Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 375

Kitap Kulübü, 7. Kitap: Statü Endişesi, Alain de Botton

A post shared by Hasan Basusta (@hasanbasusta) on

UĞRUNA çalışmak, üzerine çok düşünülmesi gereken bir kelime. (Ozan Dağdeviren’in çok beğendiğim kitabı Sert’ten)

Geçen bir maç izledim. Hayatımdan 1×90 dakika boşa gitti. Tamamen zaman kaybı. İyi ki futbol izlemeyi bırakmışım, eskiden her yıl en az 50×90 boşa gidiyordu.

Bir serbest çalışan (freelance) her gün: Yaptığım iş bu ve bunu yapmak için bir işe ihtiyacım yok diyerek öne çıkan bir savaşçıdır. Seth Godin. (A freelancer is a warrior that steps ups and say: This is what I do and I don’t have to have a job to do it. Seth Godin)

Dükkan olmasa 🙁

 

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 374

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler’i videoya serisine çevirelim mi diye Twitter’da anket yapmıştım. Büyük çoğunluk video istedi. Yazı olarak da devam edeceğim tabii ki. Hakan Akben ile amatör şartlarla, cep telefonunun ön kamerası ile sohbete başladık. İlk bölümün konusu: Mutlu Olmak İçin Neye İhtiyacımız Var? Üretmek, Mutlu Olmak ve Anlamlı Hayat Arayışı üzerineydi. Sonra da her hafta Pazar günü bir video yayınlamaya devam ettik. Youtube kanalıma abone olmak için şu linke tıklamanız yeterli: https://goo.gl/fY381r

Kendinle ilgili görüşlerini bir kenara bırakıp, ürettiğini ortaya koyabiliyor musun? Geri bildirim alıp bu görüşünü değiştirebiliyor musun?

Gelişmiş ülkelerde maaşlar net değil brüt konuşulur. 15bin alıp, 5bini devlete ödediğinde kişi o hakkını sorar.

İnsan 10 kitabı dikkatli olursa alim olur. -Flaubert
(Benim Kitaplarım, Orhan Pamuk röportajından, sayfa 224)

 

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 373

Anne, tertemiz olmuş mu?

A post shared by Hasan Basusta (@hasanbasusta) on

Ana okulunda öğretilmesi gereken en önemli ders: Mantık. Örüntü ve problem çözmenin temeli diye yazmıştım 311’de.  Leonardo da Vinci örüntü tanımanın “zihni uyandırmak ve uyarmak için paha biçilemez” olduğunu yazmış defterlerinde.

İnsanlarla hayvanlar yer değiştirseydi… (Tamamı)

Büyük Türk düşünürü Serdar Ortaç’a kulak verince hayat daha kolay: Sana bir önerim olacak, hayatından mikropları at! Bu zamanda Tabiat’a güvenip işe başlanmaz! (Tabiat’ın T’sini küçük yazacaktım sözlerindeki derin manayı anlamasaydım. 🙂

Bir beyaz yakalı problemi olarak: Kanyon Otopark’ının derinliklerinde kaybolmak.

 

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 372

Hayvanat Bahçesinden Kaçmak İçin Yardım İsteyen Maymun. Dünyanın en iç burkan videolarından.

Bir bilgisayar simülasyonunun içinde yaşıyoruz büyük ihtimalle demişti Elon Musk. What’s Matrix ulan?

Lao Tzu / Tao Te Ching: Güçlü bir rüzgar bütün gün esmez. Sağanak yağmur akşama kadar yağmaz.

-Baba 100 gün tatil geliyor. Yaşasın! -Peki, arkadaşların yokken ne yapacaksın? -Ben de sizinle arkadaş olurum. (Umut Egemen, 5)

 

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 371

3. nesil kahveci. Aynı Moda, Karaköy, Cihangir. Tuğla duvar, dev masa, bank, sakallı, dövmeli, değişik saçlı garson. Lokalin çöküşü.

Gerçek saygınlık çoğunluğun iradesinden değil, sağlam bir akıl yürütmeden kaynaklanır. -Felsefenin Tesellisi, Alain de Botton

Araştırmacı Osman Özarslan: Türkiye’de erkeklerin gecesi de gündüzü de yalan: Çok iyi yazı, detaylı okumalık. 

Biliyorsunuz ben kitaplara çok düşkünüm. Daha önce de yazdım. Okuduğum tüm kitaplar arasında en iyisi Sapiens (Harari) olabilir diye. İnsanları ve dünyayı anlamak isteyen; sorgulayarak geçmişten günümüze bir hayat görüşü edinmek isteyen bir kişiye ilk önereceğim kitaptır.

Aşağıda Sapiens’ten bir sayfa var.  (Sayfa 318) Günümüz şirketleri eski şirketlerden daha mı güçlü? (+New York ve Wall Street’in hikayesi) Amiraller, generaller şirketlerde çalışıyor. İmparatorluk resmen. Eskiden Dünyanın öbür ucuna Generalle, Amiralle gidiyormuş şirketler; şimdi yazılımla gidiyorlar.

 

 

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 370

Kitap Kulübü’nün 6. kitabı @alaindebotton, Statü Endişesi. Gülse Birsel çok iyi anlatmış: Instagram yeni mutluluk terapimiz mi? Ne şahane hayatlarımız var Instagram’da değil mi? Pürüzsüz ciltlerimiz, şahane tatillerimiz, manzaralı fonlarda kahvemiz ile gülümsememiz… Instagram, en içgüdüsel haliyle, mutluluğu aradığımız bir Platform mu yoksa bir fotoğraf albümü mü? Ben ilki diyorum…

En Bilinen Filmlerin Renk Paletleri.

Kimsenin Size Söylemeyeceği 20 Hayat Dersi 

Bir kariyer hedefi olarak şu çok mu? Kurumsal kalıplarda çalışMAmak ve kendimizi geçindirecek kadar para kazanmak. İdeal senaryo hiç çalışmamak mı? Hiç değil. Bir anda bütün kariyeri çöpe atıp her şeye sıfırdan başlamak mı? Hayır, başka bir yol da mümkün.

-Baba, mavi arabamı bulamıyorum. -Spesifik 1 araba mı, herhangi bir mavi araba mı? -Spesifik, Baba, Hot Wheels üstü açılan (Umut Egemen, 5)

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 369

Fotoğrafta biçime karar vermek. Prof. Sabit Kalfagil, Fotoğraf’ı Felsefe ile harmanlamış. Müthiş.

Ressam boş tuvalle işe başlar ve gerekli görmediği ayrıntıyı çizmez. Fotoğrafçı karmaşa ile işe başlar, sadeleştirerek fotoğrafa ulaşır.

Fotoğrafçılara has korku: Henüz çekmediği fotoğrafın ışığını kaçırma korkusu. Instagram’da Mükemmel Anı Yakalamak

Yazılmış en güzel sözlerden: You may say I’m a dreamer But I’m not the only one I hope someday you’ll join us And the world will be as one.

Çocuklar obje üzerinden duygularını yansıtır. Duyguyu anlarsanız ilişkiniz güçlenir. Özgür Bolat’tan çok iyi yazı.

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 368

20’li yaşları sonu neden bu kadar streslidir? Mind Wandering: Zihin Gezintiye Çıkması (2 dakikalık Harvard Business Videosu)

20’lerin sonunu bu kadar zor yapan şey negatif düşünce. İyi haber: Negatif duygu-düşünceler 34 yaşından sonra azalıyor. Hayattan alınan tatmin de 34 yaşından sonra hızla artıyor. Özetle, 20’leri çok kafaya takmamam lazım 🙂

Havanın hep İstanbul Nisan-Mayısı gibi olduğu bir yer varsa, çok ciddi taşınma sebebi.

Hikaye anlatmak isteyenler için bütün tablo. Periodic Table of Storytelling

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 367

(Umut Egemen, 5) Serum sınıflandırması: Anne, Baba, Çocuk. Baba’ya içerledim, kilo vermem lazım 🙂

Milli kültürümüzü Muasır Medeniyet seviyesinin üstüne çıkaracağız. Bunun için, bizce, zaman ölçüsü geçmiş asırların gevşetici zihniyetine göre değil ASRIMIZIN SÜRAT ve HAREKET mefhumuna göre düşünülmelidir. (1933)

Şimdi daha az zamanda daha BÜYÜK işler yapacağız diyor ve 2 yol gösteriyor Atatürk: 1. Pozitif Bilimler 2. Güzel Sanatlar:

Türk milletinin İLME bağlılığını ve GÜZEL SANATLAR sevgisini mütemadiyen BESLEYEREK GELİŞTİRMEK MİLLİ ÜLKÜMÜZDÜR!

44 ülkede araştırma yapılmış Türkiye birinci Türklerin %75’i başarı bizim elimizde değil diyor! Türkler, hem iyi bir eğitimin hem de çok çalışmanın başarıdaki rolünü az görüyor. Bunun dışında, rüşvet vermek ve şanslı olmanın başarıdaki rolü diğer ülkelere göre ortalamanın üstünde.Araştırmanın linki

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 366

Hayatta gerçek mutluluk budur… Hayat sönecek bir mum değil, yükseltmem gereken bir meşaledir. George Bernard Shaw

İyi bir konuşma yapmanın formülü, insanın konuşmaya çok iyi hazırlanması ama sahneye çıktığı zaman kendisi gibi olmayı başarmasına bağlıdır. (Temel Aksoy)

Evrendeki en büyük gösteri, sen aklını keşfettiğin an başlar. (Freud)

Teşhise güvenmiyorsanız, reçeteye de güvenemezsiniz. (Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı, Stephen Covey)

Baba, limonlu serum taktılar bu sefer bana.

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 365

Düşünmüyorum ama dövme yaptıracak olsam Yin&Yang yaptırırdım herhalde.

A post shared by Hasan Basusta (@hasanbasusta) on

Geceleri yatmadan önce Twitter’da, Facebook’ta takıldığım kadar Word’de, WordPress’te takılsaydım bambaşka bir yerde olurdum.

Twitter’da takip ettiğin kişilerden, kimin mantık kalitesine güveneceğin konusunda ikilemde kalırsan şu link’tekiler öncelikli olsun.

Networking yapmayı sevmiyorsan: Öğrenmeye odaklan, Faydalı olabileceğin alanları genişçe düşün, Yüksek bir amaç bul. (Harvard Business Review)

Onun elinde tablet olsa ne olur, kafasındaki tablet boş: Tabula Rasa dedi bugün İlber Ortaylı. Hem de doğaçlama. Duyduğum en müthiş laflardan.

“Tarihini bilmeyen milletler yok olmaya mahkumdur.” Atatürk.

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 364

90’larda en dinlediğim şarkılardan: Gangsta’s Paradise: Too much TV watching got me chasing dreams. I’m an educated fool with money on my mind. (Çok fazla televizyon izlemek beni hayallerimin peşine düşürdü. Ben aklında sürekli para olan eğitilmiş bir budalayım.)

İçine kapanık/Dışa dönük insanın özellikleri. Benim gibi çoğu 30’lu yaşlardaki modern şehirlinin hayatı yaşama şekli. Bizi dışarı çıkarmak zordur ama çıkarsak harika vakit geçiririz. Cafe’lerde yalnız oturmayı severiz…

Doğu ve Batı Felsefesi’ni @MirandaKerr üzerinden anlatıp Akademi’yi eleştirmek. School of Life’ın videolarına bayılıyorum.

Çevre kirliliği, küresel ısınma falan kimsenin umrunda değil. Mars’a koloni kurup bu Dünya’yı harcayacaklar matmazel!

Anne; beni sen doğurmasaydın, beni başkası doğururdu di mi? (Umut Egemen, 5 yaş) Sabah sabah ne cevap vereceğimizi bilmediğimiz soru.

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 363 – Başka Bir Kariyer Mümkün, Marketing Meetup Konuşmam

30 Nisan 2016’daki Marketing Meetup’ta çok güçlü bir konuşmacı listesi vardı. Garanti Bankası, Nivea, Migros, Samsung, n11 gibi Türkiye’nin en büyük şirketlerinin üst düzey yöneticileri konuştu.

850 kişilik salon tıklım tıklım doluydu. Bu konferansta pazarlama, sosyal medya yerine şundan bahsettim: Sanki kurumsal kariyer yapmak çalışma hayatındaki tek yolmuş gibi anlatılıyor. Oysa bunun dışında bir kariyer mümkün!

 

 

Yazı rehberi: Zor konuyu basit bir dille anlatmak. Tipik yazıdan harika yazmaya geçmek için çok mesai harcamalıyız.

 

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 362

Umut Egemen(5) her gün yaptıklarına +/-/× veriyor.

Elon Musk’un amacı insanı birden fala gezegende yaşayan bir canlı yapmak. Bunun için önce ulaşım problemini çözmesi gerek. SpaceX, büyük amacın sadece bir detayı.

Kitap, rahip (din adamı) ve doktorun dediklerini uygularken önce aklını kullanmalı insan. Yoksa bu üçü insana tasma takar diyor Kant.

 

 

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 361

Odada; 1 aylık bebek bir gezginci içinden Baby Stroller Reviews, bir Marslı, bir yapay zeka, bir şempanze, bir bitkisel hayatta hasta var. Odada kaç KİŞİ var? Boğaziçi Üniversitesi Felsefe’de yapılmış tüm doktora tezlerini inceledim. Bana en hitap edeni; Itır Erhart’ın, “Ben Neyim? Kişiler ve İnsanlar Üzerine Bir Çalışma’sı” geldi. Bu bölüm de o kitaptan.

Muteşem: Teknoloji senin için çok şey yapabilir ama her şeyi yapamaz. (Mesela koşmak.) Under Armour reklamı.  Seslendirme: Dwayne “Rock” Johnson.

Bir şeyi okuduğunda değil çevirisini yaptığında gerçekten öğreniyorsun.

Çok güzel iş: Suumo, Hermit Crab

←Önceki