Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 195

Mutluluk Varsayımı J. Haidt

J. Haidt mutluluk üzerine harika bir eser yazmış: Mutluluk Varsayımı. Bilimsel bir eser ancak bu kadar güzel ve halk dilinde anlatılabilir. Alt başlığı her şeyi açıklıyor: Modern Gerçekliği Kadim Bilgelikte Bulmak, binlerce yıllık metinleri incelemiş ve modern gerçeklerle harmanlamış.

Birkaç genelleme paylaşayım kitaptan:

Dindar insanlar ortalama olarak dindar olmayan insanlardan daha mutludur.

Alımlı insanların daha mutlu olduğuna inanırız ama bu yanlıştır.

Para ancak en düşük gelir dilimindeki kişilere mutluluk getirir.

İnsanin ortalama mutluluk düzeyinin %50 oranında kalıtsal olduğu buluşu ilginç. Dezavantajlı da olabilir avantajlı da.

Avantajı şu: Mesela şimdi bir mutsuzluk yaşıyorsun sonra büyük ölçüde genlerin tarafından belirlenmiş mutluluk düzeyine geri dönüyorsun.

Felç geçirsen de piyango da çıksa bir süre sonra alışıyorsun. (Uyum İlkesi) Ama iş yerinin eve uzaklığı ve trafiğe alışılmıyor. Çok ilginç.

Comm

2 Yorum

Selcuk KaraoglanDecember 1st, 2014 2:59 am

İş yerinin eve uzaklığı değişmese de, bu kadar uzaktan gidip gelmelerin akıl işi olmadığını bildiğimizden dolayı alışamıyoruz bence. Bir de yaptığımız işlerde verimlilik ve mutluluk faktörü de önemli. Trafik ise her gün yeni sürprizlere gebe olduğundan alışılacak bir frekansta seyretmiyor. Felç ya da piyango örneğinde, iyi veya kötü yönde hayatımız değişiyor. Bir şeylere alışmak için devamlılık gerektiğini düşünüyorum. Trafik ise (İstanbul özellikle) bir mucize gibi, aniden ortaya çıkan ve tarifi mümkün olmayan bir şey…

Yorum Yapın

Mesajınız