Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 334

George Carlin’in kim olduğunu bilmiyorsanız çok şanslısınız. Çünkü bu video, hayattaki çoğu kavramı mizahi bir dille yeniden sorgulamanıza sebep olan bir yolculuğun başlangıcı olabilir. Bu videoda 2 soru soruyor Carlin:

  1. “Politikacılar nasıl bizi birbirimize düşürüyor?”
  2. “Eğitim sistemi neden kötü ve neden düzelmeyecek?”

Aptal Puma Sendromu: Puma avının peşinden sürdürdüğü “ölüm koşusunu” her zaman avının cüssesine göre ayarlar. Yani bir ceylan ele geçirmek için koştuğu süre ile, bir tavşanın peşinden geçirdiği süre asla aynı değildir. Çünkü Puma akıllı bir hayvandır ve koşarken harcadığı enerji miktarı, avdan elde edeceği potansiyel enerji miktarını aştığı anda puma koşmaktan vazgeçer. Yenilgiyi kabul edip başka av arar. Bu nedenle ceylanın peşinden fazla, tavşanın peşinden çok daha az koşar.

İşte “aptal puma sendromu” bunun tersini yapan insanların ruh halini ifade etmek için, yani bir tavşanın peşinden yıllarca koşan, sonra da yakaladığı avı bir öğünde bitiren akılsızlar için kullanılır. Başarının sırrı pumalıktan, yani harcanan emek, ulaşılan sonuç ilişkisindeki dengeyi iyi saptamaktan geçer.

Doğum izni alan babaların sayısı Dünya’da gittikçe artıyor. Fallik dönem (3-6 yaş) izni doğum izninden daha önemli bence. Ben her ikisini de almıştım. 2016’yı da part-time baba olarak geçirdim. Haftanın 2-3 günü okuldan ben alıyorum Umut Egemen’i.  Yazın vaktimin çoğunu onunla geçirdim. Şu hayatta, iyi ki yapmışım dediğim şeylerden biri bunun için hayatımı yeniden tasarlamış olmak.

X raporunu al hayatının; Z’yi sana bırakmaz hain zaman… Çok güzel bir yazı. Aceto Balsamico’dan.

 

Comm

Yorum Yapın

Mesajınız