Pazarlama Profesyonellerinin Mutlaka Okuması Gereken 5 Kitap

Aslında liste uzatılabilir. Eminin işini iyi yapan pazarlama profesyonelleri bu kitaplardan en az ikisini okumuştur. Eğer öyleyse diğer üç kitabı da tamamlamanızı öneririm. Yok, daha azını okuduysanız çok şanslısınız ve önünüzde harika vakit geçirebileceğiniz bir kısa liste var.

5. Jeffrey Gitomer – Satışın Küçük Kırmızı Kitabı: Adından da anlaşıldığı gibi bu bir pazarlama kitabından çok satış kitabı. Ama satış da pazarlamanın bir süreci olduğuna göre işe önce satışı anlamaktan başlayabiliriz. Bu kitap satışı ve satışın nasıl yapılması gerektiğini çok iyi anlatıyor ve kesinlikle kitaplıklardaki yerini almalı.

4.Richard Branson – Screw It, Let’s Do It: Bu kitabın Türkçesi sanırım yok. Ben “ Yapalım, Anasını Satayım” diye çeviriyorum. Bu çok kolay okunan kısa kitap Richard Branson’un girişimci hikâyesini ve olaylara bakış açısını anlatıyor. Özellikle sadece düşünen ve harekete geçmeyen bir insansanız Richard’in hareketlerinden çok şey öğrenebilirsiniz.

3. Seth Godin – Mor İnek: Bir pazarlama klasiği. Ana konusu ise farklılaşma ve değişik düşünme. Sıradanlıktan sıyrılmak için okunması gereken kitaplar arasında en önemlisi, en ilham vereni.

2. Philip Kotler: Pazarlama’nın Temelleri: Bu kitabı okumamış bir pazarlama profesyoneli düşünemiyorum. Daha çok pazarlamaya yeni giren arkadaşların Pazarlama’ nın Temellerini alabilecekleri bir başyapıt. Pazarlamayı çok iyi bilenlerin de tekrar tekrar dönerek yararlanacakları bir referans kitap.

1. İşinizi Yeniden Yaratın- Tom Peters: Hayatta en çok ilham aldığım isimlerin başında geliyor Tom Peters. Eğer Tom Peters’ in hiçbir kitabını okumadıysanız çok şey kaçırmışınız demektir. Sadece bu kitap değil, en başta “ Kendinizi Markalaştırmanın 50 Yolu” ve “Vay Canına Dedirtmek” de bu kitabın tamamlayıcısı niteliğindedir. O yüzden, aslında bu kitapların hepsi kendinize yapacağınız en büyük yatırımlardır.

Sizin başka tavsiye edeceğiniz ve “Mutlaka Okunmalı” dediğiniz kitaplar var mı?

P.S. Bu yazım sevgili Cengiz Çatalkaya tatildeyken kendisinin bloğunda yayınlanmıştır.

Comm

11 Yorum

Deniz GülosySeptember 15th, 2009 8:21 pm

Mavi Okyanus Stratejisi, W. Chan Kim ile Renee Mauborgne adlı iki profesör tarafından yazılan muhteşem bir kitap. Pazarlama anlayışına farklılık getiren bir çalışma.

mihrap calapFebruary 19th, 2010 8:55 pm

bu kitaplara nasıl ulaşabilirim yardımcı olursan sewinirim

SinemMarch 1st, 2011 1:34 am

işletme 3.sınıf öğrencisiyim sunum konumuz ingilterede pazarlama.yeteri kadar kaynağa sahp değilim lütfen bana ulaşıp yardımcı olabilir misinz?mail atabilirseniz sevinirim şimdiden çok sağolun kolay gelsin…

AyhanApril 9th, 2011 1:07 am

Teşekkürler gerçekten okunabilecek ve sıkmayacak aynı zamanda gerçekten etkisi olabilecek bir kitap olmasını umuyorum.

MustafaSeptember 22nd, 2011 4:03 pm

Chris Anderson – Bedava da bu listeye dahil olmalı diye düşünüyorum.

Hazal AlyagutJune 19th, 2012 7:39 pm

Meatball Sundae- Köfte üstü krem şanti olarak çevrilmiş yine bir Seth Godin klasigi, Mor İnek’ten daha iyi olduğunu iddia ediyorum.
The paradox of choice- Barry Schwartz mutlaka okumalısınız.
Chris Anderson Bedava ve Long Tail harika iki kitap.
Outlier her ne kadar business’a daha yakın olsa da 🙂

https://twitter.com/#!/hazzist

HalilOctober 12th, 2013 1:26 pm

martin lindstromun: buyology, brand washed, duyular ve marka
paco underhill:neden satın alırız
philip kotler: tüm kitapları

bu kitaplar pazarlama için çok çok iyi 🙂

cuneytFebruary 21st, 2014 3:19 pm

merhaba
pazarlamanın dağıtım kanalları kısmı ile ilgili geniş bir araştırma yapıyorum. Bu konuda kaynak tavsiye edecek arkadaşım varsa memnun olurum. [email protected]

Mehpare çifcibaşıJuly 18th, 2016 6:22 pm

PACO UNDERHİLL İ okuyorum şuan,gerçekten de özellikle mağazacılık ve görselliği,ürün konumlandırma ve çözümleri hakkında çok faydalı olduğunu düşünüyorum.

helloDecember 19th, 2016 4:45 pm

idefix kitap linkleri calismiyor

AhmetMarch 20th, 2017 10:10 am

merhaba benim bi ödevim var ”Pazarlama biliminde yayınlanmış kitapların kronolojik sırlaması ve bu kitapların ortak olan ve ortak olmayan konuları belirme.” bu konuda hangi kitapları bulmam lazım yardımcı olabilir misiniz..

Yorum Yapın

Mesajınız