Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 304

Çok mutsuzdum. Bir sabah beni işe götürmek üzere gelen şoföre “Kilyos’a çek” dedim, hayatım değişti. Yeni bir hayat kurdum. Bu hayatı, daha çok para kazanmak için değil, her gün, vaktimin bir bölümünü bir parkta veya koruda, ormanda veya deniz kenarında geçirecek biçimde düzenledim. (Metin Münir)

Tercihini yap: Şöhret: Halkın sana verdiği değer, İtibar: Seçkinlerin sana verdiği değer, Haysiyet: Senin sana verdiğin değer. (Dücane Cündioğlu)

Dünya ortalamasının biraz üzerinde hayat standartlarına sahip ‘modern’ insanlar olarak ilginç bir dönemde olduğumuzu düşünüyorum. Halimiz tavrımız bir garip. Dünya tarihinde ilk kez yaşanan bir durumla karşı karşıyayız. Durumu Warwick ve Cardiff Üniversitesi’nin ortaklaşa yayınladığı bir araştırma ile anlatmaya çalışayım. İnsanoğlunu en mutlu eden şeylerden biri; tanıdıklarından daha zengin, daha iyi durumda olduğunu hissetmesiymiş. En azından onlardan daha kötü durumda olmadığını hissetmesi gerekiyormuş. Mesela sadece bir evinin olması yetmiyor. Önemli olan; başkalarının evlerinden daha kötü bir evde oturmamak. Bu başkaları kimmiş peki? Komşularımız, arkadaş çevremiz ve hatta akrabalarımız… (Soner Bastiat’ın sözlükteki yazıları çok iyi, bu yazının tamamı okunmalı, bir diğer “Nöbetçi Eczane Arayan Emre Belözoğlu’ndan Kaçmak” yazısı da tüm zamanların en güldüğüm yazısı olabilir. Bir İdeoloji Uğruna Ölmek yazısının da linkini verip durayım, yoksa buralar hep onun linkleri ile dolacak 🙂

Haftasonunun 3 gün olmasına uğraşarak ömrünü verebilirsin, gene de büyük ihtimal başaramazsın. Ama kendi haftasonunu 3 gün yapabilirsin.

Sizin gezegeninizde insanlar bir bahçeye 5000 gül dikiyor, oysa aradıkları tek bir gülde olabilir. Küçük Prens. Filmine 9/10 verdim. Büyüklerin manasız koşuşturmasına ve at yarışı gibi yetiştirilmesine harika bir eleştiri. Kitabından farklı.

Comm

Yorum Yapın

Mesajınız