Dahice Tasarlanmış Bir Pazarlama Yönetimi: Harry Potter

harry-potter-ve-melez-prensPunk Marketing pazarlamada farklılık yaratarak nasıl başarı elde edildiğini örneklerle anlatan çok sevdiğim bir kitap. Kitaptaki örneklerden birisi Harry Potter markasını ön plana çıkartacak bir taktiğin nasıl uygulandığını şöyle anlatıyor:

Dördüncü kitap “Harry Potter ve Ateş Kadehi”  Temmuz 2000′ de hem İngiltere’ de hem de Amerika’ da aynı anda piyasaya sürüldü. Öncesinde kitapçılara, medyaya, halka hatta Harry’ nin kendisine bile çok az bilgi verilmişti.

Kitabın hikayesi ile ilgili hiçbir şey yayınlanmamıştı; kapak bile gizli tutulmuştu. Rowling, kitap çıkmadan önce hiç röportaj yapmadı, hatta kitabın ismi bile uzun süre açıklanmadı. Satıcılar, lansmana kadar kitapların paketlerinde tutmak için çok ciddi emirler almışlardı ve çoğu ambargo kalkar kalkmaz satışa başlamak için mağazalarını gece yarısında açtılar. Öyle Yıldız Savaşları tadındaydı ki!

Daha sonraki lansmanlar da aynı şekilde yapıldı. Ancak plana, resmi satış gününden önce Kanada’ daki bir kitapçıda ” Oh!, Çok özür dilerim” diyerek 14 kopya Harry Potter ve Melez Prens kitabı satılması gibi birkaç taktik eklenmişti. Bugün, Harry Potter markasının değeri 1 milyar dolardan fazla ve utangaç Rowling İngiltere’ deki en zengin, medya için en vazgeçilmez kadınlardan biri yaptı.

Punk Marketing ( 2007 basımı) değerin 1 milyar Dolara ulaştığını söylese de Ali Atıf  Bir Hürriyet’ teki yazısında bu imparatorluğun 5 milyar Dolara ulaştığını söylüyor. Bu başarıyı da şöyle açıklıyor: Harry Potter yaratıcılarının kompleksleri yok. Ürünlerini bir marka gibi görüyorlar ve bugün marka konusunun çocuk edebiyatı dahil yaşantımızın her anını derinliğine etkilediğini kabul ediyorlar. Harry Potter’in başarısı 5 milyar dolarlık başarısı da çok dahice tasarlanmış etkili pazarlama yönetimine dayanıyor. Pazarlama akademisyeni ve Harry Potter hayranı Stephan Brown’da oturmuş Harry Potter’ın pazarlama ve markalama sihrini derinliğine incelemek için “Harry Potter’ın Marka Sihri isimli bir çalışma yapmış. Harry Potter’ın modern pazarlamanın en büyük örneklerinden biri olduğunu bir bir anlatmış. Ortaya her pazarlamacının okuması gereken mükemmel bir “modern pazarlama ve markalama” kitabı çıkmış. Brown kitabında şöyle bir cümleye yer veriyor: “Bugün markalaşmanın kalbinde müthiş bir sihir yatıyor. Ve bu sihir öncelikle bir öyküyle başlıyor. Ve bu öyküyü iyi anlatmakla…” Brown’a tüm kalbimle katılıyorum.. Markalaşmayı da anlamak her şeyden önce insan yaşamında öykülerin ve öykü anlatmanın sihrini anlamaktan geçiyor. Bir de bunu bizim yazarlarımız anlayabilse!

Ali Atıf  Hocamın cümlesini tekrar ediyorum: Harry Potter’in başarısı 5 milyar dolarlık başarısı da çok dahice tasarlanmış etkili pazarlama yönetimine dayanıyor. Buna çoğumuzun piyasaya sızdı, lansmandan önce bilgiler gizlice elde edildi gibi safça inandığımız ama aslında marka kontrolünde olan casusluk haberleri ve dahice yapılan gerilla uygulamaları dahil.


Comm

2 Yorum

SevalOctober 8th, 2009 8:32 pm

Ben de Harry Potter fanıyım. Kitabı okurken bütün gerçek dünyadan kopuyorum ve bir anda bütün dertlerimi tasalarımı unutuyorum. Böyle sihirsel bir gücü bana sağlayan bu kitabın elbette tanıtımı ve kitap hakkındaki haberleri benim için çok önemli. Filmlerinde de aynı şekilde bulduğum gördüğüm bütün haberleri okur ve takip ederim. Pazarlamacılar umrumda bile değil. Gerilla pazarlamacılık deyince insanın gözünü korkutuyorlar, fakat bu işin asıl sırrı kitabta. Başka kitaplarda okuyorum, ama Harry Potter benim için bambaşka.

Onur ÖzkenFebruary 8th, 2012 9:17 pm

Ben Harry Pother ‘ ın okuyucusu değilim fakat , izleyicisiyim 2000 yılında Felfese taşı ‘ ile başlayan film bu zamana kadar bütün dünyada kulaklara yabancı gelmeyen bir film haline geldiki bu film ‘ kitap yazalarının başlagıcı sayesinde gerçekleşmiş . Kitab ‘ ın ve film ‘ in oldugu gibi kitap ve film ‘ insanı ‘ o dünyaya kitliyor ve düşünceler ‘ değişiyor hemen hemen mutluluk kaynağı adlı bir serüven gibi hitap edebiliriz harry ‘ pother ‘ film ‘ ine fakat kulağıma gelen şey şu . Woldemord öldü ve film ‘ bitti denilişi biraz kötü hemde baya bi kötü çünkü bu film ‘ in fan ‘ ı cok fazla ne olursa olsun film ‘ den asla kopmayan ve hemen hemen takip eden fan ‘ üyeleri cok bu film ‘ in devam etmesi bu yıllarda bir çok harry pother ‘ kitlesi yaratabilir . Hatta Süpernational gibi film ‘ haline gelse bir çok kitlesel yapı oluşturabilir .

Yorum Yapın

Mesajınız