Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 300

Gene geldik bir kilometre taşına. 300. yazım hayırlı uğurlu olsun. Bu yazımda 2015’te beni en çok etkileyen konulardan 5 tanesine referans vereceğim. Her biri ayrı yazıyı hak ediyor ama şimdilik bunlarla başlayalım.

Yukarıdaki videoyu anladığın andan itibaren hayat bir daha eskisi gibi olmaz. Platon’un Mağara Benzetmesi, Türkçe altyazılı. (Eğer Türkçe altyazı otomatik açılmadıysa Video’nun sağ alt köşesinde: Settings (Ayarlar) > Subtitles (Altyazı) > Turkish (Türkçe)’ye basabilirsiniz.

100 yaşındaki bilge (Halil İnalcık) konuştu: Mânâlı bir hayat için kendinize uzak, büyük bir gaye koyun. Sonra da onu gerçekleştirmek için çok çalışın.

2015’de hayatımı değiştiren en önemli konulardan bir tanesi, bütün aldığım kararları Önyargı ve Safsata filtresinden geçirmek oldu. Bu konuda Safsata Kılavuzu iyi bir kaynak, “Mantıklı Tartışmanın 10 Emri” iyi bir özet. (+Bilişsel Önyargılar) Öğrenin, uygulayın, pişman olmayacaksınız.

Hinduizm’in Kutsal Kitabı Manu’yu okudum. Kur’an, İncil ve Tevrat için yorum yapmadım, bu kitap için de yorum yapmam doğru olmaz. Dünya’nın en büyük 3. dini, 900 milyon inananı; Yoga, Meditasyon, Reenkarnasyon, Karma gibi bizim kültürde bile etkisi olan öğretileri var. Sadece şunu söyleyeyim: Kutsal kitapların en eskisi (yaklaşık 3500 senelik) olduğu çok belli.

Ruskin, 1 haftada Avrupa’yı gezip böbürlenen turistlere kızıyordu. Değerli olan düşüncedir, bakıştır, hız değildir. (Kitap: Seyahat Sanatı, Alain de Botton)

A photo posted by Hasan Basusta (@hasanbasusta) on

Comm

Yorum Yapın

Mesajınız