Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 191

Beni biraz tanıyorsanız yapabileceğiniz en büyük iyilik: Hayat görüşüme maksimum etkiyi yapabileceğini düşündüğünüz kitabı tavsiye etmeniz.

Gelen cevaplara birkaç yorum yapayım: Ayn Rand çok tavsiye ediliyor. Bu kadar elime alıp bıraktığım kitap serisi yoktur. Savunduğu değerlerin çoğu bana uygun değil. Gladwell diyenlere, kendisini fazlaca popülist; barizler (10bin saat kuralı vs.) dışındaki çoğu argümanını da yetersiz bulduğumu belirteyim. Gene de yeni kitapları çıktıkça okuyorum, göz ardı edemiyorum.

Said-i Nursi diyenlere: Hiç okumadım, okumak istiyorum. Bir ara Yaşayan 100 Global Entelektüel Listesi’ne bakmıştım. Son derece yanlı bir liste olsa da 2 Türk vardı. Biri Fethullah Gülen diğeri Orhan Pamuk. İkisi de ağdalı dillerinden dolayı kitaplarını bitiremediğim yazarlar.

Diğer bütün yazarları ve kitapları listeye aldım. Bir kitapçıda göz gezdirdikten sonra kararımı vereceğim. Okuduklarımı gene bu blogda paylaşacağım.

Zihnin bomboş olsa (adeta bir “tabula rasa”) ve zihnini en faydalı bilgiler ile doldurmak tam zamanlı işin olsa nereden başlardın?

Comm

1 Yorum

AliJanuary 10th, 2016 10:46 pm

Ali Bulaç kitaplarını öneririm.

Yorum Yapın

Mesajınız