OFFLINE MENEJERLİK OYUNU

SPRINGWISE’ı yıllardır takip ediyorum. Artık çok da ilginç iş fikirlerinin yayınlanmadığını düşünmeye başlamıştım ama şu fikri duyunca ben de son zamanlarda bu kadar güzel bir fikrin hayata geçirildiğini görmediğimi fark ettim. Olay şu:

Öncelikle İngilterede yerel takımlar çok iyi destekleniyor. Bundan yola çıkan 50.000 İngiliz bir takım almak için adam başı 35 sterlini ödemeyi kabul ediyorlar. Ve 50.000 üyeye ulaşmadan hiç kimse parayı ödemiyor. Yani riski yok. Bugün itibari ile hedeflerine ulaştılar ve bankada 1,5 milyon dolarları var. Şimdi ise Leeds United, Nottingham Forest, Cambridge United gibi takımlarla görüşmeler sürüyor. Listenin 11 ve 12. sırasında Arsenal ve Manchester United da var. Tabiiki paraları bugün itibari ile buna yetmez ama bir gün neden olmasın?

Fikrin asıl güzelliği ise: Bu takımın ilk 11’ine, dizilişlerine, oyuncularına, teknik direktörüne, taktiklerine bu 50.000 kişi internet üzerinden oy vererek karar veriyor. Daha doğrusu, bu oylara danışılarak karar veriliyor. Teknik direktör de online brifing videoları vermek zorunda.

Bu takımın başarılı olup olmayacağını görmek için sabırsızlanıyorum. Şayet bu trend diğer takımlara ve ülkelere de sıçrarsa ve eğer Fenerbahçe için böyle bir uygulama yapılırsa, kararlarda etkili olabilmek için elimden geldiğince üyelik almaya çalışırım. Belki sadece maçları izlemek dışında oyuna aktif olarak da katılabilme şansımız olur. Ve inanıyorumki bunu benim çevremde herkes yapar. Kuluplere inanılmaz bir finans desteği sağlanabilir. Ama öncelikle bu müthiş fikrin başarısı gerekir. Heyecanla bekliyoruz…

Comm

Yorum Yapın

Mesajınız