Dünya’da Her Şey Kötüye mi Gidiyor?

Dünya’da her şey kötüye mi gidiyor? Haberlerin, çevremizin etkisiyle böyle düşünüyor olabiliriz. Aynı fikirde olmayan birisi var, Peter Diamandis beni ikna etti, sizi de eder umarım. Paradigma değiştiren, çok çok iyi bir TED konuşması, türkçe altyazılı. Dünya ile ilgileniyorsanız izleyin, faydası olacaktır. (Unutmadan, Hans Rosling’in “Son 10 yılın iyi haberi?” harika TED konuşması da başka bir açıdan bu sorunun cevabını açıklıyordu)

Yıllar önce Anthony Robbins’in bir başka konuşmasında dinlemiştim.  Neden etkilendim bilmiyorum -Hans Rosling’in konuşmasının aksine- “Hadi Canım, Yapma Ya” (hatta konuşmanın dili itibari ile “Thank You Captain Obvious”) denecek cinsten, bir çocuğun bile bileceği türden bilgiler içeren bir konuşmaydı. Özetle,  şunu söylüyordu: Hayatta ne hissettiğimizi, deneyimlediğimiz şeylere sebep olan şey hayatta başımıza gelen şeyler olduğu kadar neye odaklandığımızla da alakalıdır. Kendini kötü hissetmek mi istiyorsun? Haberleri aç, cinayetler, tecavüzler, kazalar… gördükçe “Neden insanlar bu kadar kötü? demeye başlarsın. Bu rahatsız edici şeyleri görmezlikten gelelim demiyorum ama daha iyi bir soru belki “Bunu nasıl iyileştirebiliriz?” Küçücük bir adım bile olsa neler yapabiliriz?  olmalı, hayıflanmak değil. Böylece probleme değil, çözüme odaklanırız. Odaklanma senin gerçeğini oluşturur. Ve kendi gerçeğini değiştirmek istiyorsan odağını ve dolayısı ile kendine sorduğun soruları değiştirmelisin.

Hayatta kendine en sormaMAmız gereken, kısıtlayıcı sorulardan bir tanesi “Benim bu konuda deneyimim var mı?” olmalı. Eğer herkes sadece deneyimi olan şeyleri yapsaydı dünyada yeni hiçbir şey ortaya çıkmazdı. Eğer sorumuz: İlerlemek istiyorum, yeni sulara yelken açmak istiyorum; bu konuda fikrini alabileceğim, kendime örnek alabileceğim, bu konuda 1 numara gördüğüm kimler var? Onlara nasıl ulaşabilirim? olursa aldığımız cevaplara, dönüştüğümüz kişiye biz bile şaşırabiliriz.

Kulağa ne kadar kolay geliyor değil mi? Basit mi, fazlasıyla; haksız mı, hiç değil. Sıradan bir insan yukarıdakileri okuyunca şu soruyu sorar: “O işler o kadar kolay mı?” Tekrar ediyorum, kendimize sorduğumuz sorularımız aradaki farkı yaratan en basit şey. 

Comm

Yorum Yapın

Mesajınız