Sina Afra'dan İnternet Girişimcileri için Tavsiyeler

sina afra etohumBu akşam E-bay Türkiye temsilcisi Sina Afra’yı dinledik e-tohumda. Kendisi inanılmaz içgörülerde bulundu. Bu sektör ile ilgilenen herkes için çok değerli bilgiler verdi, çok önemli düşüncelerini paylaştı. Aşağıda satırbaşlarını vereceğim her bir konu tekrar tekrar okunmalı, üzerine düşünülmeli ve uygulanmalı.

• Türkiye Dünya’da en hızlı büyüyen 3. internet pazarı

• Türk internet pazarında 2 kırılma noktası var. 1. nokta 2006-2009 arasında gerçekleşen yatırımlar (E-bay- Gittigidiyor, Cember.net-Xing) gibi ve Google’nin Türkiye’de ofis açması. İkinci nokta ise henüz gerçekleşmedi. Bu nokta Yatırım Sermayecilerinin ( Venture Capitalist) Türkiye’ye gelmesi. Bunun da 2012 yılında gerçekleşeceğini öngörüyorum.

• En büyük yatırımcıların bulunduğu ülekeler sırası ile 1. Amerika 2. İngiltere 3. İsviçre Buradaki yatırımcıların iki şansı var. Bir Amerika’da bir sonraki Google’ye yatırım yapmak ki bu çok riskli ya da henüz Türkiye gibi doymamış bir pazardaki internet şirketlerine karlı yatırımlarda bulunmak. Yatırım sermayecileri için Türkiye bulunmaz bir fırsat.

sina afra burak buyukdemir hasan basustaWebrazzi’nin ingilizce versiyonunu (Webrazzi Global) açması inanılmaz değerli. Webrazzi- Techcrunch Meet-up’lar inanılmaz değerli. Bununla da yetinmemeliyiz. Almanca, Fransızca Yatırım Sermayecilerinin takip edeceği, Türkiye’deki pazarı takip edebilecekleri bloglar açmalıyız ki 2012 yılında buraya Yabancı Girişim Sermayecileri geldiğinde bilgi sahibi olsunlar.

• E-bay’in kurucusu yeni bir iş kurmamış ama 45 ayrı şirkete melek yatırımcılık (angel investors) yapmış. Türkiye’de yatırım melekleri ise çok yeni gelişiyor.

• Türkiye yatırımcılık açısından şu anda kısır döngüde. 300.000 dolarlık bir yatırım için Almanya’da şirketin %5-7’lik hisseye talip olurken, Türkiye’de %80’lik hisse teklif ediliyor.

•Paypal 2010’da Türkiye’ye gelecek. ( Sina Bey bunu daha önce açıklamıştı)

• Değişik hedef kitlelere yönelik internet siteleri kurmak lazım. Mesela iş arayanlar için Kariyer.net var ama part-time iş arayanlar için bildiğim kadarıyla bir site yok. Bu model Almanya’da ve Amerika’da işe yarayan bir model. Türkiye’de birçok konuda boşluklar var, özellikle dikey anlamda.

• Türkiye’de arkadaşlık siteleri çok gelişmiş. Arkadaş arayanlar için, evlenmek isteyenler için, tesettürlü eş arayanlar için gibi birçok farklı hedef kitlelere başarıyla hizmet veren siteler var.

•Bir internet girişiminde 3 kritere bakarım:

1. Fikire ve insana bakarım

2. Ölçeklenebilirliğine bakarım

3. Gelir modeline bakarım

• E-ticaret anlamında fikir bulmak istiyorsanız Güney Kore’ye bakın. Dünya’da Amerika’dan sonra en gelişmiş pazar Güney Kore’dedir. İngiltere ile başabaş, Almanya’dan büyüktür.

Comm

Yorum Yapın

Mesajınız