E-ticaretin Geleceği: Facebook, Google, Walmart ve Sosyal Ticaret -1

Bu ülkenin ticarete atılmak isteyen yetenekli gençleri çok şanslı bir dönemde. Sebebi ise ticaretin, Dünya tarihinde değişmediği kadar değişme arefesinde olması. Emareleri yeni yeni görülmeye başlayan yeni bir ekosistem oluşuyor ve benim görüşüm e-ticaret, klasik ticareti ne kadar değiştirdi ise sosyal ticaret de (en azından) e-ticareti o kadar değiştirecek.  Sosyal ticaretin dünyayı çok değiştireceğini benim naçizane görüşüm olduğunu düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. Bunu ben değil, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg söylüyor.

Bu konudaki bir diğer önemli şirket ise Google. Eric Schmidt’e Bir Sonraki Facebook sizce ne olacak sorusuna verdiği yanıt aşağıda. Bir sonraki Facebook; Sosyal, Lokal ve Mobil’i en iyi şekilde harmanlayan start-up’lar arasından çıkacak diyor. Tabii ki bunları söylemek için Mark Zuckerberg ya da Eric Schmidt olmaya gerek yok. Bunları ilerideki yazılarımdaki savlarımı güçlendirmek için bir giriş olarak kabul edin.

Google ve Facebook’un dışında özellikle Walmart tarafında inanılmaz gelişmeler var, bu konuya çok büyük yatırımlar yapıyorlar. Sosyal ticaret ile ilgili 15 ay önce Sosyal İletişim, CRM ve Ticaret yazısını yazmıştım. Eylül ayında ise aşağıdaki twiti attım.

Bu twitten sonra bu sektördeki birçok kişi Walmart’ın neden listede olduğunu sordular. Yazılarımı okuyan, önemseyen ve değer veren herkese çok teşekkür ediyorum. Sektörde önde gelen birçok kişiye kendimce nedenlerini anlattım.(Birçoğunu ikna edemedim, şimdilik)

Neden Walmart? Bir sonraki yazımın konusu bu. Bir sonraki yazı gelene kadar lütfen şunu düşünün: Şans eseri ticaretin Dünya tarihinde hiç olmadığı kadar hızlı değişeceği bir döneme denk gelseydin, ne yapıyor olurdun?

Güncelleme: Lütfen serinin ikinci ve üçüncü yazısını da okuyun.

Comm

7 Yorum

[…] + "//connect.facebook.net/en_US/all.js"; document.getElementById("fb-root").appendChild(e); }()); İlk yazımda Sosyal Ticaret’e bir giriş yapmış, Facebook, Google ve Dünyanın en büyük süpermarket […]

[…] document.getElementById("fb-root").appendChild(e); }()); İlk iki yazıda (Birinci ve İkincisi) konunun giriş ve gelişmesini anlatmıştım. Bu yazımda diğerlerinin devamı […]

[…] SOSYAL TİCARET ise, ya ticaret ya da en azından e-ticaret tarihinde hiç değişmediği kadar değişmek üzereyse? İşte bu sorunun cevabını verebilirsek, Sosyal Ticaret’teki fırsatları daha iyi […]

[…] Evet, potansiyeli var. Bunu söyleyenin ben olmadığımı, Mark Zuckerberg olduğunu defalarca yazdım. […]

Emre ÇOBANApril 7th, 2012 10:08 pm

Merhabalar,

Walmart ne kadar güvenli ?
Alışveriş yapmamız ne kadar doğru olur ?

Yurtdışından gelecek bir elektronik ürün sağ salim elimize ulaşır mı?

Teşekkürler.

Engin UtkanMay 21st, 2012 10:05 pm

Tweet this tarzı bir düğme yok mu sitede ben mi bulamadım?

mertJanuary 7th, 2014 6:57 pm

Şaka gibi gelecek belki ama, dünyada sosyal ticaret o kadar çok konuşuluyorki, Sizi tenzih ederim. Her önüne gelen birşeyler söylüyor. Fakat işin aslı herkes yaptığıni saniyor fakat yapan varmi ? Evt dünyada tescilli tek firma var. Hemde bir Türk firmasi, Sosyal ticareti başarabilmiş gelirlerinin %50 den fazlasını sosyal mecradan getirebilmeyi başarmış bununlada Amerikada Red Herring tarafından Dunyanin ilk 100 girişimi arasına girmiş, bizim tarafımızdan neyi nasil yaptikları bilinmeyen, fakat yurtdışından case study olarak işlenen bir firma, sanki firma tanitimi gibi oldu ama, hepimiz bazen gözümüzün önündekini gormuyoruz. Araştırın lütfen, Yakinda ders olarak amerikalilar tarafindan bize sunulur.

Yorum Yapın

Mesajınız