yok. Satışa olan katkısı, bir mağaza çalışanın mağaza kapısından bağırması ya da vitrine yapıştırılan bir kadın fotoğrafından daha etkin değil.

Okey oyunu indirMarch 12th, 2012 5:29 pm

Sosyal medya olayında uygulana yöntemlerin çoğu zaman hatalarıda beraberinde getirdiğini görebilmekteyiz. Planlı bir çalışmanın başarısı tartışılamaz diye düşünüyorum. Teşekkürler

Alper ŞarbakNovember 16th, 2013 8:54 pm

Merhaba bu konuya ben de değindim.

Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar? http://alpersarbak.com/sosyal-medya/sosyal-medya-uzmani-ne-is-yapar.htm

Yorum Yapın

Mesajınız