Hayatın Dengesini Tutturamayanlar

Bazısı sadece çalışmaya zaman ayırır. Hayatı çalışmaktan ibaret sanır. Cumartesi demez, pazar demez, gece-gündüz hiç fark etmez. Sürekli çalışır, işinde iyidir çünkü psikolojik ihtiyacı olan önemi buradan elde eder. O yüzden en iyi bildiği şeye odaklanır, tek hayali bir gün emekli olup, deniz kıyısına yerleşmektir. Öyle mutlu olacağını sanır, ne yazık ki…

Bazısı sadece okumaya zaman ayırır. Bilgi çağından bahseder hep. Ne kadar çok bilirse o kadar önem kazanır çevresinden. Bilgiyi güç zanneder. Aslında bilgi güç değildir, potansiyel güçtür. Kültürlü bir insan olarak tanınır. Ama çoğu zaman sıkıcı bir insan olduğunun farkında değildir. Konuşurken teknik, bol terimli konuşmaya özen gösterir ki, bilgisi olduğu herkes tarafından iyice anlaşılsın. Bilgisinin çok az kişiye yararı vardır. Hatta çoğu zaman kendisine bile çok büyük yarar sağlamaz.

Bazıları hem çalışmaya, hem okumaya ve en önemlisi bildiklerini paylaşmaya zamanını ayırır. Zamanının tümünü çalışmaya ayıran kadar işinde başarılı, okumaya ayıran kadar bilgili değildir. Yalnız bildiklerini karşısındakilere anlatmakta, kimin işine hangi bilginin yarayacağını bilmekte ustadır. Ben üçüncü tasvir ettiğim insana zaman ayırmayı, onunla muhabbet etmeyi ilk ikisine her zaman tercih etmişimdir. Siz?

Comm

Yorum Yapın

Mesajınız