Anlamlı Hayat Arayışı(m) – Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 250

Hayati kararlar verirken bana çok faydası olmuş bir adamı anlatacağım bugün. (Eserlerini okumaya vaktiniz yoksa bile yukarıdaki TED Konuşması’na mutlaka göz atın.) 30’lu yaşlarımın başındaki anlam arayışında karşılaştım Seligman’la. Sürekli olarak anlamlı hayat nedir, hayatımın geri kalanında ne yapmalıyım sorularını sorarken benim gibi analitik insanlara müthiş bilimsel açıklamalar sunan Pozitif Psikoloji’nin kurucularından saygın bir Profesör.

Sadete gelirsek, mutlu hayat nedir, nasıl olur sorusunun 3 ana cevabı var. Okusanız ömre sığmayacak bu konuyu ben size hızlıca özetleyeyim.

1- Keyifli Yaşam: Yani hazcı (hedonistik) yaşam. Sürekli bir sonraki keyfin peşinde koşmakla mutluluğu elde edebileceğini düşündüğün yaşam tarzı. Her seferinde eşik yükseldiği için fazlasıyla değişken, depresyon ve hayattan keyif alamamayı tetikleyen mekanizmaların peşinde koşmanın mantıksızlığı çıkıyor araştırmaların sonunda. Rock-Star mutluluğu gibi, sahnedeyken çok iyi hissediyorsun kendini ama sahneden inince mutluluk seviyen yerlere düşüyor. Hazzın kaçınmak gereken bir şey olmadığını söylemekle birlikte buradaki erdem dengede yatıyor.

2- Huzurlu Akış. Mihaly Csikszentmihalyi’nin teorisi bu konunun yapı taşlarından. Onun da TED Konuşması’nın linkini vereyim. Türkçe özetini aşağıdaki görselde çizdim.

Mihaly Csikszentmihalyi Akış Mutluluk

Eğer hayatta karşılaştığın zorluklar becerilerine 45 dereceye yakın bir açı yapıyorsa o zaman Akış’ta oluyorsun. Bu bir ressamın saat 18.00 oldu, resim yapmayı bırakayım dememesi gibi, spor yapmayı seven bir kişinin spor yapması ya da çocuğumuzla oyun oynadığımız zamanlardaki gibi anları tüm hayata ölçeklemek aslında. Eğer karşılaştığımız zorluklar becerilerimize göre çok yüksekse sonuç hayal kırıklığı ve tükenme (burn-out) oluyor; becerilerimiz yüksek, zorluklar azsa (bore-out) yani sıkıntıdan patlama meydana geliyor. Amaç ne sıkıntıdan patlamak ne de tükenmek; Akış’ı yakalayabileceğimiz bir hayat tasarlamak aslında. Bunun için zaman zaman açıyı bozabiliriz ama nihai hedef 45’e yaklaşmak.

3- Anlamlı Hayat: Üçüncü ve en az kişiye nasip olan yaşam tarzı ise şu: En güçlü yanını bulmak ve bunu kendinden daha büyük bir amaç için harcamak. Ben bunu Türkçeye “dava insanı olmak”, kendini bir davaya adamak olarak çeviriyorum. Peki en güçlü yanımızı nasıl bulacağız? Seligman bunun için bir test geliştirmiş (VIA Survey of Character Strenghts), 240 sorudan oluşuyor ve ne yazık ki ingilizce. Bunun dışında çok fazla bilimsel test de bulabilirsiniz tabii ki. Ben Seligman’dan devam ettiğim için bunu örnek olarak seçtim. Bu 240 sorunun sonunda en güçlü yanımın: Love of Learning yani Öğrenme Aşkı olduğunu tespit etti.

Yani benim için daha anlamlı bir hayata yaklaşmanın yolu: Mesaimi, öğrendiğim konuları bir tek kişiye bile olsa fayda sağlayabilecek uğurda harcamak. Bu blog yazıları bunun bir parçası, verdiğim konferanslar, danışmanlıklar, üniversitede verdiğim dersler hepsi bunun bir parçası aslında. Ben büyük resmi sonradan anladım.

Hayat Üzerine Düşünceler başında bu yazıdaki konuları anlattığım, hayatımızda ne yapıyoruz, başarı sandığımız şeyler gerçekten başarı mı gibi konuları işlediğim bir eğitime dönüştü 2014 yılında. Bu uğurda okuduğum yüzlerce kitabı ve binlerce filmi filtreleyip anlattığım 2 saatlik bir sohbet. Bu yazıyı sonuna kadar okuduysanız bana mutlaka bir mail atın, belki bir yerlerde sohbet etme imkanımız olur.

Comm

16 Yorum

cagatayMay 13th, 2015 2:58 pm

Ben sizle konusmak isterim

ali yilmazMay 15th, 2015 9:04 am

Bu guzel ve adi gibi anlamli ozet icin tesekkurler. Birgun biryerlerde karsilasip sohbet edebilmek dilegiyle.hoscakalin

SerkanMay 15th, 2015 12:08 pm

Paylasiminiz icin tesekkurler.
Ben, insanlarin bir seyleri onemini, eksikligini, dogrulugunu veya yanlisligini, kendileri farkina varmadiginda, kendi deneyim ve yetileri ile fark etmediginde davranis haline getirmediklerini dusunurum. Ya da en azindan bende oyle.

Boyle ozet bir tavsiyenin bir cok kiside kalici bir degisiklik yapmayacagini dusunurum. Ama boyle tavsiyelerde de bulunmadan edemem.

Ogrenmenin bir bagimlilik oldugunu ogrencilerime vurgularim hep. Ogrenme tutkusu olmasa hayat cok anlamsiz olurdu.

Herkes icin boyle degil elbette. Daha fazla teferruat ya da bilginin mutluluk getirmedigini dusunenlerde cogunlukta olabilir.

AdnanMay 15th, 2015 8:43 pm

Hayırlı hayat diliyorum size.

Ahmet BulentMay 16th, 2015 9:12 pm

Çok güzel yazmışsın Hasan. Ama yazıyı sonuna kadar okuduysanız konuşalım kısmında koptum. Uzun zaman oldu, durduğumuz hata. Telefonumu biliyorsun.

ipekSeptember 30th, 2015 1:34 pm

resmen bu yazi icime isledi♥️

SeymaNovember 22nd, 2015 4:10 pm

Bu yazi ile sizi tanimis oldum ,belli ki siz den öğreneceğim çok şey var, takibe aldım sizi.

ÇiğdemNovember 27th, 2015 7:07 pm

Teşekkür ederim ilham veren paylaşımlarınız için. Bir gün tanışmak dileğiyle.

bahceperimFebruary 22nd, 2016 12:12 am

Yazınızı okudum. Gerçekten hepimizin hangi konuda yetenekliysek yada tutkuyla devam ediyorsak o noktada eğitim almalıyız. Eğitim sistemleri hızla bu şekilde yapılandırılmalı. Selamlar.

CansuMarch 16th, 2016 7:22 pm

Hayatta 45 derecelik aciyi yakalamaya calisan bir insanim. Sikinti ve hayal kirikligini da yasadim.sizinle sohbet etme imkani yaratmaya calisacagim.

CevdetMay 19th, 2016 11:50 pm

30’larımın başındayım, tesadüfen video ve yazılarınıza rastladım. Herkes bir şekilde A şehrinden B şehrine gidiyor anladığım kadarıyla. Ve ana hatlarıyla aynı yolu kullansalar da ufak tefek rota değişimleri oluyor ve bu da herkesin farklı hayatlar yaşadığını hissetmesini sağlıyor. Bu yolda yazılarınız ve paylaşımlarınız bana yol gösterici oluyor. Teşekkürler. Bir gün sohbet etmek üzere.

Akgül kaziJuly 10th, 2016 1:43 pm

Anlam arama yolunda biraz yoruldum, ilgi çekici bir yazı olduğundan keyifle okudum. Teşekkürler, takipteyim…

ŞebnemJuly 18th, 2016 10:52 am

Mutlaka tanışmak isterşm sizinle

AhmetOctober 31st, 2016 6:35 pm

barış özcanla birlikte hayatımda anlamlı değişiklik yapmama vesile olan bir kaç bloggerdan birisin vesselam. Testi linkten uygulayabiliyor muyuz?

hasanbasustaNovember 7th, 2016 7:06 pm

Çok teşekkürler Ahmet. Evet, linkten uygulayabilirsin. Giriş yaptıktan sonra Questionnaire kısmından VIA Survey of Character Strenghts.

Tamer AkınOctober 24th, 2017 10:09 pm

Merhaba,

Testin türkçe versiyonuna paylaştığım linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.viacharacter.org/www/Character-Strengths-Survey

Yorum Yapın

Mesajınız