Steve Jobs’ı değil, Bill Gates’i Örnek Alın

Bilen bilir, mümkün olan tüm teknolojik aletlerim Apple’dır, aksini almayı şimdilik düşünmedim. Steve Jobs’ı çok sever(d)im. Di’li geçmiş zaman artık sevmediğim için değil, vefat ettiği için.

Geçenlerde Harvard Business Review’da gördüğüm makalenin başlığı şuydu: “Steve Jobs’ı değil, Bill Gates’i kendinize idol alın” Tüm önyargım ile okumaya başladım. Makalenin sonunda görüşlerim 180 derece değişti. Sizin de okumanızı şiddetle tavsiye ederim. Ben aşağıda bir özetini geçeyim:

Hem Bill hem Steve dünyaya inanılmaz değiştirdi. İkisinin de dünyanın görmüş olduğu en büyük dahilerden olduklarına şüphe yok. Yalnız aralarında bir fark vardı. Tam da mobil dönüşümün başladığı yıllar olan 2006’da Steve Jobs tüm dehasını ve enerjisini daha iyi ürünler yapmak için harcarken, Bill Gates Microsoft’taki görevini bıraktı. Ve tüm dehasını ve enerjisini Afrika’daki çocukların açlığını sonlardırmaya, sıtma gibi hastalıklara çare bulmaya adadı.

Steve Jobs, dünyayı daha güzel hale getirdi ve nispeten şanslı olan bizim gibi milyarlarca insana dokundu, insanlar onu çok sevdi. Bill Gates ise sesi olmayan milyarlarca insana dokunmayı seçti. Şimdi tekrar soruyorum iş hayatı, kullanıcı deneyimi, tasarım gibi spesifik konularda değil, daha büyük bir resimden bakarsak insan olarak kimi örnek almalıyız?

Comm

Yorum Yapın

Mesajınız