Sarışın Mavi Gözlü Bir Kız

Sarışın mavi gözlü bir oğlum var, 8 aylık. Görenler diyor ki: Keşke kız olsaymış, çok güzel olurmuş! Toplumun cinsiyete bakışını nasıl da özetleyen bir cümle. Alt metinse (benim anladığım) şu:

Eğer kızsan ve güzelsen hayat sana kolay, zengin bir “koca” bulma ihtimalin artar. (Ne kadar çirkin.) Eğer çalışırsan iş yerinde kapılar açılır, kimi şartlarda okumana bile gerek kalmaz, okursan ne ala. Ama hayattaki bir çok şeyi çok çabalamadan elde etme ihtimalin yüksek. Çevremizde de çok örneği var, zaten toplum önyargılarının oluşma sebebi de bu tecrübeler. Çabalamadan başarmak, kısa yoldan köşeyi dönmek istemenin yansımaları.

Erkek ve yakışıklıysan ama altını dolduramamışsan, onu destekleyecek eğitimin, maddi gücün, zekan, başarın yoksa çok da önemli değil. Ama kız ve güzelsen orada başka bir şeye gerek yok, aptal sarışını herkes izliyor. Ve toplum derken Türk toplumundan bahsetmiyorum. Aptal sarışının en bilinen örneği Marilyn Monroe’dur zira. Oysa Marilyn ne sarışındı ne de aptaldı. Rolünü oynadı ve 36 yaşında intihar etti. Adının karşılığında ise şu yazdı: “Herkesin sevdiği kadın olmak uğruna hayatını harcamış, başka biri olmaya çalışsa da hayatı çelişkiler içinde sonlanmış, benliğini yitirmiş meşhur kadın.” Ve sen bu yazıyı belki başlık ilgini çektiği için belki de Marilyn’in fotoğrafını gördüğün için okudun. Bize, çocuklarımıza dayatılanın ne olduğunu anlatabiliyor muyum? Son günlerde “kızlar okula gitmesin, üniversitelere alınmasın, çalışmasın vs. vs.” tartışmalarının artması yazdırdı belki de bana bu yazıyı. Bu bakış açısını değiştirmemiz için uzun dönemli “rıza mühendisliği’ne” ihtiyacımız var, sadece ülkemizde değil tüm Dünya’da. İngilizcesi olanlar aşağıdaki videoyu izlesin, başka sözüm yok!

 

Comm

2 Yorum

Sezen ÇakırkayaApril 1st, 2012 4:37 pm

Gündemi ilgilendiren bir yazı, barmak bastığınız yerler çok doğru, video içinse ne denir ki siz demişsiniz zaten diyecek söz yok. Elinize sağlık.

aytunCrahimApril 3rd, 2012 12:50 am

Cok korkunç. Dehşet verici.

Yorum Yapın

Mesajınız