Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 372

Hayvanat Bahçesinden Kaçmak İçin Yardım İsteyen Maymun. Dünyanın en iç burkan videolarından.

Bir bilgisayar simülasyonunun içinde yaşıyoruz büyük ihtimalle demişti Elon Musk. What’s Matrix ulan?

Lao Tzu / Tao Te Ching: Güçlü bir rüzgar bütün gün esmez. Sağanak yağmur akşama kadar yağmaz.

-Baba 100 gün tatil geliyor. Yaşasın! -Peki, arkadaşların yokken ne yapacaksın? -Ben de sizinle arkadaş olurum. (Umut Egemen, 5)

 

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 371

3. nesil kahveci. Aynı Moda, Karaköy, Cihangir. Tuğla duvar, dev masa, bank, sakallı, dövmeli, değişik saçlı garson. Lokalin çöküşü.

Gerçek saygınlık çoğunluğun iradesinden değil, sağlam bir akıl yürütmeden kaynaklanır. -Felsefenin Tesellisi, Alain de Botton

Araştırmacı Osman Özarslan: Türkiye’de erkeklerin gecesi de gündüzü de yalan: Çok iyi yazı, detaylı okumalık. 

Biliyorsunuz ben kitaplara çok düşkünüm. Daha önce de yazdım. Okuduğum tüm kitaplar arasında en iyisi Sapiens (Harari) olabilir diye. İnsanları ve dünyayı anlamak isteyen; sorgulayarak geçmişten günümüze bir hayat görüşü edinmek isteyen bir kişiye ilk önereceğim kitaptır.

Aşağıda Sapiens’ten bir sayfa var.  (Sayfa 318) Günümüz şirketleri eski şirketlerden daha mı güçlü? (+New York ve Wall Street’in hikayesi) Amiraller, generaller şirketlerde çalışıyor. İmparatorluk resmen. Eskiden Dünyanın öbür ucuna Generalle, Amiralle gidiyormuş şirketler; şimdi yazılımla gidiyorlar.

 

 

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 370

Kitap Kulübü’nün 6. kitabı @alaindebotton, Statü Endişesi. Gülse Birsel çok iyi anlatmış: Instagram yeni mutluluk terapimiz mi? Ne şahane hayatlarımız var Instagram’da değil mi? Pürüzsüz ciltlerimiz, şahane tatillerimiz, manzaralı fonlarda kahvemiz ile gülümsememiz… Instagram, en içgüdüsel haliyle, mutluluğu aradığımız bir Platform mu yoksa bir fotoğraf albümü mü? Ben ilki diyorum…

En Bilinen Filmlerin Renk Paletleri.

Kimsenin Size Söylemeyeceği 20 Hayat Dersi 

Bir kariyer hedefi olarak şu çok mu? Kurumsal kalıplarda çalışMAmak ve kendimizi geçindirecek kadar para kazanmak. İdeal senaryo hiç çalışmamak mı? Hiç değil. Bir anda bütün kariyeri çöpe atıp her şeye sıfırdan başlamak mı? Hayır, başka bir yol da mümkün.

-Baba, mavi arabamı bulamıyorum. -Spesifik 1 araba mı, herhangi bir mavi araba mı? -Spesifik, Baba, Hot Wheels üstü açılan (Umut Egemen, 5)

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 369

Fotoğrafta biçime karar vermek. Prof. Sabit Kalfagil, Fotoğraf’ı Felsefe ile harmanlamış. Müthiş.

Ressam boş tuvalle işe başlar ve gerekli görmediği ayrıntıyı çizmez. Fotoğrafçı karmaşa ile işe başlar, sadeleştirerek fotoğrafa ulaşır.

Fotoğrafçılara has korku: Henüz çekmediği fotoğrafın ışığını kaçırma korkusu. Instagram’da Mükemmel Anı Yakalamak

Yazılmış en güzel sözlerden: You may say I’m a dreamer But I’m not the only one I hope someday you’ll join us And the world will be as one.

Çocuklar obje üzerinden duygularını yansıtır. Duyguyu anlarsanız ilişkiniz güçlenir. Özgür Bolat’tan çok iyi yazı.

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 368

20’li yaşları sonu neden bu kadar streslidir? Mind Wandering: Zihin Gezintiye Çıkması (2 dakikalık Harvard Business Videosu)

20’lerin sonunu bu kadar zor yapan şey negatif düşünce. İyi haber: Negatif duygu-düşünceler 34 yaşından sonra azalıyor. Hayattan alınan tatmin de 34 yaşından sonra hızla artıyor. Özetle, 20’leri çok kafaya takmamam lazım 🙂

Havanın hep İstanbul Nisan-Mayısı gibi olduğu bir yer varsa, çok ciddi taşınma sebebi.

Hikaye anlatmak isteyenler için bütün tablo. Periodic Table of Storytelling

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 367

(Umut Egemen, 5) Serum sınıflandırması: Anne, Baba, Çocuk. Baba’ya içerledim, kilo vermem lazım 🙂

Milli kültürümüzü Muasır Medeniyet seviyesinin üstüne çıkaracağız. Bunun için, bizce, zaman ölçüsü geçmiş asırların gevşetici zihniyetine göre değil ASRIMIZIN SÜRAT ve HAREKET mefhumuna göre düşünülmelidir. (1933)

Şimdi daha az zamanda daha BÜYÜK işler yapacağız diyor ve 2 yol gösteriyor Atatürk: 1. Pozitif Bilimler 2. Güzel Sanatlar:

Türk milletinin İLME bağlılığını ve GÜZEL SANATLAR sevgisini mütemadiyen BESLEYEREK GELİŞTİRMEK MİLLİ ÜLKÜMÜZDÜR!

44 ülkede araştırma yapılmış Türkiye birinci Türklerin %75’i başarı bizim elimizde değil diyor! Türkler, hem iyi bir eğitimin hem de çok çalışmanın başarıdaki rolünü az görüyor. Bunun dışında, rüşvet vermek ve şanslı olmanın başarıdaki rolü diğer ülkelere göre ortalamanın üstünde.Araştırmanın linki

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 366

Hayatta gerçek mutluluk budur… Hayat sönecek bir mum değil, yükseltmem gereken bir meşaledir. George Bernard Shaw

İyi bir konuşma yapmanın formülü, insanın konuşmaya çok iyi hazırlanması ama sahneye çıktığı zaman kendisi gibi olmayı başarmasına bağlıdır. (Temel Aksoy)

Evrendeki en büyük gösteri, sen aklını keşfettiğin an başlar. (Freud)

Teşhise güvenmiyorsanız, reçeteye de güvenemezsiniz. (Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı, Stephen Covey)

Baba, limonlu serum taktılar bu sefer bana.

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 365

Düşünmüyorum ama dövme yaptıracak olsam Yin&Yang yaptırırdım herhalde.

A post shared by Hasan Basusta (@hasanbasusta) on

Geceleri yatmadan önce Twitter’da, Facebook’ta takıldığım kadar Word’de, WordPress’te takılsaydım bambaşka bir yerde olurdum.

Twitter’da takip ettiğin kişilerden, kimin mantık kalitesine güveneceğin konusunda ikilemde kalırsan şu link’tekiler öncelikli olsun.

Networking yapmayı sevmiyorsan: Öğrenmeye odaklan, Faydalı olabileceğin alanları genişçe düşün, Yüksek bir amaç bul. (Harvard Business Review)

Onun elinde tablet olsa ne olur, kafasındaki tablet boş: Tabula Rasa dedi bugün İlber Ortaylı. Hem de doğaçlama. Duyduğum en müthiş laflardan.

“Tarihini bilmeyen milletler yok olmaya mahkumdur.” Atatürk.

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 364

90’larda en dinlediğim şarkılardan: Gangsta’s Paradise: Too much TV watching got me chasing dreams. I’m an educated fool with money on my mind. (Çok fazla televizyon izlemek beni hayallerimin peşine düşürdü. Ben aklında sürekli para olan eğitilmiş bir budalayım.)

İçine kapanık/Dışa dönük insanın özellikleri. Benim gibi çoğu 30’lu yaşlardaki modern şehirlinin hayatı yaşama şekli. Bizi dışarı çıkarmak zordur ama çıkarsak harika vakit geçiririz. Cafe’lerde yalnız oturmayı severiz…

Doğu ve Batı Felsefesi’ni @MirandaKerr üzerinden anlatıp Akademi’yi eleştirmek. School of Life’ın videolarına bayılıyorum.

Çevre kirliliği, küresel ısınma falan kimsenin umrunda değil. Mars’a koloni kurup bu Dünya’yı harcayacaklar matmazel!

Anne; beni sen doğurmasaydın, beni başkası doğururdu di mi? (Umut Egemen, 5 yaş) Sabah sabah ne cevap vereceğimizi bilmediğimiz soru.

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 363 – Başka Bir Kariyer Mümkün, Marketing Meetup Konuşmam

30 Nisan 2016’daki Marketing Meetup’ta çok güçlü bir konuşmacı listesi vardı. Garanti Bankası, Nivea, Migros, Samsung, n11 gibi Türkiye’nin en büyük şirketlerinin üst düzey yöneticileri konuştu.

850 kişilik salon tıklım tıklım doluydu. Bu konferansta pazarlama, sosyal medya yerine şundan bahsettim: Sanki kurumsal kariyer yapmak çalışma hayatındaki tek yolmuş gibi anlatılıyor. Oysa bunun dışında bir kariyer mümkün!

 

 

Yazı rehberi: Zor konuyu basit bir dille anlatmak. Tipik yazıdan harika yazmaya geçmek için çok mesai harcamalıyız.

 

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 362

Umut Egemen(5) her gün yaptıklarına +/-/× veriyor.

Elon Musk’un amacı insanı birden fala gezegende yaşayan bir canlı yapmak. Bunun için önce ulaşım problemini çözmesi gerek. SpaceX, büyük amacın sadece bir detayı.

Kitap, rahip (din adamı) ve doktorun dediklerini uygularken önce aklını kullanmalı insan. Yoksa bu üçü insana tasma takar diyor Kant.

 

 

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 361

Odada; 1 aylık bebek, bir Marslı, bir yapay zeka, bir şempanze, bir bitkisel hayatta hasta var. Odada kaç KİŞİ var? Boğaziçi Üniversitesi Felsefe’de yapılmış tüm doktora tezlerini inceledim. Bana en hitap edeni; Itır Erhart’ın, “Ben Neyim? Kişiler ve İnsanlar Üzerine Bir Çalışma’sı” geldi. Bu bölüm de o kitaptan.

Muteşem: Teknoloji senin için çok şey yapabilir ama her şeyi yapamaz. (Mesela koşmak.) Under Armour reklamı.  Seslendirme: Dwayne “Rock” Johnson.

Bir şeyi okuduğunda değil çevirisini yaptığında gerçekten öğreniyorsun.

Çok güzel iş: Suumo, Hermit Crab

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 360

Oğlumu anaokuluna vermeden “çocuk eğitimini” önceliğim haline getirmiştim. Çok araştırmış, birkaç da yazı yazmıştım. Önceleri özel okula gerek mi var ya? Biz (ben+eşim) özelde mi okuduk kafasındaydım. Bizim ailede bir tek abim kolej+özel üniversitede okudu. O da çok parlak bir öğrenci degildi. 90’larda özel okul, devlet okulu kazanamayanların, “bari İngilizce öğrensin” diye gönderildiği yerdi. Günümüze bir geldim; Dünya çok değişmiş. Devlet eğitimde imam-hatip seviyesine gelmiş, özel okullar çağı yakalama rekabetine girmiş. Ben Amerikan tipi Batılı eğitim aldım; 5. sınıftan sonra BÜTÜN dersler, kitaplar, sınavlar İngilizceydi. Çocuğum Anglo-Sakson almasın dedim. Aydınlanmış ama kibirli Fransız ekolünden, disiplinli ama ruhsuz Alman ekolünden de yetişmesin diye diye Dünyada millet kalmadı. Gene döndük dolaştık Anglo-Sakson’un dibi Oxford temalı bir okula verdik. 23 Nisan için okuldayız, her yeri buram buram İngiliz kokuyor. Genel olarak memnunuz; en azından bilimadamı, sanatçı tanıyorlar. Az önce çektim: Dawkins, Hawking, Roger Waters… Bırakın okulu; Türkiye’de herhangi bir yerde Richard Dawkins, Stephen Hawking ve Roger Waters’ın yanyana gelmesi direkt “küfür” sebebidir.

Roger Waters; We don´t need no education, we don`t need no school control, Hey Teacher, leave the kids alone. diyen adam okulun WALL’ında. Okulun İngiliz kültürünü çağdaş Atatürk düşünceleri ile harmanlamalarına bayıldım. “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir’i” anlasak yeter! Şaka bir yana şu Telefon Kulübesi eğitim metaforu: İngiliz kültürü içinde Telekom ankesörlü telefonu.