Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 180

Ye, Dua Et, Sev filminden: “Dolce far niente” (Hiçbir şey yapmamanın güzelliği)

İngilizcesi olmayanlar için küçük bir kısmını çevireyim: Filmde Julia Roberts dert yanıyor: 3 haftadır Roma’dayım ama tek yaptığım birkaç kelime öğrenip sürekli yemek yemek.

Traş olan adam: Kendini suçlu hissediyorsun çünkü Amerikalısın. Nasıl keyif alacağını bilmiyorsun, bütün hafta çok çalışıp, yorgunluktan ölüyor, haftasonunu pijamaları giyip televizyonun karşısında oturarak geçiriyorsun. (Sonra da birkaç çirkin espiri yapıyor)

Traş olan 2. Adam: Biz buna “Dolce far niente” diyoruz “Hiçbir şey yapmamanın tatlılığı”. (Kahveyi kağıt bardakta yürüyerek içmemek de buna bir örnek)

Hayattan keyif almak üzerine yazılmış en güzel şiirlerden: Sağlık Olsun. (Can Yücel’e atfediliyor ama şiirin Can Yücel’in olmadığını söyleyenler de var.)

Annemin öğretmenlik yaptığı lisede izlettirmişler, bana tavsiye etti: Taare Zameen Par (Her Çocuk Özeldir) Gereksiz uzun ama çok iyi film. IMDB gelmiş geçmiş en iyi filmler listesinde şu an 120 numarada zaten. 3 Idiots’tan sonra Amir Khan’ı bir kez daha çok beğendim. Tavsiye.

Comm

Yorum Yapın

Mesajınız