İşe Girmek İsteyenler Facebook'taki Bilgilerine Dikkat Etsin

facebook_obamaBu uyarı benden değil, Amerika Başkanı Barack Obama’dan geliyor. Obama, Amerika Başkanı olmak için Sosyal Medya Kampanyasının başına Facebook’un kurucularından Chris Hughes’i getirerek online dünyada şu ana kadar gördüğümüz en başarılı kampanyayı yaratmıştı. Sosyal Medya’yı dolayısıyla Facebook’u dahiyane bir şekilde kullanan Obama’nın Facebook hakkındaki görüşleri değişmedi elbette. Demek istediği başka bir şey ve kesinlikle kulak verilmeli.

Obama’nın Sosyal Ağlar konusunda uyarıları şöyle:

  • İşe eleman alırken önceki hayatını incelemek isteyen işverenler artık Facebook, MySpace ve Twitter gibi sosyal ağlardaki profilleri de gözden geçiriyor.
  • Facebook gibi sitelere konulan ” fazla kişisel” bilgiler ileride işverenlerin dikkatini çekebilir. Başkaları ile paylaşılan bilgiler gelecekte iş veya terfi peşinde koşarken kişinin karşısına dezavantaj olarak çıkabilir.
  • Herkes Facebook`a koyduğu bilgilere dikkat etsin. İnsan gençken hatalar, aptalca şeyler yapar. YouTube çağındayız ve bu çağda yaptığınız herşey gelecekte karşınıza çıkabilir (Milliyet)


Comm

5 Yorum

İbrahimSeptember 11th, 2009 7:38 pm

Bu Amerika için geçerli olabilir fakat Türkiye için aynı şeyleri söylemek zor gibi. Dışarıya profilini kapayan kişinin bilgilerine nasıl erişilebilir ki ?

Eğitişim Kariyer EnstitüsüSeptember 14th, 2009 10:26 pm

Bu tür konular sıkça gündeme geliyor fakat merak ediyorum hiç bir şirket bu derece sıkı bir araştırmaya girmiş midir?

Fatih Ekrem BAHADIROctober 27th, 2011 4:51 pm

Şirket yöneticilerinin sosyal medyayı yasakladığı bir ülkede zor hocam inanın. Belki ileriki günlerde.

Mustafa AlkanOctober 27th, 2011 4:52 pm

Sosyal hesaplarım incelenerek iş teklifi almış biri olarak bu uyarının dikkate alınmasını tavsiye ediyorum.

Necat BolpaçaOctober 27th, 2011 8:42 pm

Obama’nın listelerden haberi yok sanırım.

Yorum Yapın

Mesajınız