Bir Girişimci Dev Bir Şirkette Çalışabilir mi?

hasan-jason

Salı günü Xing’ in düzenlediği Jason Goldberg’ in konuşmacı olduğu etkinlikteydik. Jason’ un yaptıklarını, felsefesini ve bakış açısına hayran kaldım. Webrazzi’ de yazdım bunu, oradan ayrıntılı olarak okuyabilirsiniz. Burada yazacağım ise “Dev şirketlerin iş yapma biçimlerindeki değişim”

Dev bir şirkette çalışmak girişimciliğin ruhuna aykırı değil mi? Neden böyle bir insan dev bir şirkette çalışmayı kabul etsin ki? Konferans sonrası Webrazzi.tv için yaptığım röportajda sorduğum sorulardan bir tanesi de buydu. Cevabı ise beni tatmin etti. Maalesef, siz bunun ceabını almak için montajın bitmesini bekleyeceksiniz 🙂

Ama bu cevaptan şöyle kısa bir sonuç çıkarttığımı söyleyebilirim: Dev şirketler daha hızlı hareket edebilmek için girişimcileri üst düzey yöneticiliklere yerleştiriyorlar ve karışmıyorlar. Dahası, bu şirketler daha çok hata yapıyorlar, deneme yanılma yöntemini izliyorlar. Aynı küçük şirketler gibi. Eskiden büyük bir şirketin yaptığı hata skandal olurken şimdi normal karşılanıyor. Seth Godin’ in “Small is the New Big” felsefesi dev şirketlere uyarlanıyor.

Comm

1 Yorum

Pelin AyanJune 4th, 2009 10:18 am

Hasan sen Jason’ı, biz de senin bu güzel buluşmadan çıkardıklarını çok sevdik 🙂
Herşey için teşekkürler. Kalemine, dikkatine ve eline sağlık!

Yorum Yapın

Mesajınız