Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 223

Fazla vizyon iyi bir şey mi sanki? Sürekli uzunlarla gitmek karşıdan gelen arabayı rahatsız eder. Arada bir selektör yapsak yeter.

Sanki aniden bir kavga çıksa, kimse dokunamayacaktı ona (Sabahattin Ali) saygısından. (Ağaç İrfan, Istıranca’dan, Sabahattin Ali’yi anlatan çok iyi bir Tiyatro Oyunu)

Dünya’nın en büyük sorunları ne? Karşılaştırmak için harika bir “framework”. Çok çok beğendim. Benim gibi her şeyi rasyonalize eden insanlar için 4 soruda ideal bir karar verme aracı:

1- Ölçek: Eğer bu spesifik problem üzerinde ilerleme kaydedersek Dünya, eskisine göre ne kadar iyi bir yer olur?
2- Yükselme: Bu problem üzerinde ilerleme kaydetmek ne kadar kolay?
3- Gözardı Edilmişlik: Bu probleme ne kadar kaynak ayrılmış durumda?
4- (Ve bence en önemlisi) Kişisel Uyum: Bilgin, bağlantıların, tutkun, becerilerin, kaynakların göz önüne alındığında bu problemi çözme ihtimalin ne kadar yüksek?

Özetle, Dünya’nın bir sürü sorunu var, Terör, Sağlık, Çevre, Açlıktan ölen insanlar, İnsan Hakları, Hayvan Hakları… Sen bu problemlerin hangisinin çözümünde yer alabilirsin? Bu sorulara özellikle 4. soruya verilen cevaplar, o çok popülist Afrika’da açlıktan ölen insanlar varken sen nasıl eziyet gören hayvanları kurtarmaya çalışırsın sorusunu da cevaplıyor aslında. Çünkü benim tutkum, bağlantılarım ve kaynaklarım bunun üzerine seninki de aynıysa gel bu sorun üzerine eğilelim, değilse Nil’in “Kanatlarım Var Ruhumda’da” dediği gibi “Beni kendi yoluna çağırma, benim yolum başka, yokuşlarım başka…” Sen kendi yokuşunu tırman.

Goethe kimseye kırılmazmış çünkü vakti çok değerliymiş.

Comm

Yorum Yapın

Mesajınız