Hangi Kitabı Okumalı?

batiya yon veren metinler alev alatli

Bu yazıyı yazarken fark ettim ki bu benim Mayıs 2006’dan beri yazdığım 500. yazı. O yüzden özel bir tane olsun istedim: Bir süre önce, önceliklerimi gözden geçirdim. Ailem ve çocuğum, izlemek istediğim filmler, okumak istediğim kitaplar, görmek istediğim yerler, ihmal ettiğim her şey… Bunlar üzerine yazacağım. Çok uzun olmaması için şimdilik sadece kitaplara bir giriş yapacağım, okumak isterseniz belki ileride bunu da bir yazı dizisine çeviririm. (Filmler, seyahatler…)

Önceliklerimi gözden geçirdiğim güne kadar elime ne geçerse okuyordum; mesela 2. Dünya Savaşı’ndaki ufak bir mesele ile ilgili birkaç yüz sayfalık kitaplar okumuşluğum vardı. Sonra şunu sordum kendi kendime: Ya sen düşünceler tarihini biliyor musun ki, bugüne kadar kimler neler demiş hep üstünkörü bilgiler, dinler tarihi bilgin yüzeysel, felsefe bilmezsin, sanattan anlamazsın, edebiyat eserleri desen çoğu TL;DR. Varsa yoksa pazarlama, reklamcılık, girişimcilik vs. Büyük resmi görmeden küçük küçük parçalar okumanın anlamsızlığını kavrayınca kendime 50 kitaptan oluşan bir liste, bu listeyi de 2014 yazında bitereceğime dair bir plan yaptım. (Kitapların küçük bir kısmını şu Instagram fotoğrafımda görebilirsiniz.)

30’lı yaşların başındaki anlam arayışı sürüyordu. Normalde spor yapmayan insanların spor yaptıkça kendini daha enerjik hissetmesi gibi, okudukça okuyasım geldi. Bir süre sonra Platon’un mağarasındaki gibi Aydınlık’tan gözlerim acımaya başladı, geri dönüp baktığımda mağaradaki zincirlerimden kurtulduğumu hissetmeye başlamıştım. Görüştüğüm insanların sayısını azalttıp, kendime ayırdığım vakti arttırdım. Sorduğum soruların bir tek benim aklıma gelmediğini, binlerce yıldır sorulduğunu ve cevaplarının verildiğini idrak ettim.

Konumuza dönecek olursak bu 50 kitabın ilk 3’ünü Dünya’yı en fazla etkilemiş kitaplar oluşturuyordu. Kur’an, İncil ve Tevrat. Tefsirleri ile birlikte bitirdim, sonrasında temel sorulara cevaplar veren (Antik Yunan’dan günümüze) felsefe klasiklerine geçtim. İnsanın (özellikle kendimin) aciziyetini, aklının sınırlarını gördüm. Sorguladıkça kafam karıştı, eskiden emin olduğum hiçbir şeyden emin olamamaya başladım. Bu sırada Alev Alatlı’nın “Batı’ya Yön Veren Metinler” kitabı ile karşılaştım. 4 Cilt, 1900 sayfadan oluşan muhteşem bir özet. (İlk cildi buradan pdf olarak indirebilirsiniz) Benzer bir yoldan geçmeyi düşünen kişiler için tavsiye edebilirim. En azından derinlemesine ineceğiniz kitapların hangileri olacağına dair net bir seçim yapmanıza yardımcı oluyor.

Alev Alatlı’nın duruşu ve çoğu güncel siyasi açıklamaları beni kişisel olarak rahatsız etse de, burada ad hominem yapmamayı önemli buluyorum. Benzer konuları yabancı bir kaynaktan okumak isterseniz Mircae Eliade’nin Dinsel İnançlar ve Düşünceler Tarihi kitabı da tavsiye edildi. Yazının sonuna geldiğimde şunu anlıyorum: Önemli olan kitabın ismi değil, hangi temel konular ile ilgileneceğimiz. Yukarıda bahsettiğim konular ile ilgilenmek Dünya’ya ve hayata bakış açımı bir tık değiştirdi. Arayışım devam edecek, daha başında bile değilim. Bir ilerleme kaydedersem sizi haberdar ederim.

Güncelleme: Okuduğum kitapların bir kısmını (ilk başta 300 tanesini) Goodreads sitesine girerek puan verdim. Benden kitap tavsiyesi isteyen olursa artık bu linke bakmasını söylüyorum.

İzlediğim filmleri de IMDB’de puanladım. Önceliği Hollywood’a verdim. (Avrupa ve Türk sineması şimdilik neredeyse listede yok) Aklıma 720 kadar film geldi. Bu filmler arasında sadece 3 tanesi 10 üzerinden 10 alabildi. Matrix, Fight Clup ve 3 Idiots. Bu filmleri siz de beğendiyseniz mutlaka benim listeye bir göz atın. Bu akşam ne izlesem sorunuzun cevabı bu listede olabilir. Eğer bu yazıyı okuyup küçük de olsa harekete geçerseniz veya buradaki filmler, kitaplar hakkında geri bildirim vermek isterseniz her zaman Twitter’a beklerim.

Comm

Yorum Yapın

Mesajınız