Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 359

Bugünün ofisi Salt Galata. Fotoğraf: @hakankutahya

A photo posted by Hasan Basusta (@hasanbasusta) on

Mükemmel havayı tarif eder misin deseler; 17 Nisan 2016, Caddebostan Sahil havası derim.

A photo posted by Hasan Basusta (@hasanbasusta) on

Aşk teması dışında halka mal olmuş şarkı yaratan ender sanatçılardandı Barış Manço. Süper Babanne, Arkadaşım Eşek, Ayı, Nane Limon Kabuğu… Süper Babanne ile aile değerleri, büyüklere sevgi saygı; Arkadaşım Eşek köye özlem, hayvan sevgisi; Nane Limon ile sağlık.

Kendini değiştirme/yeniden yaratma/mükemmelliğe adama manifestosu:

Michael Jackson’s Secret Letter

Hayat değiştirici kitaplardan. How will you measure your life?

A photo posted by Hasan Basusta (@hasanbasusta) on

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 358

A photo posted by Hasan Basusta (@hasanbasusta) on

Fotoğraf konusunda en yetenekli arkadaşlarımdan biri Hakan Kütahya. Bir gün Karaköy’de bir Cafe’de otururken, “benim hiç düzgün fotoğrafım yok ya” dedim. Nasıl yok ya? dedi, ayağa kalktı, deklaşöre bastı ve alttaki fotoğrafı çekti. Sıfır hazırlık, aynaya bile bakma fırsatım olmadan…

A photo posted by Hasan Basusta (@hasanbasusta) on

İnsan, meselelerini hallettikçe şunu soruyor: LA BUNUN KAYNAK KODU NERDE? Platon’un mağarasından çıktıysan cevabı bu düzlemde yok, ne yazık!

Türkiye’den ev satıp, Yunanistan’dan İspanya’dan ev alma zamanı mı?

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 357

4 senedir kullandığım telefonum artık durma noktasına gelmişti. Fabrika ayarlarına geri döndürmeyi erteliyor, biraz da korkuyordum. Dropbox entegre çalışıyorum. Fotolar ve dosyalar her saniye senkronize. Uygulamaları SD Karta yükledim. Kontakları Turkcell Yedek. app’ine. Sıfırladım gitti. Bir de baktım uygulamalar SD Kart’ta yok. Turkcell’in app’i sorunlu. Twitter’daki taslaklar bile gitmiş. Fabrika ayarı.  SMS, Whatsapp, Oyunlar hiçbir şey yok. İhtiyacım olmadan uygulama indirmeyeceğim dedim. uzunca bir süre Facebook’u indirmedim. Sil baştan başlamak gerek bazen. Hayatı sıfırlamak dese de Şebnem Ferah; telefonu sıfırlamaya anca cesaret ettim. Hayat bize oyun oynuyor olabilir mi?

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 356

Özdemir Asaf ne müthiş yazmış:

Bekle dedi, gitti, ben beklemedim. O da gelmedi

Ölüm gibi bir şey oldu. Ama kimse ölmedi.

Sadece aşklar değil çoğu arkadaşlıklar da bu yüzden bitiyor. Size de bazen kimse sizi aramıyor, hep siz arıyormuşsunuz gibi gelmiyor mu? Bizim verdiğimiz değeri bize vermeyip doğal seleksiyona uğrayan arkadaşlar hep olacak. Geç olmadan yalnızlığa alışmayan sorun yaşar.

TED konuşmaları ve modern şarlatanlık. Anıl Aba’dan şu hayatta faydalı bulduğum bir çok şeyin sert eleştirisi. Rage Against TED.

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 355

Ben kimim? Felsefi bir sorgulama. Amy Adkins (Türkçe altyazılı)

Sizi küçümseyenleri şaşırtmak gibi keyif yoktur derler ama keyiflerin en büyüğü kendini şaşırtmak.

Bu ilham alma meselesi zamanla doğal seleksiyona uğruyor, ayakta kalanlar hayat görüşünü oluşturuyor. Mesela, İş Dünyası’nda PR yapmaya çalışanlardan ilham almayı bırakınca kafam rahatladı. Gerçekten iş yapanları duymaya daha yeni başladım.

Türlerin Kökeni’ni okumuştum. Creation ise Darwin’in iç çalkantılarını, eş ve çocuklarıyla ilişkisini, ruhsal bunalımlarını harika anlatmış.

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 354

Pazartesi sabahı şehri ve işi görmek istediğim tek yer: Dikiz Aynam

A photo posted by Hasan Basusta (@hasanbasusta) on

Hükmetmek istediğin güçlere uymak zorundasın. Francis Bacon’dan muhteşem bir söz.

Demin bir Kartal’ın arkasında şu yazıyı okudum: Hedef ibre sonu, Allah’ım sen koru!

Sakın Yapma!!! denilen şeyler genellikle kişinin hayatındaki en büyük farkı yaratıyor. Benim hayatımdaki 2 güncel örnek: Sakın iş kurma, batarsın! Sakın motor alma, ölürsün!

Sezonlarca izlediğim hala yeni bölümünü beklediğim 6 Dizi:

1) Sherlock

2) House of Cards

3) Black Mirror

4) Suits

5) Blacklist

6) Mr.Robot

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 353

İnsanın hayatta cevabını vermesi gereken en önemli sorulardan biri şu: Ben önümüzdeki kaç seneyi optimize edeceğim?

En beğendiğim sözlerden:

-Diğerlerine nasıl davranmalıyız?

-Diğerleri diye bir şey yok. (Matrix’teki “Kaşık Yok” sahnesini çok sevdiğim için belki de)

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 352

uzman-evresi

Bilgi ile Uzmanlık’ın gelişimi.

Başlangıç Aşaması: “Hiçbir şey bilmiyorum.”

Tehlike aşaması: “Ben Bir Uzmanım”

Uzman Aşaması: “Hiçbir Şey Bilmiyorum”

Sarı Çizgi: Bildiğimi sandığım şeyler; Yeşil Çizgi: Öğreneceklerimin ne kadar çok olduğunun fark etme, Mavi Çizgi: Gerçekten bildiğim şeyler.

“İşten kaçtığında ne ile ilgileniyorsan, işte sana yapman gereken iş” diye bir şey yazmıştım. Londra’daki Bisiklet Cafe tam da böyle bir yer. Dünya’da da kedi sahiplerinin gittiği Cafe’ler yaygınlaşıyor. Kişinin tutkusunu yansıtan (Lifestyle) bir Cafe, Workshop ve Toplanma Alanı. İdeal kombinasyon.

İstanbul bizi hapsetmiş, salça yapıp berbat etmiş! Pomodoro yapanlar mutlaka okusun, çok gülüyorum Gülse Birsel’e.

Bana çok ilham veren bir hikayeden bahsedeyim: Biraz teknolojiden anlayan insanlar olarak inovasyonu komplikeleştirmeye çok eğilimliyizdir. Bir doktor şunu fark ediyor: Dokunma duyusu gelişmiş olduğu için görme engelliler göğüs kanserini çok daha erken teşhis edebiliyor. Doktor da görme engellileri eğitiyor: Boncuklar tümörün boyu; hastanın/doktorun/görme engellinin fark edebildiği. İnsanlara bu kadar fayda sağlarken görme engellilerin özel yeteneklerinin kullanılması… Her aklıma geldiğinde daha da etkileniyorum.

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 351

Binlerce yıldır insana en huzur veren şeylerden biri. 20 senelik dostlarımızla oturduk başına, hikayeler anlattık birbirimize.

Binlerce yıldır insana en huzur veren şey…

A photo posted by Hasan Basusta (@hasanbasusta) on

Dün akşam Sapanca 5 Mevsim diye bir yerde yemek yedik ailece. Eşim, oğlum, annem, babam, abim, eşi, kardeşim, kayinpeder ve kayinvalidem. Kahvaltıya da ananemler, yengemler geldi şimdi. Neden 5 Mevsim diye sorduk, adam dedi ki: İşte İlkbahar, yaz, sonbahar, kış dedi. Tamam da NEDEN 5 mevsim dedik? Dedim ya: İlkbahar, yaz, sonbahar, kış dedi. Biz anlamadık o da anlatmadı. Ki-duk Kim’e atıf mi yapıyor acaba diye düşündüm. O kadar iyi bir filmdir ki: Ilkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış ve İlkbahar imdb.com/title/tt0374546/ Bütün film Sapanca Gölü gibi dingin bir gölün üstünde hayatın anlamını ve devinimini anlatır usul usul. Neredeyse hiç konuşma yoktur filmde ama gene de IMDB gelmiş geçmiş en iyi filmler listesine girmiştir. Sabah fotoğraftaki kitabı görünce anladım 5 Mevsimi, alakası yokmuş…

A photo posted by Hasan Basusta (@hasanbasusta) on

2016’da En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını Leonardo DiCaprio, En İyi Yönetmeni Inarritu, En İyi Sinematografi’yi (Görüntü Yönetmeni) Lubezki aldı.

Sinemadan başlangıç düzeyinde anlamaya başlamışım. İzlediğim ve not verdiğim 1300 film için IMDB listeme bakabilirsiniz.

En sevdiğim 15 Leonardo DiCaprio filmini sıralayayım.

Kötüden iyiye:

15- The Aviator

14- Body of Lies

13- The Wolf of Wall Street

12- The Revenant

11- Revolutionary Road

10- Gangs of New York

9- Titanic

8- The Departed

7- The Quick and the Dead

6- Catch Me If You Can

5- The Man in the Iron Mask

4- Romeo + Juliet

Ve geldik ilk 3’e. 2 ve 3 sürpriz sayılır:

3- Basketball Diaries

2- The Beach

1- Inception

157

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 350

mantik-gelistirme-cocuk

Mantık dersinin çocuklar için en önem verdiğim ders olduğunu yazmıştım daha önce. Küçüklükten itibaren patern (örüntü) tanıma becerisi kazanmak paha biçilemez.

Kanser 30 seneye çözülür diyor Bill Gates. Kanserden ölenlerin oranı yıllık nüfusun 1000’de 1’iymiş.

There may be no purpose OF life but there must be purpose IN life. Yani hayatIN 1 amacı olmadığını kabul etsen bile hayatTA 1 amacın olmalı.

Güneş enerjisi ile çalışan hesap makinası gibi hissediyorum kendimi.

Tembellik = İrrasyonellik. Ben uzunca bir zaman yaptım, pek faydasını görmedim.

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 349

Kas gelişimini anlatmış ama asıl önemli olan gelişimin nasıl olduğu anlamak. Gerisi bunu tüm hayata uyarlamak.

Başarı ve Başarısızlık Hormonu: Testesteron ve Kortizol. (Kitap: Başarı Bilimi)

A photo posted by Hasan Basusta (@hasanbasusta) on

Halil Cibran çocuklar babalarının yarım kalan hikayeleridir demiş ya; “ben yapamadım bari çocuğum yapsın” diyeceğim bir şey de yok çok şükür.

Başarı; mal, mülkten ziyade herkesin her şeyi değiştirmeye çalıştığı Dünya’da kendin olarak kalmak; bedelini ödeyip bundan memnun olabilmek.

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 348

dunning-kruger-basari

İnsanların bir şeyi neden yaptıklarını anlamak için, çok dolaylı nedenler aramayın, ilk sebep hep ahmaklıktır! (Kitap: Başarı Bilimi)

İradesi güçlü olan insanlar iradesini kriz çözmek için değil, kendilerini kriz durumuna sokMAmak için kullanıyorlar. (Kitap: Başarı Bilimi)

Her şey ne zaman değişti biliyor musun? Rastgele zamanda aynı yerde bulunduğum insanlarla değil, seçtiklerimle vakit geçirmeye başlayınca.