Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 283

Muasır Medeniyet seviyesindeki ülkeler, tahayyül edemeyeceğimiz 100 sene sonrasının sorunlarını çözüyor. Biz hangi yılların sorunlarındayız? Yurtdışında yaşadığım zamanları düşünüyorum, İngiltere’de mesela, bir tane bile “Ne olacak bu memleketin hali?” diyeni hatırlamıyorum.

Biz sektör olarak Minimum Viable Product‘a çok önem veririz. Resmi üründen ülkeye büyüttüğümüzde yapmamız gereken, mükemmel ülkeyi beklemek yerine Minimum Yaşanabilir Ülke’de (Minimum Viable Country) yaşadığımızı kabul edip ona göre çözüm üretmek.

Türkiye, Birleşmiş Milletler İnsani Gelişim Endeksi’nde 187 ülke arasında 69’uncu sırada. (2014). Dünya Ekonomik Forumu 2015 verilerine göre Türkiye tam bir vasat ülke. 140 ülke arasında Eğitim ve Sağlıkta 73, kurumların durumunda 75, İnovasyonda 60, İşgücü verimliliğinde 127. sırada. Hemen hemen her konuda Dünya’nın orta sıralarındayız. Bunun yanında terörle boğuşan Dünya’nın en güvensiz ülkelerinden bir tanesi, gelir adaletsizliğinde zirveyi zorluyor, mutsuzlukta ise zirveyi buluyor.

Queen’in “You are the victim of your crime” sözü (Sen kendi suçunun kurbanısın) ne güzel; Sartre’nin “insan özgürlüğüne mahkumdur” sözü gibi.

Umut Egemen, 4 beni arıyor: -Baba, seni Mars kadar özledim. -Mars küçük oğlum. -Jüpiter kadar özledim o zaman Baba. -Ben de seni Güneş kadar…

Arkadaş, sayısal çıksa alacaklarını alt alta yazıp toplamış. Bu para yetmedi, durduk yere 500bin TL borçlandım dedi 🙂

Comm

Yorum Yapın

Mesajınız