Lisede Okutulması Gereken Dersler

İktidar sizde olsaydı, lisede hangi desleri zorunlu okuturdunuz? Türk toplumu ve geleceğine en fazla yarar sağlayacağını düşündüğünüz dersler neler? Benim listem:

1- Mutluluk
2- Kişisel ve Toplumsal Gelişim
3- Gelecek ve Teknoloji
4- Girişimcilik
5- …

Ekleyecekleriniz var mı?

Comm

4 Yorum

Atamert ÖlçgenApril 9th, 2009 9:44 pm

Bunlar çok güzel. Özellikle birinci maddeyi çok tuttum. Hatta `mutluluk` dersine ilkokulda başlanmalı, her sene isim-fiil-sıfat tekrarlayacaklarına mutluluğu öğrensin çocuklar. Kişisel Gelişim dersine biraz temkinli yaklaşırım, kendi kendini telkine dönüşmeye çok müsait.

Benim ekleyeceğim ders: siyaset. Biz apolitik bir kuşağız. Bence en geç lise çağında gençler aktif olarak politikayla ilgilenirse marjinal görüşlere rağbet azalır. Hem belki de siyasi anlamda daha temiz ve bilinçli bir toplum olmamıza yardımcı olur.

Hande BaşustaApril 10th, 2009 11:04 am

Bence meslek seçimi ve doğru tercih için haftada bir saat “hayal ve tercih bilgisi”dersi olmalı, öğrenciler gelecekte ne olmak istediğine dair hedef koymalı, tartışmalı. Bu görünürde rehberlik dersi adı altında veriliyor ama etkinliği çok tartışılır…

ipek aral kişioğluApril 10th, 2009 11:25 am

Çevre Bilinci
Demokrasi
Hobi ile Yaşam

Mustafa ÖztürkApril 16th, 2009 6:36 pm

felsefe gibi felsefe.. özgür düşünce.. kişisel gelişim.. ve bolca John Keating tadında öğretmenler. anca o zaman uçmayı öğrenebiliriz.. kaptan kaptanım diye haykırasım geldi birden.. milli eğitim bakanı olabilir miyim ki.. belli olmaz..

Yorum Yapın

Mesajınız