Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 192

Voltaire; 1759’da yazdığı Candide ya da İyimserlik eserinde tüm Dünya’yı gezip en sonunda cevaplarını en büyük Türk filozofu sayılan Derviş’te arayan 2 filozofun hikayesini anlatıyor. Kitap boyu başına gelen binbir türlü felakete rağmen (soyulma, işkence, defalarca ölümden dönme vs.) teslimiyetçilik ve “her şeyin iyi olduğu inancı” ile mutluluğun peşinden koşan bir kahramanın hikayesi.

Candide, Türk Dervişi’nden de ümit ettiği cevaplardan ziyade kaderci “Sus ve bunlara karışma” cevabını alıp kapı yüzlerine kapanınca yürümeye başlıyor. İşte orada tüm hayatını değiştiren “temiz yüzlü ihtiyar Türk” ile karşılaşıyor. Kızları ve oğulları ile “kendi bahçesini ekip biçen” adamın ikramları ile derin düşüncelere dalıyor.

Değiştiremeyeceği konularla (siyaset vs.) hiç ilgilenmeyen temiz yüzlü ihtiyar kendilerine yetecek kadar bahçesinde çocukları ile birlikte 3 amaç için çalışıyor: Can sıkıntısı, kötü alışkanlıklar ve yoksulluğu uzaklaştırma. Candide ise kitabın son paragrafında ve cümlesinde biraz hayatını boşa geçirmiş hissinin yarattığı hayal kırıklığı biraz da yaşamın anlam ve amacını bulmuşluk hissinin yarattığı mutluluk ile şöyle diyor: “Bahçemizi ekip biçmemiz gerek…”

Voltaire yaşamın anlami Candide

Comm

Yorum Yapın

Mesajınız