Muhteşem Bir Tiyatro Tavsiyesi: Karar Kimin?

Geçtiğimiz haftasonu 2 Tiyatroya gittim. Bir tanesi Kadıköy Süreyya Operası’nda sahnelenen çocuk oyunu: Kitap Kurdu Can Haylazlara Karşı diğeri de eşimle birlikte gittiğimiz gene Kadıköy’deki Ak’la Kara Tiyatro’sunda sahnelenen Karar Kimin? oyunu. (Hakkında detaylı bilgiyi ve biletini şuradan alabilirsiniz.)

İlk defa Tiyatro yazısı yazıyorum sanırım zira çok etkilendim, çok beğendim. Bir saniye bile heyecanı düşürmeyen zekice diyaloglarla bezenmiş, en temel felsefi soruları kendinize tekrar sormanızı sağlayan çok iyi bir oyun. İngiltere’de yıllarca kapalı gişe oynadıktan sonra ülkemize teşrif etmiş.

Bundan sonrası Spoiler’e girebilir o yüzden gitmeyi düşünenler okumayı burada bırakabilir.

***SPOILER***

Oyun bir trafik kazası ile başlıyor. Bir heykeltraşın boyundan aşağısının felç olduğunu ama zihinin son derece bilinçli bir şekilde işlediğini görüyoruz. Bu konuda 2005 En iyi yabancı film Oscar’ı alan Amenabar’ın Mar Adentro (İçimdeki Deniz) filminin senaryosu ile benzer. Bir süre sonra heykeltraş, son derece bilinçli olarak ötenazi (ölüm) hakkı için savaşıyor. Argümanı da şu: Ben elleriyle sanatıyla var olan bir kişiyim, yaşamımın anlamı, hayat bulduğum şey bu. Şu halimle bakıma muhtaç, sulanması gereken bir bitkiyim. Ölmeyi hak ediyorum, lütfen bunu bana verin.

Doktorlar kesinlikle böyle bir şeyin söz konusu olmadığını, Doktor olarak görevlerinin insanları öldürmek değil, yaşatmak olduğunu, şu anda depresyonda olduğunu ve her şeyin düzeleceğini söyleyerek kişiyi iknaya çabalıyorlar. Konu mahkemeye taşınıyor ve son karar girişte dağıtılmış olan kartlarla seyirciye kalıyor. Hakim diyor ki, bu kararı tek başıma veremem bunu seyirciye sormam lazım.

Ben tereddüt etmeden kartımı kaldırıyorum. Kişi eğer bilinci yerindeyse kendi ölüm hakkına sahip olmalı. Salonun büyük kısmı ise yaşamalı cevabı veriyor.

Oyun iki finalli bitse de beni çok düşündüren mutlu sondaki bir cümleye takılıyorum:  “Bak, sanatını icra etmenin tek yolu heykel yapmak değilmiş, sağlıklı çalışan beynin sana bu kitabı yazdırdı ve Dünya’da çok satanlar listesine girdin…”

Kartlar cebimizde, hakim diyor ki: Bu kartı alın, saklayın, ne zaman bir karar verecek olursanız bu karta bakıp olası sonuçlarını çok iyi düşünüp, tartın. Ben eve dönüyorum bir adamı öldürmüş olma ihtimalinin vermiş olduğu derin düşüncelerle, kartı kütüphanemin en görebileceğim yerine koyuyorum…

*** SPOILER***

Comm

Yorum Yapın

Mesajınız