Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 107

İlham vermek (inspire) kelimesinin yaşam soluğu vermek anlamına geldiğini fark etmemiştim. Ne kadar anlamlıymış oysa.

IBM’e göre 2015’te dünyada 1 TRİLYON cihaz internete bağlı olacak. IBM’nin PC üretme işini sattığını da hatırlatayım. Fırsatı görüyor musun?

Acaba ileride “Makineden makineye pazarlama” (M2MM) olur mu? (Machine to Machine Marketing diye bir şey var mı bilmiyorum, bir göz attım çok bir şey bulamadım Google’da) Meyve – sebze siparişi veren buzdolapları, yedek parça siparişi veren otomobile pazarlama yapmakta birkaç sorum var.  Satın alma kararını ileride yapay zeka ile buzdolapları mı verecek yoksa hep insanların şunları satın al dediği birer aracı mı olacaklar? Kalori, fiyat, sağlık, ihtiyaç gibi bir çok veriyi analiz edip mantıklı kararlar verebilecekler mi? Ve öyle olacaksa, insanlar buzdolaplarının kararlarını etkilemek için yeni pazarlama araçları yaratacaklar mı?

Günümüzde hafızasını kaybedenler, on yıl öncesine göre daha şanslı değil mi? Kişinin Facebook, Twitter hesabını göstersen çabucak toparlar.

Comm

2 Yorum

KadirMay 15th, 2012 9:06 am

Bildiğim kadarıyla bu SAP’da var. Belirli bir stok ve satın almanın gerçekleşeceği firmayı belirleyip depoda kalan x, y düzeyine geldiğinde otomatik sipariş var diye biliyorum.

Oğuz AktaşJuly 31st, 2012 11:30 am

Wall Mart tedarik zinciri yönetim sürecinde buna benzer bir uygulama yapıyor. Raflarda ki ürün belirli bir seviyenin altına indiğinde tedarikçiye bilgi mesajı gidiyor. Önümüzde ki yıllarda bu uygulama evlerde ki buzdolaplarınada uygulanabilir. Dolapta sütün yeri belirli olur,x gramın altına indiğinde markete sinyal gider ve bakkal çıkarağı akşamada kadar biriken sinyalleri toplar müşteriye siparişlerini ulaştırır. Bunun bi sonraki aşaması bakkal çırağı yerine robot kullanılmasıdır 🙂
Selamlar.

Yorum Yapın

Mesajınız